Wyniesiony na ołtarze papież Jan XXIII jeszcze za życia nazywany był „Uśmiechniętym papieżem”, „Papieżem dobrym”, „Papieżem wszystkich”, „Proboszczem całego świata”. Chociaż jego pontyfikat trwał zaledwie pięć lat (1958-1963), całkowicie odmienił on oblicze Kościoła. Jemu zawdzięcza się zwiększenie liczebności Kolegium Kardynałów, powołanie pierwszego w historii Rzymu Synodu Biskupów, zrewidowanie kodeksu prawa kanonicznego, przede wszystkim jednak rozpoczęcie obrad Soboru Watykańskiego II, którego zadaniem było otwarcie się Kościoła na braci odłączonych i dostosowanie go do wymogów nowej epoki. Książka Dziennik duszy jest zapisem osobistych notatek i rozmyślań, które opublikowane po śmierci Angela Giuseppe Roncallego, stały się nie tylko niezwykłym świadectwem życia duchowego Jana XXIII, ale również doskonałym przygotowaniem do jego kanonizacji.
Dziennik duszy zawiera wpisy obejmujące prawie siedemdziesiąt lat życia obecnego świętego, a skupiające się wokół najważniejszych zagadnień jego aktywności. Całość została podzielona na dwie zasadnicze części: pierwszą stanowi zapis chronologiczny (obejmujący czasy od urodzenia do śmierci), mający ułatwić czytelnikowi zrozumienie duchowej drogi papieża Jana, druga natomiast to nota właściwa: Dziennik duszy, rekolekcje i notatki duchowe 1895-1963. Zapiski dotyczą lat spędzonych w seminarium w Bergamo i w Rzymie, roku święceń kapłańskich, okresu pełnienia funkcji sekretarza biskupa Radiniego Tedeschi oraz seminaryjnego ojca duchownego, służby w Kongregacji Rozkrzewienia Wiary, przedstawicielstwa Stolicy Apostolskiej w Bułgarii, Turcji, Grecji i Francji, sprawowania godności kardynała patriarchy Wenecji oraz papieża Jana XXIII. Jako uzupełnienie dodano Listy (do rodziców i rektora Seminarium Rzymskiego), Testament duchowy (konkretne zarządzenia dotyczące rzeczy osobistych, dóbr ziemskich, pieniędzy, książek, obrazów a także przebiegu pogrzebu), Różaniec (krótki zarys pobożnych myśli na każdy dziesiątek różańca), Wybór modlitw oraz Notatki do biografii Papieża Roncalli. Nie zabrakło również licznych przypisów wprowadzających, wyjaśniających i uzupełniających.
Tytuł książki opublikowanej nakładem Wydawnictwa Znak to oryginalny zapis, jaki autor nadał swoim rozważaniom w roku 1902. Treść (wypowiedzi pogodne i zatroskane, niosące radę i zachętę) jest wewnętrznym obrazem niezwykłej osobowości człowieka przełomu wieków, wiernego wyznawcy Chrystusa, który do końca wytrwał w wierze i tradycjach apostolskich. Duchowa autobiografia Angela Giuseppe Roncallego daje czytelnikowi nie tylko możliwość dogłębnego poznania Jana XXIII, ale również stanowi wzór życia, jakie chrześcijanin powinien wieść od początku do końca, od chrztu aż do śmierci, by móc spotkać najlepszego Ojca w niebie.