Recenzja książki: Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Polskę i Francję od lat łączą silne więzi. Jak silne? Treść książki Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka mieści w sobie wszystko to, czego nie objął Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille, pierwsza część opowieści, wspomnień i wskazówek przenoszących czytelnika do kraju zwanego „sześciokątem".

recenzja Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Ponieważ Tomasz Orłowski jako wieloletni ambasador RP we Francji (2007-2014) wie o niej niemal wszystko, w interesujący sposób opowiada o miejscach rzeczywiście wartych uwagi. Prowadzi do położonego między wielkimi rzekami (Saona i Rodan) oraz licznymi winnicami Lyonu, który przez Francuzów uważany jest za stolicę prowincji; do usytuowanej wzdłuż prawego brzegu Sekwany paryskiej dzielnicy Le Marais ze skoncentrowanymi tam muzeami; do luksusowego i zarazem snobistycznego Chamonix u stóp Mount Blanc oraz legendarnej uniwersyteckiej Dzielnicy Łacińskiej Quartier Latin (arystokratyczna i plebejska, antyczna i współczesna). Na trasie zwiedzania jest Bordeaux z najsławniejszymi na świecie uprawami winnej latorośli (nawet tamtejsza architektura wyobraża wirowy ruch wina w kielichu) oraz Bretania z granitowymi wybrzeżami, stromymi klifami, o które wściekle rozbijają się fale Atlantyku i gwałtownymi zmianami pogody, a także zamorskie Antyle z Gwadelupą w roli głównej. Wreszcie – usytuowane na końcu zaproponowanej przez Orłowskiego trasy zwiedzania Pola Elizejskie zaprowadzą czytelnika wprost na taras widokowy Łuku Triumfalnego.

W Dyplomatycznej ratatouille znalazło się wszystko to, co jest źródłem wrażeń, a co warte jest obejrzenia: miejsca (wraz z ich stylem oraz indywidualnością), zabytki (różnorodne i różnie zachowane), tradycje, kultura, sztuka, folklor, ślady polskości oraz miasta partnerskie, moda (któż nie słyszał o Coco Chanel?), międzyludzkie relacje, codzienne życie. Cofając się do czasów swojej studenckiej młodości oraz wielokrotnych, prywatnych i służbowych, pobytów na francuskiej ziemi, autor porównuje stan faktyczny z tym sprzed lat, a sięgając do przeszłości, przedstawia bogactwo dziedzictwa antycznego (wraz z mrocznymi kartami historii). Prowadzi urokliwymi uliczkami, wytycza najciekawsze trasy, prezentuje ulubione wina i regionalne potrawy, podając przy okazji przepisy (składniki i sposób wykonania) na zajmującego koronne miejsce w kuchni Burgundii koguta w winie (coq au vin) oraz ciastko jabłkowe (tarte Tatin). Treść urozmaicają fragmenty utworów literackich, powiedzonka, ciekawostki, anegdoty i legendy. Zapisane kursywą francuskie pojęcia przetłumaczono na język polski i wyjaśniono. Pomocą służą przypisy końcowe, a tekst uzupełniają pochodzące z wielu źródeł kolorowe fotografie.

Publikacja Domu Wydawniczego Rebis spotka się z zainteresowaniem nie tylko turystów, planujących osobiście poznać bogactwo paryskiej różnorodności, ale również tych, którzy dzięki przemyślanym propozycjom Tomasza Orłowskiego będą mieli okazję poznać francuski styl i elegancję w zaciszu domowym.

Kup książkę Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Zobacz opinie o książce Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka
Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta
Tomasz Orłowski0
Okładka ksiązki - Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta

Znacznie poszerzone i poprawione trzecie wydanie podręcznika protokołu dyplomatycznego powstało ze względu zarówno na potrzebę wznowienia tytułu, jak i...

Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille
Tomasz Orłowski0
Okładka ksiązki - Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille

Świetnie zrównoważony miks opisów turystycznych, kulturalnych, artystycznych i historycznych, wspomnień osobistych i ambasadorskich oraz uwag gastronomiczno-kulinarnych...