Małżeństwo, stanowiące związek między osobami, tworzy podstawy rodziny. W kulturze europejskiej jest ono instytucją prawną, a w wielu religiach stanowi wspólnotę sakramentalną. Małżonkom chrześcijańskim przyświeca pełne prawo do przyjęcia i rozwijania duchowości odpowiadającej ich wewnętrznemu powołaniu. Książka „Duchowość małżeńska według Jana Pawła II” jest zbiorem trzynastu szkiców zaczerpniętych z teologii ciała Papieża-Polaka. Yves Semen, korzystając z papieskich przemyśleń, zwraca uwagę czytelnika na to, co jest najbardziej istotne dla życia we dwoje.
Ponieważ powołaniem osoby ludzkiej jest dar z samego siebie, autor zauważa, że jedyną drogą do osiągnięcia celu jest dostrzeżenie i zaakceptowanie ograniczeń każdej ze stron, związane z tym przebaczenie oraz wzajemne zjednoczenie w małżeńskiej komunii. Pomocą służy fakt stworzenia mężczyzny i kobiety („echo początku”), pociągający za sobą łaskę związku sakramentalnego. Poświęcając wiele uwagi powołaniu ciała, Yves Semen opiera się na stanowisku Jana Pawła II, analizując mowę ciała i pokorę cielesności, a także wylicza odmiany cudzołóstwa. Ostatecznie dochodzi do stwierdzenia, że tylko i wyłącznie miłość dojrzała jest w stanie pokonać wciąż mnożące się przeciwności losu i cierpienie, unieść krzyż codzienności, przezwyciężyć „klęskę małżeństwa”, a tym samym wytrwać do czasu: „póki śmierć nas nie rozłączy”. Zaznaczyć trzeba również, że konsekwencje dojrzałego podejścia do wspólnego życia to radosne owoce wspólnoty – komunii, jakimi są zrodzone ze związku małżeńskiego dzieci.
Kolejne szkice skupiają uwagę czytelnika na aspekcie typowo teologicznym. Yves Semen rozwija papieską myśl o spójności bliskości małżeńskiej z bliskością eucharystyczną, tłumaczy oblubieńcze upodobnienie do Chrystusa zarówno adresatów sakramentu małżeństwa, jak i kapłaństwa, akcentuje konieczność życia radami ewangelicznymi, by wreszcie wezwać małżonków do świętości poprzez podjęcie odpowiedzialności za siebie nawzajem. Wśród przywilejów i obowiązków życia we dwoje znajdują się także „kwestie delikatne”. Autor przyrównuje „obowiązek małżeński” do obowiązku coniedzielnego uczestnictwa w Eucharystii, a także dokonuje rozróżnienia tego, co dozwolone, od tego, co niedozwolone.
Opublikowana nakładem Wydawnictwa Święty Wojciech „Duchowość małżeńska według Jana Pawła II”, napisana jest językiem teologicznym, co stawia ją w kręgu literatury specjalistycznej. Związana z tym faktem liczba odbiorców z pewnością okaże się ograniczona. Pozycja adresowana jest nie tylko do małżonków chrześcijańskich, ale również do tych, którzy z myśli Papieża Polaka pragną zaczerpnąć elementy budujące. Liczne, konkretne przykłady zaczerpnięte z codziennego życia małżeńskiego oraz „Suplement”, zawierający wyjaśnienie trzech fragmentów biblijnych, stanowiących podstawę teologii ciała, pozostają dostępne dla wszystkich.
Trzynaście szkiców dotykających kluczowych tematów zaczerpniętych z teologii ciała Jana Pawła II: powołanie do życia w małżeństwie, Eucharystii, misterium...