Umysł człowieka tęskni do wrażeń na zawsze pozostawiających niezapomniane wspomnienia. Bardzo często przeżycia estetyczne łączą się z doznaniami religijnymi. Próbę połączenia tych dwóch elementów można znaleźć w książce Elizy Piotrowskiej „Dla dzieci przewodnik po polskich sanktuariach”. Jest to pozycja wyjątkowa, która jednocześnie uczy i bawi. Młody czytelnik poprzez jej lekturę ma okazję poznać najważniejsze i zarazem najpiękniejsze polskie sanktuaria. Zatrzymując się na przysłowiowych stacjach, przyswaja sobie także podział administracyjny kraju oraz nazwy leżących tam miast.
Poszczególne sanktuaria autorka opisuje w sposób przejrzysty i dowcipny, każdą relację rozpoczynając słowami „Dawno, dawno temu”. W ten sposób pobudza ciekawość i chęć obejrzenia danego miejsca w rzeczywistości. Rezygnując z metody długiego i nudnego wykładu, Piotrowska zastosowała opowiadanie, dialog oraz formę pytań. Zmusza to dziecko do głębokiego zastanowienia się nad przeczytanymi/usłyszanymi treściami. Pozytywem jest również przeplatanie zagadnień religijnych z historycznymi. Dzięki temu wiedza młodego czytelnika zostanie usystematyzowana oraz osadzona w odpowiednich realiach czasoprzestrzennych.
W „Przewodniku po polskich sanktuariach” bardzo dokładnie wyjaśnione są takie elementy jak kolor skóry Matki Bożej, uśmiech lub powaga, a nawet - smutek malujący się na Jej twarzy, rysy na policzku, szeroko otwarte ramiona, wygląd i rodzaj korony a także odsłonięte ucho. Mowa jest również o atrybutach: szkaplerz, różaniec i berło.
W opisach poszczególnych sanktuariów autorka zawarła pouczenia, z których każdy czytelnik powinien wyciągnąć wnioski. Do najważniejszych należą: konieczność przebaczania, zakaz zazdrości, potrzeba ufności i skromności, obowiązek dotrzymywania słowa a także zachęta do odmawiania różańca, poszanowania dni świętych i pokuty, potrzeba dzielenia się tym, co nas cieszy, a w wielu przypadkach rezygnacja ze sławy.
Oprócz miejsc kultu maryjnego, Eliza Piotrowska opisała sanktuaria ku czci świętych. Zaszczytu tego dostąpili: Wojciech, Józef, Jacek, Jan z Dukli, Maksymilian Kolbe, biskup Stanisław, Wincenty Kadłubek, Szymon oraz święte: Anna i Kinga. Wspomnieć należy również o sanktuariach: Chrystusa Cierpiącego, Przemienienia Pańskiego, Bożego Miłosierdzia, Relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz Polskiej Golgoty Wschodu. Owa różnorodność wezwań poszczególnych miejsc kultu religijnego wskazuje na głęboką wiarę Polaków.
„Przewodnik po polskich sanktuariach” został zaopatrzony w liczne kolorowe i zabawne ilustracje, które wzbogacają przekazywane treści. Młody czytelnik po zapoznaniu się z lekturą, z pewnością zapała chęcią odwiedzenia opisywanych miejsc. Natomiast człowiek dorosły, mimo, iż niejedno z tych miejsc już widział, bardzo chętnie uda się tam jeszcze nie jeden raz.
Wanda Błeńska przeżyła niejedną chwilę strachu. Niejeden raz musiała walczyć z trudnościami (raz musiała się nawet wydostać z paszczy hipopotama). Leczyła...
Porywająca czytelnicza podróż fantastycznym Ogórasem! Światła jak denka od butelek, siedzenia jak w starym kinie, kształt parówki...