Recenzja książki: Czyściec. Brama do pełni życia

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Czyściec jest stanem, w którym dusze dostępują oczyszczenia z tego wszystkiego, co podczas ziemskiego życia nie było miłe Panu Bogu. Dogmat o czyśćcu został ogłoszony na XVII Soborze Powszechnym we Florencji (1438-1445). Prawda ta do dnia dzisiejszego spotyka się z wieloma wątpliwościami i niedowierzaniem. Książka „Czyściec. Brama do pełni życia” jest próbą przekonania czytelnika o autentyczności nauki, która przez Kościół katolicki została podana do wierzenia.

By uwiarygodnić doktrynę o czyśćcu, Jean-Marc Bot w swoich rozważaniach przytacza podłoże biblijne, stanowisko Tradycji oraz Magisterium Kościoła. Dopiero po owym teologicznym wprowadzeniu przechodzi do omówienia szczegółów dotyczących poszczególnych etapów oczyszczania czyśćcowego, widząc jego początek na ziemi. Wylicza dwa równorzędne działania –wolności i łaski – do których czytelnik ma okazję ustosunkować się osobiście. Dokładne zrozumienie tego wszystkiego, co zależy od nas samych, a co zawdzięczamy tylko i wyłącznie Panu Bogu, pomoże docenić otrzymany dar życia w wiecznej szczęśliwości.

Rozważania Bota poparto odpowiednimi dokumentami. Tak więc wiedza czytelnika zostaje wzbogacona o fragmenty encyklik i „Summy Teologicznej” świętego Tomasza z Akwinu, artykuły pochodzące z Katechizmu Kościoła Katolickiego, wypowiedzi Ojców Kościoła: (św. Augustyna, św. Ambrożego i św. Ireneusza), a także inne dokumenty soborów powszechnych na temat życia wiecznego.

Analizując koleje losu duszy po śmierci, autor używa określeń: „czasoprzestrzeń czyśćca”, „straszne cierpienie”, coraz bardziej wzrastająca „radość większa od radości ziemskiej” i „niezasłużony dar”. Przy tej okazji przypomina tajemnicę obcowania świętych, polegającą na wzajemnym oddziaływaniu chrześcijan przebywających na ziemi (Kościół pielgrzymujący), w czyśćcu (Kościół pokutujący) oraz w niebie (Kościół triumfujący).

Jean-Marc Bot opierając się na powyższym stwierdzeniu, odpowiada na pytanie: „Jak pomóc duszom w czyśćcu?” Odpowiedź, jakiej udziela, godna jest zapamiętania: korzyść przynoszą ożywione miłością myśli i czyny, jałmużna, odpusty, dzieła pokutne oraz pokorna modlitwa (różańcowa, nieszpory i osobista), przede wszystkim zaś Ofiara Eucharystyczna (Msza Święta). Warto poświęcić czas i myśli duszom czyśćcowym, w zamian otrzymamy wstawiennictwo u samego Boga.

Książka „Czyściec. Brama do pełni życia” napisana jest językiem teologicznym, co wskazuje na zawężenie ilości odbiorców. Dla tych, którzy po nią sięgną, stanie się w pełni zrozumiała. Przyczynią się do tego również aneksy, w których znalazły się fragmenty „Boskiej Komedii” Dantego, „Twierdzy wewnętrznej” Teresy z Avila oraz „Snu Geroncjusza” kardynała Newmana. Wszystko to ma na celu oczyszczenie „zakurzonego” czyli dla wielu z nas przestarzałego obrazu czyśćca.

Kup książkę Czyściec. Brama do pełni życia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Czyściec. Brama do pełni życia
Książka
Inne książki autora
Koniec świata. Duch czasów ostatecznych
Jean-Marc Bot0
Okładka ksiązki - Koniec świata. Duch czasów ostatecznych

  Czy koniec świata jest bliski? Zagubiony w labiryncie współczesności człowiek nie wie, dokąd zmierza… Autor, kapłan i teolog, zagłębiając się...

Raj. Żyć pełnią życia
Jean-Marc Bot 0
Okładka ksiązki - Raj. Żyć pełnią życia

Książka jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak wyrazić niewyrażalne piękno Raju. Symboliczny język Biblii oraz świadectwa świętych dotyczące ich...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy