Albert Albertson nie chce się bić
To jest Albert Albertson, lat sześć.
Albert się nie bije.
NIE ZNOSI sprzeczek, awantur i bójek
Inne dzieci biją się nie raz, ale nie Albert. Dzieci myślą, że Albert chyba jest tchórzem, ale on i tak nie chce się bić. On natychmiast się poddaje, na samym początku. Może ma słabe ręce? Nie, chyba nie. Jest silny, chyba nawet silniejszy niż inne dzieci w zerówce. Albert nie lubi bawić się z tatą w walkę. Nie chodzi mu też o to, że w czasie bójki można zniszczyć ubranie. Po prostu nie chce się bić. Dorośli ciągle powtarzają, że przemoc nie jest dobra. A sami oglądają w telewizji kryminały i lubią patrzeć na fantastyczne bijatyki i pif-paf. Albert też lubi oglądać, jak się biją w telewizji. Ale sam nie lubi się bić. Jak i czy niechęć Alberta do przemocy wpłynie na nowe dzieciaki-rozrabiaki, które przyszły do zerówki? Czy Albert jest tchórzem? A może właśnie to, co robi i mówi wymaga odwagi? O tym mały czytelnik dowie się z książeczki Czy jesteś tchórzem, Albercie? autorstwa Gunilli Bergström, kolejnego tomiku w całkiem już rozbudowanej serii.
Zaglądamy do świata przedszkolaka, dziecka, które jeszcze nie chodzi do szkoły. Poznajemy jego smutki i radości, sukcesy i porażki. Obserwujemy, z czym się zmaga, jakie ma codzienne problemy. Wszystko to opowiedziane jest prostym, zrozumiałym językiem, który wspierają ciekawe, niebanalne ilustracje. Dzieci mogą czytać tę książeczkę, słuchać jej, oglądać. Mogą identyfikować się z Albertem i przypatrywać jak radzi sobie w niełatwych, acz spotykanych w życiu każdego sytuacjach. W tym tkwi jej walor edukacyjny, dydaktyczny. Uczy radzić sobie z różnymi dziecięcymi problemami. Pokazuje drogi wyjścia ze złożonych sytuacji. Uczy pozytywnego myślenia i nastawienia do innych. I nieulegania presji łatwych poglądów i zachowań.
Ilustracje zaskakują śmiałym zestawieniem kolorów, nowatorską formą i ciepłym humorem. Kolor odgrywa w książeczkach o Albercie dużą rolę. Służy podkreśleniu, uwypukleniu, zwróceniu uwagi. Co ciekawe, dominują odcienie pastelowe. Bergström skutecznie unika infantylności. Stawia na naturalność i otwartość.
Polecam Czy jesteś tchórzem, Albercie? i inne książeczki o Albercie Albertsonie uwadze rodziców starszaków i pierwszoklasistów.
Albert ma pięć lat i właśnie nauczył się wiązać. Nareszcie tata nie musi się schylać, żeby zawiązać mu buty. Albert wiąże, związuje i przywiązuje wszystko...
Czy święta nie mogłyby trwać cały rok? Dlaczego muszą się kończyć? Albert i tata są załamani, nie chcą, by znów nastały zwyczajne dni, nie chcą wracać...