Recenzja książki: Cyklon

Recenzuje: Sławomir Krempa

Kasia i Małgorzata przez wiele lat nie wiedziały o swoim istnieniu. Żadna z nich nie wiedziała, że ma siostrę. Teraz, już jako dorosłe kobiety, mają szansę odnowić rodzinne więzi. By jednak stało się to możliwe, będą musiały choć na chwilę zanurzyć się w przeszłości. Odkryć, dlaczego zmarła właśnie matka zdecydowała się oddać jedną z nich. Poznać rodzinne tajemnice. Podczas stypy po pogrzebie mamy znajdą się w oku cyklonu. W centrum huraganu, który zmiecie wszystko to, co wiedziały o swoich bliskich. 

Zacząć trzeba od tego, że Cyklon Przemysława Semczuka nie jest literaturą faktu. To powieść inspirowana reportażem, który autor napisał przed laty dla „Newsweeka". Materiał ten dołączono do książki – i bardzo dobrze się stało, bo bez tego trudno byłoby w opisaną w powieści historię uwierzyć. Lektura reportażu Semczuka pokazuje, że opisywane w powieści wydarzenia bardzo bliskie są faktom. Autor po prostu wypełnił powstałe luki i niedopowiedzenia, a całą historię ujął w ramy powieści obyczajowej, którą czyta się jak rasowy thriller. Bo też i jego opowieść jest rzeczywiście porażająca. 

Cyklon znakomicie pokazuje, jak wydarzenia z przeszłości potrafią zaciążyć na losach przedstawicieli kolejnych pokoleń danej rodziny. Jak niszczącą, destrukcyjną siłę mają kłamstwa, niedopowiedzenia i tajemnice. Jak swoiste fatum spada na dzieci i wnuki bohaterów dramatycznych wydarzeń. Podczas lektury Cyklonu Przemysława Semczuka czytelnik wraz z bohaterkami przedziera się przez kolejne warstwy kłamstw, przeinaczeń i niedopowiedzeń, by dotrzeć do sedna historii ich dziadka, Bronisława Żołnierowicza, a także jego rodziny. Odkrywa, jak dokonane przez niego i jego bliskich wybory zdecydowały o wydarzeniach dużo późniejszych. Jak wielka historia, w którą uwikłani zostają zwyczajni ludzie, wpływa na ich losy, niszcząc charaktery i życiorysy.  

Bardzo trudno jest pisać o Cyklonie, nie zdradzając najważniejszej, największej tajemnicy, która legła u podstaw fabuły powieści Semczuka. Z okładki dowiadujemy się, że śledztwo prowadzone przez Małgorzatę i Katarzynę prowadzi je do obozu w Auschwitz. Nie jest jednak Cyklon kolejną powieścią wpisującą się w nurt książek, których autorzy żerują na zainteresowaniu tematem Zagłady, traktując obozowe historie wyłącznie przedmiotowo. Tu Auschwitz jest znaczącym elementem, potraktowanym poważnie i z dbałością o historyczną rzetelność. Wydarzenia mające miejsce w obozie to jednak punkt wyjścia do uniwersalnej opowieści o tym, że strach potrafi człowieka doszczętnie zniszczyć, decydując również o życiu jego bliskich. O tym, jak łatwo strach ten wykorzystać do realizacji własnych celów. I o tym, że warto powstrzymać się przed oceną wyborów dokonywanych przez innych ludzi, nie sposób bowiem poznać czy uwzględnić wszystkich okoliczności.  

Cyklon to świetna powieść. Sprawnie napisana, angażująca i – choć wydaje się to niemożliwe – rzucająca całkiem sporo światła na mniej znaną stronę historii najnowszej. To opowieść naprawdę wiarygodna, bo przecież oparta na faktach, choć wiele wydarzeń w niej opisanych wydaje się wręcz nieprawdopodobnych. 

Tagi: bóg Współczesna proza literacka

Kup książkę Cyklon

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Cyklon
Książka
Cyklon
Przemysław Semczuk
Inne książki autora
To nie przypadek
Przemysław Semczuk0
Okładka ksiązki - To nie przypadek

Książka autora TAK BĘDZIE PROŚCIEJ - powieści nagrodzonej Srebrnym Kluczykiem. W Karkonoszach Straż Graniczna znajduje ciało zamarzniętego studenta...

Kryptonim Frankenstein
Przemysław Semczuk0
Okładka ksiązki - Kryptonim Frankenstein

Szokująca historia Joachima Knychały, śląskiego ,,Frankensteina" Joachim Knychała, seryjny morderca z Piekar Śląskich, terroryzował Śląsk w latach 1974-1982...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy