Serce mamy
Bycie matką to wyzwanie, któremu nie każdy może podołać. Pewne jest jednak, że każda kobieta stara się być dla swojego dziecka jak najlepszą matką i nawet, jeśli błądzi, popełnia błędy, częściej wynika to z wewnętrznej słabości bądź braku wiedzy niż z celowego działania. Dlatego tak istotne jest wsparcie, jakie można dać młodej matce, pomagając jej odnaleźć właściwy sposób postępowania z małą istotą powołaną na świat. Cały proces opiekuńczo-wychowawczy jest niezwykle złożony i wymaga zachowania czujności na każdym etapie dorastania dziecka. Właściwie nie kończy nie nigdy. Matka ma być bowiem kierunkowskazem, wyposażyć dziecko w zestaw cech, które pomogą dorastającemu człowiekowi wyruszyć w świat z dumie podniesioną głową, ale i z sercem przepełnionym szacunkiem oraz miłością do bliźniego.
Jak to zatem zrobić? Jak być mądrą matką, która otwiera swoje dziecko na wspaniałe możliwości, ale też chroni je przed zgubnym wpływem otoczenia? Na te pytania stara się udzielić odpowiedzi Alina Wieja, redaktor naczelna kwartalnika „Nasze inspiracje”, autorka wielu artykułów i książek poświęconych kobiecie, kobiecości i rodzinie. Jej przekaz zawiera potężny ładunek emocjonalny, treści propagujące pracę nad rodziną, ale również nad relacją z ludźmi oraz z Bogiem. Jej najnowsza publikacja Być mądrą mamą stanowi zbiór doświadczeń, obserwacji oraz głębokich przemyśleń na temat macierzyństwa i sprawowania opieki nad dzieckiem od momentu jego poczęcia, ale też na temat wolności – przychodzi bowiem taki moment, kiedy dla dobra dziecka należy pozwolić mu odejść, usamodzielnić się i dokonywać własnych wyborów.
Książka składa się z dwóch części, z których pierwsza Zrozumieć swoją rolę w życiu dzieci to ujęcie macierzyństwa przez pryzmat zadań i obowiązków rodzicielskich, zaś druga Wołanie z serca każdego dziecka to punkt widzenia istoty, którą za sprawą naszej miłości sprowadziliśmy na ten świat – jej prośby i oczekiwania dotyczące mądrego wychowania.
Autorka zwraca uwagę na rolę matki w życiu dziecka, na wpływ, jaki ta wywiera w zakresie kształtowania poczucia wartości, marzeń i osiągnięć potomka. To właśnie jej postawa wobec siebie, ale i wobec otoczenia kształtuje osobowość małego człowieka, dla którego matka jest autorytetem, wzorem do naśladowania. Z racji tego, iż relacje z matką, zwłaszcza relacje w pierwszych latach życia, determinują późniejsze nastawienie dziecka do świata, zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz dają siłę do rozwoju i realizacji planów, tak ważna jest jej obecność przy dziecku, słuchanie, rozmowa i trwanie przy nim.
Odpowiadając na pytanie, czym jest mądrość, Wieja odwołuje się do Pisma Świętego oraz do umiejętności zastosowania biblijnych wartości w codziennym życiu. Autorka pisze również o miłości, w tym tej egoistycznej, zaborczej, od której dorosłe dzieci będą uciekać. Wspomina też o dzieciach zniszczonych emocjonalnie przez matki, które – nawet jako dorośli obywatele, posiadający rodziny – mają zakodowaną życiową bezradność oraz desperackie pragnienie pochwały, wsparcia i zaufania.
Poznamy ponadto różne sposoby bycia mamą – w książce zostało bowiem wyróżnionych sześć typów matek, charakterystycznych dla kultury europejskiej. Warto zapoznać się z nimi, spróbować rozpoznać w tych charakterystykach siebie i zastanowić się, co możemy w sobie, swoim zachowaniu zmienić, aby kształtować pozytywne relacje z dzieckiem.
Dzięki autorce mają możliwość przemówić także dzieci, które niekiedy przestają być przez mamy słyszane. Tracąc wrażliwość – czy to pod wpływem zmęczenia, czy z innych powodów – na potrzeby dziecka można zignorować ten najważniejszy głos. Nie ten, który domaga się nowej zabawki czy gumy do żucia, ale ten pochodzący prosto z serca dziecka, tak odmienny od bezmyślnych żądań czy egoistycznych zachcianek. Począwszy od największej tęsknoty dziecka, czyli potrzeby bycia kochanym, przez potrzebę prawdy, poczucia bezpieczeństwa czy zdolności do przeżywania i wyrażania wdzięczności po umiejętność dziękowania – w to wszystko matka może wyposażyć swoje dziecko dzięki mądrej miłości. Miłości nie mierzonej liczbą wręczonych prezentów i rzeczy materialnych, ale wynikającej z towarzyszenia dziecku w odkrywaniu świata.
Przesłanie płynące z książki Być mądrą mamą jest szczególnie istotne, bowiem współczesność, konsumpcyjny styl życia i wszechobecny pośpiech nie sprzyjają mądremu macierzyństwu. Mimo tego Alina Wieja namawia matki, aby choć próbowały być dla swojego dziecka przewodnikami, którzy przekazują określone wartości, wspierają i pocieszają oraz bezwarunkowo kochają. I choć żadna z kobiet nie osiągnie ideału, choć zdarzać się będą momenty załamania, frustracje i porażki, to warto trwać na swoim stanowisku.
Piękna i ciepła, pełna mądrości oraz wsparcia publikacja stać się może podporą i zbiorem cennych wskazówek, do których wiele matek sięgać będzie w chwilach niepewności.
Każdy z nas nosi w sobie pragnienie cieszenia się życiem. Często stajemy w obliczu wyzwania: jak pokonywać trudności i problemy, które pojawiają się...
Czym tak naprawdę jest miłość i skąd pochodzi? Miłość jest czymś absolutnie niezwykłym. Potrzebujemy jej bardziej niż fizycznego pokarmu czy wody....