Recenzja książki: Biblia i jej czasy

Recenzuje: nataliaswit

Przed wielu już laty z okazji Pierwszej Komunii Świętej dostałam Biblię dla dzieci. Przez lata czytałam ją z zapartym tchem, wciąż od nowa, studiując z uwagą piękne rysunki. Lektura ta dała mi wiele pięknych wspomnień, które wróciły podczas lektury książki Biblia i jej czasy autorstwa Lois Rock z ilustracjami Steve'a Noona.

Album ten nie należy do najgrubszych, ale jest bardzo treściwy - ma też typowy format A4.  Na jego kartach możemy przyjrzeć się kluczowym punktom historii opowiedzianej przez Biblię - od grzechu pierworodnego do nawrócenia świętego Pawła. Autorka wybrała wydarzenia, które doprowadziły do powstania Narodu Wybranego, potem wyznaczały jego wzloty i upadki, na sam koniec zaś przedstawia sylwetkę Jezusa i dalszy rozwój chrześcijaństwa po Jego śmierci i zmartwychwstaniu.

W tekstach, które czytamy, odnaleźć można nie tylko treści znane z Biblii, ale i ciekawostki ukazujące tło historyczne i ilustrujące mentalność ludzi tamtych czasów. Znajdziemy tu zdjęcia, mapy i liczne rysunki, bardzo ładne i nadające książce wiele uroku.

Na prawie każdy rozdział przedstawiający historię biblijną przypada ogromna ilustracja formatu A3, na której można przyjrzeć się temu, jak żyli ludzie w tamtych czasach. Każda ilustracja posiada krótkie opisy, z których możemy się dowiedzieć na przykład, jak wyglądał Namiot Spotkania na pustyni, a potem Świątynia w Jerozolimie zbudowana przez Salomona. Jak mieszkała rodzina Abrahama? Jak wyglądało życie ludu Izraela w Egipcie, a potem w Ziemi Obiecanej? Dzięki tym ilustracjom można łatwiej wyobrazić sobie biblijne historie.

Po lekturze pozostają ogromnie miłe wrażenia, choć może słowo "lektura" nie najlepiej oddaje naturę przygody z tą książką. Przegląda się ją z wypiekami na twarzy, przypominając sobie stare, dobre czasy, gdy radość dawała ciekawa książka z dużą ilością ładnych ilustracji. Z perspektywy dorosłej osoby dowiedziałam się kilku rzeczy, których nie wiedziałam. Generalnie wysoko oceniam jej treść pod względem wierności w oddaniu rzeczywistości tamtych czasów, o czym mówią wiarygodne źródła.

Biblia i jej czasy to jedna z takich książek, w które warto zainwestować po to, aby zaciekawić dziecko historią, dziejami wiary, a i przy okazji samemu się czegoś dowiedzieć. Jedna z tych, które zapadają w pamięć, do których potem wraca się po latach, by poczuć atmosferę dzieciństwa, z jego beztroską i chęcią poznania świata. Polecam!

Kup książkę Biblia i jej czasy

Zobacz opinie o książce Biblia i jej czasy
Biblia i jej czasy
Lois Rock, Steve Noon