Otoczony nieprzemijającą pamięcią oraz wspomnieniem o wartości artystycznej wyreżyserowanych filmów, Kazimierz Kutz trwa na pozycji jednego z wielkich mistrzów polskiej kinematografii. Dzięki swym dokonaniom już na zawsze pozostanie artystą cenionym i rozpoznawalnym. Książka Będzie skandal. Autoportret jest pozycją interesującą, która bez wątpienia trafi w gusta nie tylko tych, którzy od lat śledzą twórczość Kutza, ale również współczesnych odbiorców jego filmów.
Codzienność polskiego reżysera, jego wzloty i upadki, marzenia, pasje, nadzieje i plany na przyszłość, a także powody konkretnych zachowań i decyzji stanowią treść oddanej do rąk czytelnika książki. Kazimierz Kutz w barwny sposób opisuje kolejno następujące po sobie dni swojego życia. Rozpoczynając od obszernych wspomnień dotyczących dzieciństwa i czasów studenckich, wiele uwagi poświęca działalności artystycznej: asystentura przy realizacji „Pokolenia", samodzielny debiut za sprawą „Krzyża Walecznych", współudział przy tworzeniu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, kierowanie Zespołem Filmowym Silesia, kolejne filmy, spektakle, publikacje, wykłady na Wydziale Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie – to etapy tworzące niezapomniany kompleks przeżyć, wartości, doznań i osobistych doświadczeń polskiego reżysera. A ponad wszystko przebija się refleksja nad Śląskiem i korzeniami śląskiej tożsamości. Przeplatające się momenty życia prywatnego i pracy zawodowej stanowią treść Autoportretu.
Wspomnienia Kutza są barwne, drobiazgowe, obszerne (w treści czytelnik odnajdzie mnóstwo elementów gwary śląskiej, ale i… wulgaryzmów). Autor szeroko opisuje prywatne spotkania z przyjaciółmi, wakacyjne przygody, przygotowania do realizacji poszczególnych filmów, prace na deskach teatrów i w plenerze. Z imienia i nazwiska wymienia znajomych, kolegów oraz współpracowników. Z lektury jasno wynika, że Kazimierz Kutz – twórca słynnego „Tryptyku Śląskiego", parlamentarzysta i społecznik, zdobywca wielu odznaczeń, nagród oraz wyróżnień – zasłynął z wrodzonej przekory, ciętego języka, prowokatorstwa, ale i pracowitości, umiejętności współpracy, wierności sobie oraz wyznawanym ideałom, a także mocnego słownictwa i poczucia humoru.
Publikacja Wydawnictwa Znak jest skarbnicą wiedzy o życiu i aktywności Kazimierza Kutza – polskiego reżysera, scenarzysty, publicysty, pisarza i polityka. Napisana w sposób interesujący, wzbogaca wiedzę czytelnika o nieznane dotychczas szczegóły. Dodatek stanowi ułożony w porządku alfabetycznym indeks osób, pochodzące z archiwów państwowych i zbiorów prywatnych dokładnie opisane fotografie oraz wypowiedzi krytyków filmowych i literackich. Nie bez powodu więc Będzie skandal. Autoportret stanowi wgląd w osobiste i zawodowe życie mistrza polskiej kinematografii.
Debiutancka powieść Kazimierza Kutza\r\nŚląsk, piąta strona świata, to miejsce, gdzie zacierają się granice, a historia bawi się ludźmi i narodami. Nie...
Książka Kazimierza Kutza jest szalenie zabawna, ale też głęboko mądra. Znajdziemy w niej przede wszystkim portrety przyjaciół i bliskich ze świata filmowego...