Recenzja książki: Bazylika Świętego Marka w Wenecji

Recenzuje: Damian Kopeć

Poznaj bazylikę spod znaku skrzydlatego lwa

Są miejsca, które naprawdę warto zobaczyć, jeśli tylko jest to możliwe. Są budowle, które od zawsze budzą niewymuszony podziw zwiedzających. Do nich z pewnością zalicza się wspaniała bazylika Świętego Marka w Wenecji. Jedna z najbardziej znanych i fascynujących budowli architektury sakralnej. Dzieło geniuszu średniowiecznych budowniczych, które przetrwało setki lat, by cieszyć oczy i wzmacniać ducha.

Chcąc dobrze poznać jakieś miejsce, warto wcześniej zapoznać się z nim z pomocą chociażby przewodników, książek, planów, rozmów, reportaży. Poczytać o jego historii. Spojrzeć na nie bardziej świadomie, nie zdając się tylko na zwykły przypadek. Wybrać to, co najbardziej chcemy zobaczyć. Zaplanować zwiedzanie tak, by przesadnie nie męczyło i by było jak najefektywniejsze. Czasu nigdy nie ma zbyt wiele i warto go dobrze wykorzystać. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które szybko nudzą się i zaczynają marudzić. Do nich przede wszystkim skierowana jest książeczka Bazylika Świętego Marka w Wenecji. Niewielkie objętościowo opracowanie dotyczące historii tego kościoła, jego budowy i przebudowy, dziejów i stanu współczesnego. Książka umiejętnie łączy tekst i ilustracje. Opowiada jak, kiedy i dlaczego wybudowano bazylikę. Zwraca uwagę na jej architektoniczne wspaniałości i raczy czytelnika ciekawostkami. Wszystko to podane jest językiem odpowiednio prostym i zrozumiałym, bez nadmiaru dat, nazwisk i faktów. Pojawiają się nowe dla dzieci słowa (np. doża, ikonostas, fasada), ale podawane są w sposób przemyślany, tak, by poszerzyć słownictwo, a nie przytłoczyć niezrozumiałym nazewnictwem. Po to, by zaciekawić, zainteresować i nie zniechęcać. Autorzy książki sięgają po legendy, anegdoty, ciekawostki. Omawiają warte szczególnej uwagi detale architektoniczne budowli. Szczególną uwagę zwracają na wspaniałe mozaiki, bardzo atrakcyjne dla zwiedzających. Mówią o związkach bazyliki z muzyką. Opis wybranych części budowli z pewnością będzie łatwiejszy, kiedy je zlokalizujemy na schemacie zamieszczonym z tyłu książki. Dołączone fotografie pokazują współczesne oblicze wiekowej bazyliki.

Dzieci, jak to dzieci, niekoniecznie przeczytają (lub wysłuchają) tekst książki za jednym razem. Warto więc lekturę podzielić na kilka części i potraktować jako inspirację do rozmowy z małymi czytelnikami. Tego typu pozycje książkowe mogą być bowiem dobrym wprowadzeniem do uczenia najmłodszych kontaktu ze światem sztuki, kultury. Wiedza o historii, sztuce, kulturze winna być ważnym elementem edukacji każdego dziecka. Wiedza o dziedzictwie pokoleń, które nas poprzedziły i które pozostawiły po sobie wiele pomników kultury nie tylko materialnej. Z pomocą takich książek jak Bazylika Świętego Marka w Wenecji zadanie to staje się na pewno łatwiejsze. Zwłaszcza w naszych czasach, kiedy różnorodne możliwości podróżowania ułatwiają dotarcie do naprawdę wielu miejsc. Warto oglądać je z zasobami odpowiedniej wiedzy, w sposób przemyślany, świadomy, wstępnie przemyślany i przygotowany. Takie zwiedzanie będzie o wiele bardziej pożyteczne niż przebieganie przez kolejne warte „zaliczenia” miejsca. Książka Bazylika Świętego Marka w Wenecji może pomóc lepiej poznać tę piękną budowlę jeszcze przed zobaczeniem jej na własne oczy. Książka jest ładnie wydana, przyciąga wzrok ilustracjami i komiksowymi rysunkami.

Kup książkę Bazylika Świętego Marka w Wenecji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bazylika Świętego Marka w Wenecji
Książka
Inne książki autora
Kuchnia Ojca Tomasza
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Kuchnia Ojca Tomasza

Tradycyjne przepisy na każdą porę roku. Sekrety klasztornego zielnika....

Język norweski dla planujących podjęcie pracy
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Język norweski dla planujących podjęcie pracy

Opracowanie to jest skierowane przede wszystkim do osób, które zamierzają podjąć pracę za granicą lub już przygotowują się do wyjazdu w celu podjęcia pracy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy