Recenzja książki: Bazylika Świętego Marka w Wenecji

Recenzuje: Damian Kopeć

Poznaj bazylikę spod znaku skrzydlatego lwa

Są miejsca, które naprawdę warto zobaczyć, jeśli tylko jest to możliwe. Są budowle, które od zawsze budzą niewymuszony podziw zwiedzających. Do nich z pewnością zalicza się wspaniała bazylika Świętego Marka w Wenecji. Jedna z najbardziej znanych i fascynujących budowli architektury sakralnej. Dzieło geniuszu średniowiecznych budowniczych, które przetrwało setki lat, by cieszyć oczy i wzmacniać ducha.

Chcąc dobrze poznać jakieś miejsce, warto wcześniej zapoznać się z nim z pomocą chociażby przewodników, książek, planów, rozmów, reportaży. Poczytać o jego historii. Spojrzeć na nie bardziej świadomie, nie zdając się tylko na zwykły przypadek. Wybrać to, co najbardziej chcemy zobaczyć. Zaplanować zwiedzanie tak, by przesadnie nie męczyło i by było jak najefektywniejsze. Czasu nigdy nie ma zbyt wiele i warto go dobrze wykorzystać. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci, które szybko nudzą się i zaczynają marudzić. Do nich przede wszystkim skierowana jest książeczka Bazylika Świętego Marka w Wenecji. Niewielkie objętościowo opracowanie dotyczące historii tego kościoła, jego budowy i przebudowy, dziejów i stanu współczesnego. Książka umiejętnie łączy tekst i ilustracje. Opowiada jak, kiedy i dlaczego wybudowano bazylikę. Zwraca uwagę na jej architektoniczne wspaniałości i raczy czytelnika ciekawostkami. Wszystko to podane jest językiem odpowiednio prostym i zrozumiałym, bez nadmiaru dat, nazwisk i faktów. Pojawiają się nowe dla dzieci słowa (np. doża, ikonostas, fasada), ale podawane są w sposób przemyślany, tak, by poszerzyć słownictwo, a nie przytłoczyć niezrozumiałym nazewnictwem. Po to, by zaciekawić, zainteresować i nie zniechęcać. Autorzy książki sięgają po legendy, anegdoty, ciekawostki. Omawiają warte szczególnej uwagi detale architektoniczne budowli. Szczególną uwagę zwracają na wspaniałe mozaiki, bardzo atrakcyjne dla zwiedzających. Mówią o związkach bazyliki z muzyką. Opis wybranych części budowli z pewnością będzie łatwiejszy, kiedy je zlokalizujemy na schemacie zamieszczonym z tyłu książki. Dołączone fotografie pokazują współczesne oblicze wiekowej bazyliki.

Dzieci, jak to dzieci, niekoniecznie przeczytają (lub wysłuchają) tekst książki za jednym razem. Warto więc lekturę podzielić na kilka części i potraktować jako inspirację do rozmowy z małymi czytelnikami. Tego typu pozycje książkowe mogą być bowiem dobrym wprowadzeniem do uczenia najmłodszych kontaktu ze światem sztuki, kultury. Wiedza o historii, sztuce, kulturze winna być ważnym elementem edukacji każdego dziecka. Wiedza o dziedzictwie pokoleń, które nas poprzedziły i które pozostawiły po sobie wiele pomników kultury nie tylko materialnej. Z pomocą takich książek jak Bazylika Świętego Marka w Wenecji zadanie to staje się na pewno łatwiejsze. Zwłaszcza w naszych czasach, kiedy różnorodne możliwości podróżowania ułatwiają dotarcie do naprawdę wielu miejsc. Warto oglądać je z zasobami odpowiedniej wiedzy, w sposób przemyślany, świadomy, wstępnie przemyślany i przygotowany. Takie zwiedzanie będzie o wiele bardziej pożyteczne niż przebieganie przez kolejne warte „zaliczenia” miejsca. Książka Bazylika Świętego Marka w Wenecji może pomóc lepiej poznać tę piękną budowlę jeszcze przed zobaczeniem jej na własne oczy. Książka jest ładnie wydana, przyciąga wzrok ilustracjami i komiksowymi rysunkami.

Kup książkę Bazylika Świętego Marka w Wenecji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bazylika Świętego Marka w Wenecji
Książka
Inne książki autora
Zaułki zbrodni
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Zaułki zbrodni

Zaułki zbrodni to zbiór opowiadań kryminalnych z Wrocławiem w tle. Teksty te są owocem Kryminalnych Warsztatów Literackich z lat 2009 i 2010, towarzyszących...

Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2018
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2018

Program Ochrony Roślin Sadowniczych powstał przy współpracy z naukowcami z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zawarte są w nim następujące...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy