Oboje w osłupieniu zaczęli przypatrywać się temu leżącemu ciału. Odziane było jak ostatni szmaciarz. Na wyłysiałej czaszce pozostały zaledwie jakieś bezbarwne strzępki, zębów też miało toto niewiele, a ten litości godny stan przemoczonego do suchej nitki pradziada pozbawił toto jakichkolwiek oznak wielkości. Jego skrzydła, niczym u olbrzymiego sępa, brudne, w połowie wyskubane, już na zawsze osiadły w błocie. Tak długo mu się przypatrywali i z taką uwagą, że (...) poczuli w nim kogoś bardzo bliskiego.
Gabriel García Márquez jest jednym z najwybitniejszych pisarzy współczesnych. Jedną z cech charakterystycznych jego twórczości są elementy z pogranicza jawy i snu, elementy tak zwanego realizmu magicznego. Książki Marqueza pełne są paradoksów i niewyobrażalnych wręcz pomysłów. Książka Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami z pewnością nie należy do najpopularniejszych publikacji Marqueza. Składa się na nią sześć krótkich opowiadań, które wprowadzają czytelnika w niezwykły świat wyobraźni pisarza. Spotykamy tu zarówno elementy świata rzeczywistego, jak i fantastycznego, do którego bez wątpienia zaliczyć możemy choćby postać tytułowego "starego pana". Ów bohater jest wyjątkowo intrygujący, a jednocześnie naprawdę trudno postać tę jednoznacznie zinterpretować. Czy jest zwiastunem końca? Aniołem? A może złym duchem?
Poza fantastycznymi wizjami i bohaterami, Marquez przedstawia w groteskowy sposób zachowania ludzi w świecie jak najbardziej rzeczywistym i panujące w nim stereotypy. Krytykuje duchowieństwo i naiwność wielu ludzi. W przystępny sposób podejmuje także tematy moralności, pisząc m.in. o możliwości bardzo różnej oceny kradzieży. Bo czy można nazwać złym uczynkiem usiłowanie zapewnienia bytu matce i małej siostrzyczce? Kiedy tak naprawdę zaczyna się zło? Opowiadania Marqueza nie zdradzają odpowiedzi na owe pytania, ale z pewnością przybliżają czytelników do prawdy.
Nie sposób przejść obojętnie obok tego wydania także z uwagi na niezwykłe ilustracje. Książka Bardzo stary pan z olbrzymimi skrzydłami pełna jest wspaniałych, kolorowych obrazów Carme Sole Vendrella, które rozbudzają wyobraźnię i znakomicie współtworzą atmosferę niezwykłej prozy Marqueza.
Bardzo starego pana z olbrzymimi skrzydłami polecić warto czytelnikom, którym niestraszna jest proza nieprzewidywalna, pełna groteski i magii codzienności. Proza Marqueza nieustannie bowiem zaskakuje - także najbardziej zagorzałych miłośników jego twórczości.
Wydanie specjalne, z ilustracjami chilijskiej artystki Luisy Rivery "Miłość w czasach zarazy", napisana przez Gabriela Garcię Marqueza z ogromną czułością...
28 lutego 1955 roku dowiedzieliśmy się, że ośmiu członków załogi niszczyciela ,,Caldas", należącego do kolumbijskiej marynarki wojennej, wypadło za burtę...