Anatomia istnienia to zbiór esejów dojrzałego mężczyzny, człowieka, który ma wiele do opowiedzenia i swoją wiedzą dzieli się z każdym, kto ma ochotę sięgnąć po jego książkę. Anatomia istnienia zawiera zarówno eseje osobiste, jak również te opowiadające generalnie o życiu w szeroko rozumianym społeczeństwie. Z tej pasjonującej lektury wyniesiemy wiedzę o poszczególnych etapach życia człowieka: dzieciństwie, młodości, dojrzałości oraz starości, ale również o pierwszym spotkaniu, zakochaniu i miłości dojrzałej czy - wreszcie - o miłości gasnącej lub o jej braku. Przeczytamy o istocie i poszukiwaniu Boga, a nawet religii jako takiej. Znajdziemy także eseje o człowieczeństwie, o cielesności i duchowości człowieka, ale również o świadomości na różnych etapach życia, o wyobraźni i o poczuciu humoru. W książce są również opowieści o prawdzie, wolności, bezprawiu i moralności, o dobru i złu, o samoświadomości, o dialogu, a nawet o wegetarianizmie.
Anatomia istnienia to eseje z pogranicza filozofii i socjologii, to także naukowe rozmyślania, ale - co ważne - nie czcze teoretyzowanie, gdyż poparte doświadczeniami oraz świetnym zmysłem obserwacji. Język opowieści zawiera specjalistyczne terminy, ale wywód pozostaje zrozumiały dla przeciętnego czytelnika. W wielu miejscach autor stosuje śmiałe porównania, nie boi się przy tym krytyki i jest autentyczny we wszystkim, co pisze. Jeden z esejów przypomina nieco biblijną księgę Pieśń nad Pieśniami poprzez swoją poetyckość, ale również wspomniane porównania.
Znajdziemy w części esejów ocenę konkretnych zjawisk czy czynów, ale nie zawsze będzie ona wyrażona wprost. Autor pozostawia czytelnikowi prawo interpretacji, wyboru, wykazując duży szacunek wobec odmienności.
Niektóre eseje zawarte w Anatomii istnienia dotyczą trudnych, bolesnych spraw, ale są też w zbiorze tekstu zabawne, wzbudzające szczery śmiech. Z niektórymi opiniami czy zdaniami trudno się zgodzić, inne wydają się mniej kontrowersyjne. Ciekawym zabiegiem zastosowanym w publikacji jest spis treści w formie... wiersza, który powstał z tytułów rozdziałów i fantastycznej wyobraźni autora.
Anatomia istnienia to więc eseje dojrzałego i świadomego mężczyzny, który wiele już w życiu przeżył, wiele widział i o wielu rzeczach pragnie pisać. Warto sięgnąć po tę książkę, warto poświęcić chwilę na refleksję. Warto - jak autor - choć na chwilę stać się "filozofem" czy też "poszukującym duchem". Polecam.
Autorka bloguje na www.ksiazkowelove.wordpress.com
"Nieustające napomnienia" to współczesny dziennik osobistej praktyki stoickiej. Pod pewnym względem tekst stanowi odpowiedź na pytanie o to, jak wyglądałyby...
Wydaje się, że przyszłość dwudziestojednoletniego Tomasza nie kryje niespodzianek. Ma piękną narzeczoną z dobrej rodziny i wygodne życie. Ojciec, przedwojenny...