Seymour „Szwed” Levov, genialny sportowiec, idol rówieśników szanowany przez dorosłych. Mężczyzna-ideał, marzenie wielu młodych kobiet, człowiek, któremu wszyscy wróżą wspaniałą przyszłość. Przyszłość, która zdaje się na wyciągnięcie dłoni.
Szwed żeni się z piękną miss stanu New Jersey, dziedziczy po ojcu rodzinną firmę – fabrykę rękawiczek i przeprowadza się do pięknego kamiennego domu w malowniczej osadzie Old Rimock. Życie prawie idealne do czasu gdy…
Gdy pewnego dnia, w 1968 roku, jest zmuszony do rezygnacji ze swojego życia rodem z amerykańskiego snu o szczęściu. Ukochana córeczka tatusia, najdroższe dzieciątko, bystra dziewczynka, która mogłaby mieć wszystko, wyrasta na ponurą, zbuntowaną nastolatkę, fanatyczkę zdolną do najdzikszych aktów terroryzmu politycznego. Amerykańska sielanka Levova kończy się z dniem, w którym Merry, wiążąca się z terrorystami, podkłada bombę w miasteczku Old Rimock i znika. Od tego momentu rodzina Szweda zostaje skazana na potępienie. Poddani społecznemu ostracyzmowi, pozbawieni jakichkolwiek informacji o córce - prócz medialnych spekulacji na temat domniemanej terrorystki - muszą poradzić sobie ze wzburzonymi nastrojami.
Amerykańska sielanka to wnikliwy obraz amerykańskiego społeczeństwa z czasów wojny w Wietnamie. Roth ukazuje mentalność ówczesnych Amerykanów, zmiany obyczajowe, jakie zachodziły w latach sześćdziesiątych XX wieku, stosunek do rasizmu, nowe trendy kulturowe, pacyfizm. Autor dokonuje swoistej wiwisekcji społeczeństwa, a następnie poddaje je wnikliwej krytyce. Podejmując trudne i kontrowersyjne tematy, Philip Roth tworzy powieść wielowarstwową, miejscami sentymentalną, dramatyczną i oburzającą. Zastosowanie retrospekcji, dzięki którym czytelnicy poznają kolejnych bohaterów książki i mogą zanurzyć się na moment w ich codzienności, sprawia, że powieść można odbierać na wielu płaszczyznach.
Amerykańska sielanka to swoista epopeja, to opowieść o rzeczywistości, która nie tak przecież dawno temu minęła, o czasie, gdy kształtował się współczesny świat.
`Praska orgia`, stanowiąca dziennikowe zapiski Zuckermana z jego pobytu wśród degradowanych przez państwo intelektualistów, to zadziwiające interludium...
W „morderczym upale tropikalnego Newark” szerzy się złowroga epidemia – przebywającym w mieście dzieciom grozi paraliż, kalectwo, a nawet...