Recenzja książki: Alicja w krainie czarów

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Sen to czy jawa? Spełnione marzenia czy tylko obrazy przewijające się w wyobraźni? Alicja w Krainie Czarów to ponadczasowa baśń Lewisa Carrolla, w której marzenia się spełniają. Dzięki Alicji czytelnik przeżyje niezwykłą przygodę.

Ubrany w kamizelkę Biały Królik o różowych ślepkach przebiegł obok śpiącej nad wodą Alicji. Zerknął na zegarek, a zaskoczona dziewczynka szybko, za nim, wczołgała się do norki pod żywopłotem. Kiedy wreszcie skończyło się spadanie w dół, złotym kluczykiem otworzyła drzwi, wypiła słodką zawartość buteleczki i zjadła ciasteczko z rodzynkami. Teraz już mogła się wydłużać, skracać, powiększać i zmniejszać, z czego – jak wkrótce się okaże – wielokrotnie skorzysta. Od tej chwili świat przygód otworem stanął przed Alicją, która przenosząc się z miejsca na miejsce, uczestniczy w fantastycznych wydarzeniach.

Lektura nie nuży, czyta się ją z wielkim zainteresowaniem. Czytelnik z zapartym tchem podąża w ślad za Alicją, uczestnicząc wraz z nią w fantastycznych wydarzeniach: próbuje wydostać się z sadzawki uformowanej z łez, uczestniczy w ptasim wyścigu, słucha opowieści Myszy, szuka wachlarza i pary rękawiczek w domku Białego Królika, wyciąga konstruktywne wnioski z rad pana Gąsienicy, pełza niczym najprawdziwsza żmija, kołysze w ramionach niemowlę-prosię, a także zasiada do zwariowanego podwieczorku, tańczy Rakowego Kadryla, rozgrywa partię krokieta u skazującej swych gości na ścięcie Królowej Kier. Udaje się też na salę rozpraw, gdzie jest świadkiem w procesie skutego łańcuchem i strzeżonego przez dwóch żołnierzy Waleta Kier.

Łatwo jest dostrzec w Alicji fantazję i przygodę. Wystarczy przyjrzeć się antropomorficznym bohaterom: inicjator całej historii – Biały Królik o różowych ślepkach, uśmiechający się Kot-Dziwak rodem z Cheshire, pan Gąsienica, Szarak Bez Piątej Klepki, Zwariowany Kapelusznik, Niby-Żółw, no i oczywiście cały dwór Królowej Kier – to świat zwierząt i przedmiotów, którym Lewis Carroll udzielił głosu, dodając im tym samym ludzkich cech i ludzkich motywów postępowania. A morał – nie trzeba się zbytnio trudzić, by go odnaleźć: zdumiewające zmiany, budzące radość spotkania, konieczność właściwego wykorzystania mijającego czasu, potrzeba stosowania życiowych reguł. Dziecięce spojrzenie Alicji na świat dorosłych uczy radości z tego, co się posiada, pozwala docenić czas dzieciństwa oraz miłość bliskich.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa MG Alicja w Krainie Czarów jest wydaniem ilustrowanym. Baśniowa treść, w połączeniu z pięknymi ilustracjami, którym niezwykłości dodał XIX-wieczny malarz, sir John Tenniel (wyboru ilustracji dokonała Zuzanna Malinowska) zadziwia, wzrusza, przywołuje wspomnienia, gwarantuje wrażenia, pobudza do głębokich refleksji oraz uczy. Rozmawiająca z samą sobą Alicja prezentuje filozoficzne spojrzenie na życie, przekazując przy okazji czytelnikowi przydatne wiadomości z zakresu gramatyki, historii, geografii i astronomii, a także na przykład zasady savoir-vivre. W treść wplecione zostały fragmenty utworów literackich i aforyzmy. W zrozumieniu treści pomocne okażą się przypisy, natomiast różnorodna czcionka i powiększone odstępy między wierszami ułatwiają odbiór. Twarda okładka umożliwia wielokrotne sięganie po lekturę bez obaw o szybkie jej zniszczenie, co – zważywszy na aktualność Alicji... nieprzerwanie od stu pięćdziesięciu lat – wskazuje na dalszą jej poczytność.

Po Alicję w Krainie Czarów sięgnie czytelnik w każdym wieku. I na pewno się nie zawiedzie.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Alicja w krainie czarów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Alicja w krainie czarów
Książka
Inne książki autora
Alicja po drugiej stronie lustra. Audiobook
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Alicja po drugiej stronie lustra. Audiobook

Kontynuacja przygód Alicji autorstwa Lewisa Carrolla, po raz pierwszy wydana w 1871 r. Rzeczywistość, w jakiej znajduje się Alicja po drugiej stronie...

Wyprawa na żmirłacza
Lewis Carroll0
Okładka ksiązki - Wyprawa na żmirłacza

Gdzie zachwyca Czytelnika Żmirłacz? Na przedziwnej wyspie, do której żegluje na przedziwnym okręcie tak samo przedziwna załoga. Autor wpływa z nimi do...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Wszyscy mamy tutaj bzika. Ja mam bzika, ty masz bzika.


Więcej
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy