Recenzja książki: Dwie połówki pomidora

Recenzuje: Szczepanik

Gdzie serce, gdzie rozum?

 

Nieprzystawalność logicznej argumentacji do tej, którą dyktują uczucia, nie należy do tematów rzadko poruszanych w literaturze. Szczególnie jego brak nie bywa odczuwalny w powieściach przeznaczonych dla kobiet tak młodszych, jak i starszych. „Dwie połówki pomidora” Idy Pierelotkin wpisują się właśnie w ten nurt literatury, w którym opozycja: serce – rozum zostaje wyraźnie wyeksponowana. Co jednak ważne, historia opowiedziana w książce nie jest banalna.

 

Zuzanka spędza wakacje w Kręsku z rodzicami i starszą siostrą, Kaśką. Ich wyjazd w niczym nie przypomina upragnionej sielanki: mama z tatą kłócą się o wszystko, a siostra nie ustępuje im w złośliwościach, urządzając swojemu chłopakowi nieustanne telefoniczne awantury. Po pewnym czasie najmłodsza i zarazem najspokojniejsza Sztosiakówna nie wytrzymuje nerwowej atmosfery, pakuje się i wraca do domu do Warszawy. Pozbawiona kluczy do mieszkania zmuszona jest nocować na działce. Na niej poznaje chłopców parających się – jak mniema – podejrzaną i na pewno zakazaną działalnością…

 

Pierelotkin kreuje w swojej powieści obraz dobrze wychowanej nastolatki, która na co dzień zachowuje się nienagannie i jeśli już obcuje ze sztuką, to tylko z wysoką. Dlatego też przeżywa ona niemałe rozterki, kiedy nagle okazuje się, że przypadkiem „wychodzi” z niej nastoletnia dusza, że serce rwie się do tego, co w jej wieku naturalne. Ukradkiem czyta sagę „Zmierzch” i przeżywa z główną bohaterką wampirze dylematy, ale przyznać jej się do tego niezwykle trudno. Mamy więc w powieści nie tylko przeciwstawione sobie serce i rozum w najprostszej, sprowadzonej do romansów postaci, ale problem o wiele bardziej rozbudowany, dotyczący wyznawanych w życiu wartości i próby pogodzenia ich ze sobą.

Powieść napisana została z werwą i dużą dozą humoru. Nie można jej nazwać przygodową, choć autorka ma niewątpliwe zacięcie do prowadzenia akcji dynamicznej, balansującej na granicy z kryminałem. Postacie są żywe i jako takie właśnie – z krwi i kości (bardzo ruchliwych) – w książce występują. Niestety, wyświechtana opinia, że „nie można się oderwać od lektury”, nadaje się również i do wyrażenia w przypadku „Dwóch połówek pomidora”. Chciałoby się wprawdzie przedstawić ją w sposób bardziej oryginalny, niemożność oderwania się od lektury wydaje się jednak pochwałą na tyle istotną, że banalność tego stwierdzenia spada na dalszy plan.

 

Książka została napisana nie tylko dynamicznie – autorka nie pozbawiła jej też pewnej dozy refleksji. Co może jednak nieco zaskoczyć czytelnika, to niezwykła kultura osobista, jaką prezentują nastolatki w powieści. Na ile ideał ten ma bowiem odzwierciedlenie w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, niemniej jednak właśnie taka niewulgarna fabuła, którą prowadzi Pierelotkin potrzebna jest w dzisiejszej literaturze młodzieżowej i stanowi niewątpliwy atut książki. Autorka przyciąga do lektury ciekawą historią, na wskroś nowoczesną, dotyczącą tematów bardzo aktualnych. I nie wykorzystuje przy tym tricków polegających na spoufalaniu się z czytelnikiem za pomocą treści znanych między innymi z niektórych gazet młodzieżowych.

 

„Dwie połówki pomidora” przypadną do gustu kobietom nie tylko w wieku kilkunastu lat, ale również ich starszym siostrom i matkom. Szczególnie zadowolone będą z niej natomiast miłośniczki książek autorstwa Krystyny Siesickiej.

 

Anna Szczepanek

Kup książkę Dwie połówki pomidora

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dwie połówki pomidora
Książka
Dwie połówki pomidora
Ida Pierelotkin
Inne książki autora
Ala Betka
Ida Pierelotkin0
Okładka ksiązki - Ala Betka

Ala Betka to zwyczajna dziewczynka. Mieszka w zwyczajnym miasteczku i chodzi do zwyczajnej szkoły. Ala ma pewien niezwykły dar: niczym magnes, przyciąga...

Wenus w pietruszce
Ida Pierelotkin0
Okładka ksiązki - Wenus w pietruszce

Bystra i piękna Gośka Tkacz wydaje się nie mieć słabości. Nigdy nie miała chłopaka, ale utrzymuje, że to wyłącznie jej własny wybór. A jednak! Kiedy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy