Żywa biblioteka to inicjatywa, która od kilku dni zdobywa w sieci coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że akcja organizowana jest nie tylko w Danii, ale także w Polsce.
- Żywa biblioteka to akcja społeczna zapoczątkowana w Danii.
- Inicjatywa organizowana jest od lat także w Polsce.
- Więcej historii ze świata literatury przeczytać możesz na łamach serwisu Granice.pl.
Żywe biblioteki stały się w ostatnim czasie internetowym viralem za sprawą udostępnianego w social mediach postu. Chociaż w internetowym wpisie mowa jest o akcji zorganizowanej na terenie Danii, inicjatywa znana jest także w Polsce.
Czym jest żywa biblioteka?
Żywa biblioteka to akcja, która faktycznie wywodzi się z Danii. Zapoczątkowana została w czasie festiwalu muzycznego w Roskilde, znanym turystycznym miasteczku leżącym 30 km od Kopenhagi.
Żywa biblioteka polega na… rozmowie z innymi osobami. Książkami są nie woluminy, a żywe osoby, które reprezentują mniejszości oraz grupy, wokół których narosło wiele stereotypów. Gościniami i gośćmi żywych bibliotek są chociażby wyznawcy różnych religii, imigranci czy osoby nieheteroseksualne. „Czytelnicy” mogą wziąć udział w dialogu i w ten sposób poszerzać własne horyzonty.
Żywa biblioteka – gdzie jest organizowana?
Akcja żywej biblioteki od lat organizowana jest nie tylko w Danii, ale także w krajach na całym świecie. Podobne inicjatywy zorganizowane zostały m.in. w Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii.
Może zainteresować cię także...
Żywa biblioteka w Polsce zorganizowana została m.in. w Warszawie, Katowicach, Rudzie Śląskiej czy Gdańsku. Akcja często realizowana jest w formie cyklicznej.
W tym roku żywa biblioteka pojawiła się m.in. we Wrocławiu (czerwiec 2021), Jarocinie i Toruniu (lipiec 2021) oraz Gdańsku i Katowicach (we wrześniu). W nadchodzącym czasie tego typu akcja zostanie zorganizowana 26 września w Bibliotece Odyseja w Łodzi.
Żywa biblioteka – po co?
W 2003 roku żywa biblioteka zauważona została przez Radę Europy. W Polsce istnieje także sieć „Żywych Bibliotek w Polsce”, która w 2014 roku zapoczątkowana została przez Stowarzyszenie Diversja.
Może zainteresować cię także...
- Zakaz książek o LGBT+ na Węgrzech? Protestują wydawcy i księgarze
- Węgry: Książki o LGBT mogą być sprzedawane tylko w szczelnych opakowaniach
- Pisarze z całego świata interweniują w sprawie sytuacji społeczność LGBT w Polsce
Wśród standardów przygotowanych przez sieć, wyróżnione zostaje m.in. działanie na rzecz poszanowania praw człowieka oraz kształtowanie otwartej postawy wobec inności.
Żywa biblioteka – jak zorganizować akcję?
Żywa biblioteka wykorzystuje metaforę biblioteki. Wcześniej organizatorzy muszą skontaktować się z osobami, które uczestniczyć będą w inicjatywie jako „żywe książki”. Organizatorzy i koordynatorzy akcji, muszą zapewnić również bezpieczną przestrzeń do rozmowy.
Więcej na temat tego, jak zorganizować żywą bibliotekę, dowiedzieć można się z podręcznika dla osób organizujących żywą bibliotekę, który przygotowany został w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce – przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie” Stowarzyszenia Diversja realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa.