Trudno wyobrazić sobie celebrację Eucharystii bez mszału, księgi zawierającej teksty modlitw mszalnych oraz porządek celebracji Mszy świętej. Księga ta jest wyrazem reguły modlitwy rytu rzymskiego, odzwierciedlającej wiarę Kościoła. Kościół wierzy bowiem tak, jak się modli, co oddaje często przywoływane łacińskie adagium: lex orandi, lex credendi (reguła modlitwy jest regułą wiary)
Krótka historia Mszału Rzymskiego powstała z myślą o pasjonatach liturgii, jak i o wiernych, pragnących pogłębić swą wiedzę dotyczącą dziejów celebracji eucharystycznej, która jest centrum życia chrześcijańskiego. Autor w przystępny sposób opisuje przemiany, jakim księga liturgiczna obrządku rzymskiego podlegała na przestrzeni wieków: od ogólnych wskazań obrzędowych w literaturze liturgiczno-kanonicznej, poprzez mszalne libelli, sakramentarze, pierwsze mszały, Mszał Kurii Rzymskiej do Mszału Piusa V i Mszału Pawła VI.
Wydaje się, że dziś zwłaszcza znajomość łacińskiej tradycji liturgicznej jest nam szczególnie potrzebna, byśmy mogli zrozumieć toczącą się w łonie wspólnoty Kościoła dyskusję dotyczącą posoborowej reformy liturgii oraz wzajemną relację dwóch obecnych w Kościele form rytu rzymskiego, które wyrażają Mszał Piusa V oraz Mszał Pawła VI. Najnowsza książka księdza Macieja Zachary w sposób rzetelny i wnikliwy omawia również i te aktualne zagadnienia. Między innymi dlatego warto sięgnąć po Krótką historię Mszału Rzymskiego, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Promic.