Znani autorzy napiszą "covery" dzieł Szekspira

Data: 2013-06-27 10:49:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znani autorzy napiszą

Jeanette Winterson, Anne Tyler i inni znani pisarze stworzą nowe wersje znanych dzieł Szekspira, by przypomnieć kanon literatury i dostosować go wymogów czytelników w XXI wieku. Autorka Płci wiśni i Namiętności podjęła się adaptacji późnego romansu Szekspira - Opowieści zimowej, zaś Anne Tyler, znana chociażby z bestsellerowego Przypadkowego turysty zmierzy się z Poskromieniem złośnicy

 

Projekt publikacji współczesnych powieści inspirowanych dziełami Szekspira to kolejna odsłona obecnego trendu reinterpretacji znanych historii. Wpisują się weń Val McDermin, Joanna Trollope i Curtis Sittenfeld, którzy przygotowują obecnie własne wersje powieści Jane Austen, wpisało się weń Wydawnictwo Znak, które kilka lat temu podjęło się publikacji serii "Mity", w obrębie której znani pisarze przygotowywali powieściowe reinterpretacje mitów właśnie. W jej ramach ukazało się chociażby Brzemię wspomnianej Jeanette Winterson - opowieść o spotkaniu tytana Atlasa, który na barkach dźwigał cały świat i psa Łajki, który na wiele lat stał się jego wiernym towarzyszem. 

 

Wydawnictwo Random House podkreśla, że nowy projekt wydawniczy ma "sprawić, że Szekspir stanie się twórcą żywym, atrakcyjnym dla współczesnych czytelników". 

 

- Każdy z nas ma swoiste teksty-talizmany, teksty, które nosi w sobie przez całe życie i które przeżywa na nowo przez cały czas - wyznała Jeanette Winterson. - Na swój sposób "przepracowywałam" Opowieść zimową przez wiele lat. Teraz mam świetną okazję, by poddać się prawom rządzącym oryginalną powieścią i stworzyć własną jej wersję. A po prostu kocham covery. 

 

Tyler, która opisze historię "poskromienia" buntowniczej Katarzyny przez Petruchia podkreśla, że na razie nie jest pewna, czy chce nieco pogrzebać w sekretach niegrzecznej Katarzyny, czy spróbować odkryć, co inni pisarze zrobili z bohaterami Szekspira

 

Wydawca deklaruje, że powieści wydane w serii "Hogarth Shakespeare" (Hogarth to nazwa wydawnictwa-imprintu Random House) będą zgodne z duchem oryginałów i staną się dla autorów ekscytującą szansą, by na nowo odkryć te fundamentalne dzieła literatury angielskiej

 

- Większość decyzji pozostawiamy autorom - mówi w rozmowie z dziennikiem "The Guardian" Clara Farmer z wydawnictwa Hogarth. - Rozmawialiśmy już z nimi o trzymaniu się ducha oryginału, jednak nie byłoby dobrze, gdyby musieli trzymać się narzuconego planu. Chcemy, by w swoje powieści wpletli własne wyobrażenia i różne spojrzenia na działo Szekspira. Tak jak czynił on sam, przerabiając niektóre historie na swoje sztuki. 

 

Dzieła Szekspira od lat pozostają inspiracją dla twórców z całego świata. Historię Romea i Julii możemy poznać chociażby za sprawą musicalu West Side Story, Terry Pratchett nawiązuje do Snu nocy letniej w powieści Panowie i Damy a Jane Smiley przeniosła akcję "Króla Leara" do współczesności w swojej powieści A thousand Acres. Zgodnie z duchem oryginału na ekran kinowy przeniósł dramaty Szekspira Kenneth Brannagh, ale powstały również filmy tak nietypowe, jak... Zakochany Szekspir

 

Opowieść zimowa to historia, która wciąż mnie nawiedza - podkreśla Jeanette Winterson. To historia do głębi zanurzona w archetypach i w mitologii. Porzucone dziecko, kwestie kobiecości i męskości... Mityczna otoka całej historii jest dziwna i dzika. W późnych swych sztukach Szekspir na podstawie historii konkretnych bohaterów stara się przekazać głębokie, uniwersalne prawdy. Wielki dramaturg stosował interesującą metodę pracy twórczej. Czerpał pełnymi garściami z innych opowieści, łącząc swoiste zapożyczenia w alchemicznym kociołku swego umysłu i przetwarzając je. Nie było dla niego najważniejsze oryginalne źródło. Kluczowa była oryginalność reinterpretacji. Adaptacja takich dzieł to spore wyzwanie. 

 

- "Hogarth Shakespeare" będzie spójną serią - wyznaje Farmer. Mamy nadzieję dokonać reinterpretacji całego kanonu. Rozmawiamy już z licznymi autorami i mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli ogłosić zapowiedzi kolejnych książek, które ukażą się w naszym cyklu. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje