10 znanych skandynawskich książek będzie można przeczytać za darmo! Większość z nich nigdy nie została wydana w Polsce

Data: 2024-08-19 11:45:58 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Literatura skandynawska jest chętnie czytana i ceniona w Polsce. Nadal jednak sporo dzieł nie doczekało się polskiego przekładu. Jak się okazuje, teraz pojawi się aż dziesięć utworów, które jeszcze nigdy nie ukazały się w naszym kraju, a na dodatek można przeczytać je zupełnie za darmo!

Mężczyzna czytający książkę - fotografia ilustracyjnafot. ilustracyjna / Pexels

Chętnie czytamy kryminały i powieści psychologiczne pochodzące ze Skandynawii, jednak nie tak często mamy okazję sięgnąć po klasykę literatury szwedzkiej czy norweskiej. Teraz czytelnicy będą mieli okazję zapoznać się z 10. ważnymi tytułami literatury skandynawskiej, które przetłumaczone zostaną na język polski i pojawią się w postaci e-booków zupełnie za darmo! Jakie to książki i skąd je pobrać?

10 książek ze Skandynawii za darmo po polsku już teraz

Z nieznanymi dotąd w Polsce książkami wprost z północy Europy będziemy mogli zapoznać się już wkrótce za sprawą Fundacji Wolne Lektury, którą większość czytelników kojarzyć może m.in. z lekturami szkolnymi, choć to nie jedyne książki, które odnaleźć można w ich cyfrowej bibliotece. W planach fundacji jest wydanie dziesięciu książek norweskich i szwedzkich pisarzy, a aż dziewięć z nich dotychczas nie ukazały się w polskim przekładzie. 

 

Jak na razie udostępnione zostały trzy z zapowiadanych tytułów. Pierwsza nosi tytuł Zdarzyło się po drodze i została napisana przez Agnes von Krusenstjerna. Polskiego przekładu dokonała Justyna Czechowska. Książka ukazała się w 1929 roku i porusza wiele tematów takich jak dzieciństwo, młodość, starość, choroba i śmierć, rodzina i samotność, miłość i nienawiść, seksualność i erotyzm, czy też przyjaźń i zdrada. Jest to zbiór opowiadań liczący sobie niespełna sto stron. Skupia się on głównie na pozycji kobiety i wartości jej życia jako jednostki oraz części społeczeństwa. Dzieło to w momencie wydania zostało uznane za niezwykle kontrowersyjne. Wywołało również sporo istotnych dyskusji szczególnie wokół standardów moralnych.  

Kolejnym z udostępnionych dzieł jest Pani Marta Oulie autorstwa Sigrid Undset w tłumaczeniu Katarzyny Tunkiel. Mówi się, że jest to powieść o zdradzie. Na książkę składają się wpisy z dziennika, a tytułowa bohaterka opowiada o swoim związku z mężem Ottonem, a także o romansie z zakochanym w niej Henrikiem. W tej pisemnej spowiedzi na pierwszy plan wysuwa się poczucie winy Marty, ale także jej pragnienie o byciu kimś więcej niż gospodynią i opiekunką domowego ogniska. Jest ona postacią niejednoznaczną i trudną do rozgryzienia. Sama książka została wydana w 1907 roku i stanowi debiut autorki. Jest to kolejne już dzieło obrazujące skomplikowaną pozycję kobiet w społeczeństwie. 

Ostatnią opublikowaną publikacją są Rozmowy przez telefon napisane przez Victorię Benedictsson w tłumaczeniu Elżbiety Frątczak-Nowotny. Jest to krótka sztuka teatralna, która opowiada o niecodziennym wieczorze siedemnastoletniej Siri. Nastolatka po śmierci rodziców trafiła do domu bogatego wuja. Czuje się u niego niezwykle samotna, jednak przez pewien splot zdarzeń zyskuje dobrego przyjaciela. Jednoaktowa sztuka zadebiutowała w 1887 roku na scenie Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie i szybko zyskała poklask widzów i recenzentów.

Każdą z książek czytelnicy mogą pobrać w popularnych formatach cyfrowych, takich jak pdf, epub lub mobi. Książki są więc dostosowane także do czytania na czytniku e-booków.

Macie w planach sięgnąć po któreś z powyższych dzieł?

Tagi: literatura, aktualności literackie, ebook,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pani Marta Oulie
Sigrid Undset0
Okładka książki - Pani Marta Oulie

Pani Marta Oulie (Fru Marta Oulie), wydana w 1907 roku debiutancka powieść Sigrid Undset (1882-1949), jednej z najważniejszych pisarek norweskich i laureatki...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz
Mój brat Feliks
Pies
Anna Wasiak
Pies
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Dori
Andrzej Kwiecień ;
Dori
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Odpowiedź Hiobowi
Carl Gustav Jung
Odpowiedź Hiobowi
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Pokaż wszystkie recenzje