Znamy program Big Book Festivalu

Data: 2017-05-23 17:50:17 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy program Big Book Festivalu
Za miesiąc rusza piąty Big Book Festival. W programie nowości i eksperymenty, Polska przy okrągłym stole, mecz o bibliotekę, miłość. 

Już za miesiąc rozpocznie się piąty międzynarodowy Big Book Festival. Potrwa trzy dni. Jeden z najmłodszych i najszybciej rozwijających się festiwali literackich w Europie celebruje piąte urodziny przewrotnym powrotem do początku I back to beginning.

W pierwszy weekend wakacji, od 23 do 25 czerwca, opuszczony kompleks szkół w centrum Warszawy zmieni się w fantastyczną akademię czytelników. Dorośli wkroczą na boiska, do klas i korytarzy, poczują ten dreszcz - pierwsze odkrycia, przygody, nowi koledzy, radość składania liter, odkrywania świata. Program festiwalu przypomina plan lekcji: od języków obcych, przez biologię po wuef i zadania fakultatywne można wybierać między wydarzeniami w sali od polskiego, audytorium maximum czy sali antywykładów. 

- Mamy pięć lat, akurat tyle, by po raz pierwszy zachwycić się czytaniem – mówią Anna Król i Paulina Wilk, współtwórczynie festiwalu z Fundacji „Kultura nie boli“. – I to jest świetny moment, żeby wrócić do atmosfery pierwszego Big Booka: do marzeń, odwagi porwania się z motyką na słońce, świeżości, niewinności i ryzyka. W tym roku festiwal jest pełen zadziwień i pierwszych razów. 

Po raz pierwszy od 1989 roku Polacy usiądą przy okrągłym stole. Będzie to Okrągły Stół Pisarzy i Czytelników, pomieści autorów i publiczność, stanie się miejscem dwóch emocjonujących debat, w których wystąpienia, argumenty i komentarze będą odbywały się przy zegarach odmierzających czas, gongach i specjalnej sygnalizacji nastrojów. Udział weźmie 20 znakomitych pisarek i pisarzy reprezentujących różne pokolenia i gatunki.

Temat pierwszej debaty to STRACH SIĘ BAĆ. PO CO NAM ODWAGA CYWILNA? 

Przy stole spotkają się m.in.: Magdalena Tulli, Tomasz Łubieński, Justyna Kopińska, Krzysztof Varga i Wojciech Widłak. A podczas drugiej - W POGONI ZA PANEM TADEUSZEM. JAK PISAĆ O POLSCE? - dyskutować ze sobą i czytelnikami będą m.in.: Marian Pilot, Magdalena Parys, Natalia Fiedorczuk i Wojciech Chmielarz. Czytelnicy usiądą ramię w ramię z pisarzami. Spotkania będą transmitowane w internecie. 

Poza tężyzną umysłową program zajęć obejmuje też elementy wychowania fizycznego, dlatego autorzy wkroczą na boisko. Nieustraszona drużyna Best Selerów zetrze się w pojedynku z  dziarską ekipą Powolnych Strzelców, złożoną z dziennikarzy. Z piłką w akcji m.in.: Sylwia Chutnik, Paweł Potoroczyn, Agata Passent i Marcin Meller. Poczas MECZU O BIBLIOTEKĘ dadzą popis talentów koszykarskich. Gra toczy się w ważnej sprawie – drużyny rywalizują o pulę książek, które pozwolą utworzyć biblioteki w Pogotowiach Opiekuńczych nr 1 i 2 w Warszawie, gdzie przebywają nastolatki. Oba zespoły zapowiedziały waleczność i już trenują. Obecność kibiców, doping i opatrunki z gencjaną mogą okazać się niezbędne.

Wśród zagranicznych wydarzeń festiwalu są rozmowy z pisarzami z kilkunastu krajów. Przyjadą m.in. Amerykanie - badacz życia zwierząt Bernd Heinrich i badacz stosunków międzynarodowyh Charles King, z Japonii – bestsellerowa autorka Kazuki Sakuraba, z Turcji – elektryzująca komentatorka polityczna Ece Temelkuran, a z Belgii ceniony prozaik i poeta Stefan Hertmans. Ale specjalna seria wydarzeń pod nazwą SCENA BRYTYJSKA będzie należała do autorów z Wysp. I tu liczne odkrycia, m.in. pierwsza wizyta w Polsce Laurie Penny – młodej i drapieżnej eseistki krytycznej wobec Brexitu, pierwsza prezentacja poezji o globalizacji i migracji, której autorem jest Inua Ellams, pierwsza okazja, by Claire Armitstead, szefowa literackiego imperium „Guardiana“ wyjawiła nam przyszłość literatury. 

Kultura Wielkiej Brytanii zainspirowała dwa wydarzenia specjalne Big Book Festival.

„MIŁOŚĆ“ - WYDARZENIE OTWARCIA. Spektakl plenerowy, od którego w piątek 23 czerwca po zmroku rozpocznie się festiwal. Będzie to opowieść o pożądaniu, mitach i przemocy w związkach. Zderzą się dwie wizje miłości i zrealizują dwa alternatywne scenariusze relacji. Zduplikowani Pan Darcy i Elizabeth Bennet, postaci z „Dumy i uprzedzenia”, porozmawiają ze sobą na przemian klasycznym językiem Jane Austen i postfeministyczną frazą Jeanette Winterson. Występują: Janusz Chabior, Ilona Ostrowska, Magdalena Koleśnik i Michał Meyer, ze specjalnym udziałem Marii Peszek. Muzykę skomponował Leski, reżyseruje Anna Król. Przedsprzedaż biletów ruszy 10.06 w nowym centrum literackim - Big Book Café (u. Dąbrowskiego 81), kupić je także przed spektaklem.

SOMETHING TO SAVE – WYDARZENIE ZAMKNIĘCIA

George Michael Birthday Party, czyli biografia zapisana w piosenkach. W niedzielę, 25 czerwca brytyjski muzyk świętowałby urodziny. Zamykająca festiwal impreza pod niebem przypomni postać artysty oraz jego kultowe teksty. Podróż przez 30 lat kariery i przegląd najważniejszych utworów. Do słuchania, oglądania i tańczenia zapraszają: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś.

Jane Austen będzie też bohaterką REKORDU ŚWIATA W CZYTANIU. W niedzielę, 25 czerwca w samo południe, czytelnicy będą zbiorowo i spontanicznie interpretować fragmenty słynnej powieści. Szykuje się najzabawniejsza adaptacja na świecie.

Poza tym w programie nowa seria DOMOWE PIELESZE - powrót do idei saloników literackich. Podczas mikrowypraw kilkuosobowe grupy czytelników będą odnajdować pisarzy w prywatnych domach m.in. w przedwojennej kamienicy, wieżowcu czy podmiejskiej willi. 

Znakomici naukowcy trzech pokoleń, jak Magdalena Fikus i Szymon Drobniak, pochylą się nad zagadkami życia w cyklu antywykładów LEKCJE BIOLOGII. 
Entuzjaści ZAJĘĆ FAKULTATYWNYCH  będą mogli wyciągnąć się wygodnie i zanurzyć w audiobookach czytanych przez świetnych aktorów w SALI PRZESŁUCHAŃ. W sobotę, 24czerwca o 20.00 rozpocznie się słuchanie „Kosmicznej Odysei 2001“ i potrwa aż do świtu. Kto woli oglądać, może skryć się w wyciemnionej SALI WIDZEŃ i podziwiać zaskakujące ekranizacje nowych tekstów teatralnych. 

Przez dwa dni działała będzie STOŁÓWKA POD CHMURKĄ, a w niej seria spotkań kulturalno-kulinarnych. Na czytelników czekają również otwarta plenerowa czytelnia, duża księgarnia oraz strefa relaksu. 

Cały program festiwalu jest już dostępny na

Wydarzenia Big Book Festival będą odbywać się przy ul. Emilii Plater 31 w dawnym kompleksie szkół im. Klementyny Hoffmanowej. Wstęp na spotkania jest wolny. Na spektakl „MIŁOŚĆ“ obowiązują bilety.

Fundacja „Kultura nie boli“ organizuje Big Book Festival dzięki wsparciu kilkudziesięciu organizacji i instytucji partnerskich, m.in. Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kutury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Książki, Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, British Council, Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia oraz Marszałkowi Województwa Mazowieckiego. Festiwal wspierają Audioteka, Instytut Teatralny i wydawcy.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Pajęczyca
Mariusz Leszczyński ;
Pajęczyca
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Pokaż wszystkie recenzje