Znamy laureatów konkursu "Debiutanci 2014"!

Data: 2014-12-04 14:33:04 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy laureatów konkursu

22 listopada w Pałacu Staszica w Warszawie ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu prozatorskiego na opowiadanie, tematem przewodnim byli „ONI”.

 

Papierowy Motyl chciałby bardzo podziękować wszystkim uczestnikom, którzy przesłali swoje opowiadania. Liczba zgłoszeń przeszła najśmielsze oczekiwania jury – było ich ponad 400! Dlatego ogłoszenie wyników przesunięto na listopad. W debacie na temat opowiadania jako gatunku wzięli udział: Leszek Szaruga – prozaik i krytyk literacki, Anna Nasiłowska – pisarka, znawca literatury, Marta Płusa – blogerka, Marika Krajniewska – pisarka, wydawca. Jury reprezentowała Jolanta Kwiatkowska, która podzieliła się ze słuchaczami swoimi wrażeniami po lekturze debiutanckich tekstów. Nagrodzone opowiadania przeczytali aktorzy: Ewelina Szostkowa i Tomasz Solich. Wyniki ogłosiła właścicielka wydawnictwa – Marika Krajniewska.


Spotkanie przyciągnęło nie tylko początkujących pisarzy, chcących zasięgnąć informacji o procesie powstawania książki, ale także dociekliwych czytelników, zainteresowanych rynkiem wydawniczym w Polsce. Głównym tematem debaty było opowiadanie, długo dyskutowano o roli tego gatunku we współczesnym świecie. Mimo że krótkie formy nie są obecne w głównym nurcie literatury, to obecni na sali badacze wróżą im renesans. Konkurs zorganizowany przez Wydawnictwo Papierowy Motyl pokazał, że młodzi literaci chętnie piszą opowiadania. Marika Krajniewska sama lubi pisać w tym gatunku, a co więcej – nie boi się krótkich tomików opowiadań wydawać. Ostatnio nakładem jej wydawnictwa ukazał się zbiór opowiadań debiutanta Marcina Szmela Idealne miejsce do życia, zbierający pozytywne recenzje. Opowiadania Szmela zachwyciły między innymi Magdalenę Środę: Czytam to z przyjemnością emocjonalną i intelektualną (...). To piękna książka, pełna wrażliwości, poezji i mądrości. O nas, o miejscach w przestrzeni i w czasie, o uczuciach, zdarzeniach, byciu tu i teraz, o lękach i nadziejach. Czytaj i poczuj się wolnym.


- Opowiadania mają szansę stać się modne, bardzo bym tego chciała. Wystarczy przywołać Czechowa, aby wiedzieć, dlaczego tak bardzo tego pragnę. Zresztą proszę sobie wyobrazić, że wsiadając do środka komunikacji miejskiej, otwieramy krótki tekst i przenosimy się w zupełnie inny świat. Przecież to sama przyjemność – mówi Marika Krajniewska, autorka tomików opowiadań Pięć oraz Okno.


Nagrodą za I miejsce jest wydanie, dystrybucja i promocja zbioru opowiadań. Podczas spotkania z laureatami Marika Krajniewska podkreślała, że obrady były burzliwe oraz że jest oczarowana wszystkimi nagrodzonymi opowiadaniami. Postanowiła więc, że pozostałe wyróżnione teksty zostaną wydane przez Papierowy Motyl zbiorowo.

WYNIKI:


I MIEJSCE
Anna Konstanty
za opowiadanie: „Wiosna”

Trzy równorzędne wyróżnienia zdobyli:
Alicja Wilczewska
za opowiadanie „Pudełeczko”


Piotr Rzepka
za opowiadanie „Witalizm, czyli fragmenty dzienników inteligenta klasy średniej”

Agata Wiklik-Szczeblewska
za opowiadanie „Życie parkowe”


Tak swoje wrażenia po ogłoszeniu wyników opisywali laureaci:

- Kocham książki, czytam i piszę, odkąd nauczyłam się liter, ale dopiero dzięki konkursom takim, jak Debiutanci 2014, zrozumiałam, że literatura w Polsce to nie tylko zakurzone półki i zamknięte szuflady biurka, ale żywi ludzie, emocje, eventy i radość! Wysłałam opowiadanie na ten konkurs, ponieważ wiedziałam, że zostanie przeczytane, ocenione i być może docenione. Nie marzyłam nawet, że tą drogą zrealizuję jedno z moich, wydawało się, niedoścignionych pragnień - własną książkę – Anna Konstanty.

- Jestem szczęśliwa z powodu wyróżnienia w konkursie Debiutanci 2014 Wydawnictwa Papierowy Motyl. W błogostan wprawia mnie każda nagroda i pochwała dotyczące moich tekstów. To drugi z powodów, dla których piszę. Pierwszy jest taki, że pisanie to nałóg. Innych nałogów nie mam: pisanie jest wystarczająco szkodliwe dla piszącego. Ale jeśli kogoś moje teksty wzruszają
lub poruszają, to znaczy, że ma to sens - Alicja Wilczewska.


- Do napisania konkursowego opowiadania skusił mnie mój prywatny strach, który postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Sama chyba nigdy bym się na to nie zdobyła i mogę tylko być mu wdzięczna za pomoc - Agata Wiklik-Szczeblewska.

- Wyróżnienie w konkursie Debiutanci 2014 to dla mnie duże i bardzo przyjemne zaskoczenie. Opowiadanie „Witalizm, czyli fragmenty dzienników inteligenta klasy średniej” napisałem w wieku 17 lat. Wspaniale jest odkryć, że po ponad siedmiu latach ten tekst jest nadal aktualny i spotkał się z uznaniem czytelników. Zgromadzeni podczas rozdania nagród śmiali się, kiedy czytał go aktor Tomasz Solich. Lepszej reakcji nie mogłem oczekiwać – Piotr Rzepka.


Gratulujemy!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Pokaż wszystkie recenzje