Znamy Książki Roku!

Data: 2011-03-01 11:43:36 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Znamy Książki Roku!

Znamy już laureatów wielkiego plebiscytu i konkursu o laur najlepszych wśród najlepszych, czyli „Najlepszej książki roku”, zorganizowanego przez firmę W&W. Patronat nad konkursem objęli: portal DlaStudenta.pl, serwis MiastoDzieci.pl, redakcja magazynu kryminalno-fantastycznego QFant, serwisy DuzeKa.pl, Granice.pl, Obliczakultury.pl, Przykominku.com, Salonkulturalny.pl, Bookznami.pl, Czytadełko, student.pl oraz  portal kobiet dlaLejdis.pl i radio PRYZMAT.  

 

Przebieg plebiscytu

Plebiscyt „Najlepsza Książka Roku” to wyjątkowe wydarzenie, które pozwala wśród wielu dostępnych na rynku pozycji wybrać te, które zachwycają, wstrząsają, doprowadzają do płaczu, wywołują napady szaleńczego śmiechu, przenoszą na inne planety, przerażają, uwodzą…  (niepotrzebne skreślić). Biorą w nim udział wszystkie tytuły, zgłoszone w konkursach i plebiscytach organizowanych w danym roku przez firmę W&W – od Najlepszych książek na kolejne pory roku, przez książkę katolicką i dziecięcą, po książkę na Gwiazdkę. 

 

Konkursowe kategorie

Książki pisane z myślą o dzieciach, bajecznie kolorowe książeczki dla najmłodszych i pasjonujące lektury dla młodzieży, porywające powieści dla starszych dzieci, a dla lubiących wersję audio - coś do słuchania. Biografie i wspomnienia wielkich, lubianych i znienawidzonych, wciągające kryminały z przestępcą czającym się za rogiem, powieści sensacyjne i thrillery; powieści „nie z tego świata” czyli coś dla miłośników fantasy, opowieści o zmiennokształtnych, wampirach i innych stworach nocy (tych przystojnych i tych odpychających), czyli o śmiertelnych i nieśmiertelnych. Książki dla rodziców, poradniki udzielające szeregu wskazówek, proza polska i obca, powieści historyczne i obyczajowe, a dla pragnących miłości gorące romanse –  ponad 100 tytułów brało udział w zaciętych zmaganiach w plebiscycie "Najlepsze książki roku 2010”. 

 

Wybór tych najlepszych w nominowanych kategoriach to zasługa internautów, wśród których zostaną rozlosowane zestawy książek. Chcecie poznać wyniki tego literackiego podsumowania roku 2010? Zatem ruszamy…

 

Najlepsi z najlepszych, czyli Wasi zwycięzcy

 

W kategorii albumy dla dzieci, serca podbiła „Potworologia. Wielka księga stworzeń niezwykłych” Ernesta Drake’a (Wydawnictwo Debit), przewodnik po świecie mitologicznych stworzeń, kryjący w sobie prawdziwe niespodzianki.

 

Wśród biografii i wspomnień bezkonkurencyjną (aż 37% głosów!) okazała się seria biograficzna Wydawnictwa Dolnośląskiego „Audrey Hepburn, Agata Christie, Grace Kelly”, przybliżająca nam życie tych trzech wspaniałych kobiet i zdradzająca niejeden ich sekret.

 

O tym, że lubimy słuchać opowieści i pradawnych legend wiedzieli wszyscy, a prawda ta znalazła odzwierciedlenie w wynikach głosowania – „Legendy polskie” Wandy Chotomskiej (Wydawnictwo Aleksandria) zdobyły 47% głosów internautów, dystansując pozostałe tytuły.

 

Brent Weeks i jego „Trylogia Anioła Nocy” (Wydawnictwo Mag), zwycięzca w kategorii fantasy, teraz już z pewnością przeniesie głosujących internautów w świat zabójców – niebezpiecznych polityków i magii, jaka dotąd nie była znana.

 

W kategorii kryminał, sensacja, thriller walka była krwawa i zacięta jak nigdzie indziej. Zaledwie jednym procentem zwyciężyła makabryczna i trzymająca w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. „Panna młoda w śniegu” Jana Seghersa (Wydawnictwo Czarne).

 

 „Opowieści biblijne dziadzia Józefa” Lidii Miś (Wydawnictwo Dreams), wprowadzające najmłodszych w świat duchowości  i mądrości życiowych, zauroczyły wszystkich, zdobywając 40% głosów internautów! Wśród książek dla młodzieży bezkonkurencyjną okazała się „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla (Vesper), która kolejne już pokolenie zabierze w czarodziejską podróż, a wrota do tego innego, pełnego fantazji świata skryją się…w króliczej norze. Starsze dzieci wybrały powieść „Nie kończąca się historia” Michaela Ende (Wydawnictwo Znak), czyli magiczną podróż do cudownej krainy fantazji pożeranej przez tajemniczą Nicość.

 

Książka „Jak niczego nie rozpętałem” Harosława Jaszka (IMG Partner) ustawiła wszystkich w szeregu, zwyciężając w kategorii książki dla dorosłych. Zatem na prawoooo, patrz!, najlepiej w kierunku jedynej, prawdziwej perły z lamusa, czyli sekretów zawartych w „Życiu prywatnym elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej” Sławomira Kopra (Bellona).

 

Natomiast wśród powieści historycznych wybór internautów padł na  „Ostatnie królestwo” Bernarda Cornwella (Wydawnictwo Erica), pasjonujący obraz czasów największego najazdu Wikingów w historii.

 

W kategorii poradniki, w zmaganiach z szarością dnia codziennego najlepiej pomaga nam lektura „Żyć każdym dniem” Phila Bosmansa (Wydawnictwo Semen), która za pomocą prostych prawd i wiekowej mądrości zmusza do refleksji nad sobą i podejściem do życia.

 

Bez miłości żyć nie można, a kiedy brakuje jej nam wokół siebie, zawsze możemy pocieszyć się książkami obyczajowymi i romansami.  Najlepszym lekiem na smutek, lęki, zwątpienia i codzienne problemy okazała się książka „Blondie$” Ewy Gogolewskiej-Domagały (Wydawnictwo Papierowy Motyl). Czytelniczki (i nie tylko) znajdą tu niesamowite przygody zwariowanych przyjaciółek, ciekawych ludzi, noce polarne i kolorowy, egzotyczny i całkowicie odmienny świat obyczajowości arabskiej. W sam raz, by zapomnieć o wszystkich smutkach i smuteczkach.

 

„Hamida z zaułka Midakk” Nadżib Mahfuz (Smak Słowa) zwyciężyła w kategorii prozy obcej, a powieść o próbie wydostania się w szeroki świat i walce o marzenia, nawet kosztem bliskich, wchłonęła czytelników bez reszty. Proza polska, owiewana delikatnym zefirkiem talentu, przyniesie nam najlepszy tytuł kategorii, czyli książkę „Skąd wieje wiatr” (Rebis). Autorka, Maja Margasińska, zabierze nas tam, gdzie zaciera się granica między snem a jawą, gdzie kryminał spotka się z powieścią obyczajową i poetyckimi obrazami.

 

Tych czytelników, którzy lubują się w powieściach pełnych nadnaturalnych istot, z utęsknieniem czekają pełni księżyca oraz … przystojnego/-ej Zmiennokształtnego/-ej u progu ucieszy fakt, iż w kategorii śmiertelni i nieśmiertelni zwyciężyła Charlaine Harris i jej powieść o wymownym tytule „Martwy jak zimny trup”.

 

Oto ścisłe grono najlepszych, wybranych przez internautów tytułów, wśród których każdy może znaleźć coś dla siebie. Niniejszym plebiscyt na „Najlepsze książki roku” dobiegł końca, a sam rok 2010 został podsumowany w wielkim stylu, i to dzięki wiernym czytelnikom. Zapraszamy na stronę konkursu www.ksiazkiroku.pl, gdzie można znaleźć więcej informacji o książkach zgłoszonych, nominowanych i nagrodzonych. Wkrótce zaprezentowane zostaną na niej również książki wybrane przez redakcję wortalu Granice.pl oraz redakcje patronujące plebiscytowi. Choć plebiscyt zmierza do końca, emocje na pewno nie opadną.

 

Ogłaszamy też oficjalny rytuał przywołania wiosny, czyli… kolejną edycję plebiscytu i konkursu „Najlepsza książka na wiosnę” - www.ksiazkanawiosne.pl, oraz wyprawę w stronę duchowości, czyli „Najlepsza książka katolicka” - www.ksiazkakatolicka.pl, a wraz z nimi kolejne szanse na wygranie cennych nagród książkowych.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje