Znamy finalistki rywalizacji o nagrody Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" w Siedlcach. Rywalizacja była wyjątkowo zawzięta! Czytelniczki i jurorki zgodnie twierdzą, że w tegorocznej edycji trafiło w ich ręce bardzo dużo pasjonujących powieści. Spośród 108 książek z 28 wydawnictw wybranych zostało 5 tytułów kategorii "Pióro" oraz 3 powieści w kategorii "Pazur".
W kategorii "Pióro" dla najbardziej poruszającej powieści roku nominowano:
Izabela Żukowska, Skazy, Prószyński Media
Anna Fryczkowska, Kurort Amnezja, Prószyński Media
Katarzyna Bonda, Pochłaniacz, Muza
Sabina Waszut, Rozdroża, Muza
Ałbena Grabowska, Stulecie Winnych. Ci, którzy przeżyli, Zwierciadło
W kategorii "Pazur" dla najlepszej powieści "z pazurem" nominację otrzymały:
Magdalena Zimny-Louis, Kilka przypadków szczęśliwych, Prószyński Media
Danuta Noszczyńska, Harpia, Prószyński Media
Joanna M. Chmielewska, Mąż zastępczy, MG
Autorkom serdecznie gratulujemy! Laureatki poznamy 17 października 2015 podczas Festiwalu Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur". Co roku w Siedlcach odbywa się wyjątkowe spotkanie pisarek i czytelników. Festiwal Literatury Kobiecej "Pióro i Pazur" udowadnia, że dobra literatura kobieca zasługuje na recenzje, uznanie i nagrody literackie.
Festiwal Literatury Kobiecej ma na celu promocję czytelnictwa, ze szczególnym naciskiem na propagowanie wartościowej literatury środka, napisanej dobrą polszczyzną. Naszym celem jest promocja dobrych książek popularnych i wyłowienie najlepszych książek z nurtu tzw. literatury kobiecej. Obecnie rynek książki zalewają powieści charakteryzujące się niskim poziomem literackim, wręcz grafomańskim. Rzutuje to na postrzeganie literatury popularnej pisanej przez kobiety: media nie recenzują książek, recenzenci nawet nie szukają wartościowych pozycji, gust czytelniczek się obniża.
FLK udało się już udowodnić, że w tym nurcie literatury można znaleźć bardzo dobrze napisane powieści, warte promocji, która pomogłyby kształtować gusta czytelnicze. Zyskują na tym zarówno odbiorcy, jak i autorzy, równe szanse mają tu znane nazwiska i debiutanci. FLK wypełnia lukę w dziedzinie promocji wartościowej literatury środka.
Festiwal Literatury Kobiecej to święto czytelniczek, które sięgają po książki poprawiające im nastrój, wywołujące emocje i poruszające serca. Bo taka właśnie jest literatura kobieca!
W jury Festiwalu zasiadają w tym roku:
dr hab. Bernadetta Darska (UWM, blog krytyczno-literacki)
- literaturoznawczyni, jej blog o książkach należy do najbardziej poczytnych i opiniotwórczych, bywa krytykiem surowym, ale obiektywnym
Dorota Koman (polskie Radio)
- prowadzi audycje poświęcone książkom
Anna Luboń (ELLE)
- szef działu kultury ELLE, pisma, które kształtuje gusty wielu Polek
Anna Dziewit-Meller (DDTVN)
- popularyztorka ksiażek i czytelnictwa, ma swój literacki kącik w Dzień Dobry TVN
Katarzyna Czajka (POLITYKA)
- autorka poświęconego kulturze popularnej bloga www.zpopk.pl, pracownik działu dokumentacji Tygodnika Polityka, Doktorantka socjologii na ISNS UW.
A oto program tegorocznej edycji Festiwalu: