Opracowania IPN, patriotyczny komiks i encykliki. Minister zapowiada zmiany na liście lektur

Data: 2021-05-31 10:50:35 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany na liście lektur uzupełniających. Informacje przekazał w czasie czwartkowego programu w telewizji Trwam. 

Obrazek w treści Opracowania IPN, patriotyczny komiks i encykliki. Minister zapowiada zmiany na liście lektur [jpg]
  • Kanon lektur uzupełniających ma zostać zaktualizowany. 
  • W nowym kanonie znaleźć mają się patriotyczne komiksy oraz encykliki Jana Pawła II.
  • Obecnie uczniowie szkół podstawowych zdają egzamin ósmoklasisty ze skróconej listy lektur. 

Minister Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w kanonie uzupełniających lektur szkolnych. Wśród nowych tytułów pojawić mają się m.in. komiksy czy encykliki Jana Pawła II. 

Zmiany w kanonie lektur szkolnych 2021

Kanon lektur szkolnych to czytelnicza podstawa każdego ucznia w Polsce. Nauczyciele języka polskiego mają obowiązek omawiać lektury obowiązkowe zawarte na przygotowanej przez resort edukacji liście oraz – częściowo – książki zawarte na liście lektur uzupełniających. To właśnie w tym zakresie mają zajść zmiany. 

W czwartek, 27 maja, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wziął udział w programie emitowanym przez Telewizję Trwam. W czasie rozmowy minister przyznał, że opracowana została nowa lista lektur, w której doszło do istotnych zmian. 

Czytaj także:  Prezydent nie zgadza się na usunięcie książki Sienkiewicza z listy lektur

Lista lektur uzupełniających poszerzona zostanie o komiksy przedstawiające „w pozytywny sposób historię Polski”, ale również opracowania Instytutu Pamięci Narodowej oraz teksty Jana Pawła II. Jak zapewnia szef resortu, lista uzupełniona została o „o znakomite pozycje literatury polskiej”.

Nie wiadomo dokładnie, o jakie tytuły chodzi. Minister Czarnek wspominał w rozmowie jednak o encyklikach społecznych Jana Pawła II, które posłużyć mają za podstawę do rozważań m.in. na przedmiotach związanych z przedsiębiorczością.

Jeżeli za pontyfikatu Jana Pawła II (...) powstały encykliki społeczne, które pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, do pracy, do czasu pracy, do wynagrodzenia, to to jest wiedza, która powinna być obecna w podręcznikach, choćby do przedsiębiorczości - mówił Przemysław Czarnek.

Obecnie w szkołach podstawowych o rynku i społeczeństwie mówi się na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie, z kolei w szkołach średnich – na podstawach przedsiębiorczości. 

Kanon ciągle się zmienia 

Chociaż „kanon lektur” sugeruje niezmienny, stały dobór tekstów kultury, najważniejszych dla danej grupy społecznej, to jednak podlega on nieustannej zmianie. Na kanon lektur szkolnych wpływ przede wszystkim mają zachodzące na przestrzeni kolejnych lat zmiany polityczne.

Kanon lektur szkolnych zmienia się co kilka lat. Na liście lektur pozostają, rzecz jasna, niezmienne klasyki literatury – teksty Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza czy Jana Kochanowskiego. Obecnie kanon lektur dzieli się na listę lektur obowiązkowych oraz uzupełniających. Na tej drugiej znaleźć można m.in. Anię z Zielonego Wzgórza, która w 2022 roku doczekała się wznowienia w nowym przekładzie i pod tytułem Anne z Zielonych Szczytów.

Czytaj także:  Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany

O zmianach w obecnym kanonie mówi się już od jakiegoś czasu. Na początku roku w resorcie edukacji spotkał się ministerialny zespół, który debatował nad zmianami w liście lektur oraz w podręcznikach do języka polskiego. W podzespole ekspertów ds. podręczników do języka polskiego znaleźli się dr Michał Gołębiowski, prof. dr hab. Bogusław Dopart oraz dr Paweł Milcarek. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje