Wzorem innych bibliotek w kraju i na świecie Biblioteka Narodowa w 2002 r. przystąpiła do digitalizacji zbiorów - w celu ich ochrony i jednocześnie zapewnienia do nich powszechnego dostępu. W końcu 2005 r. do postaci cyfrowej przeniesiono ponad 5000 dokumentów.
Na mocy porozumienia podpisanego z Biblioteką Uniwersytecką w Warszawie w styczniu 2003 r., jest tworzona Cyfrowa Kolekcja Czasopism Polskich, powstająca ze zdigitalizowanych w pracowniach BUW mikrofilmów polskich czasopism z XIX w. ze zbiorów w Narodowej Książnicy.
Z myślą o wszystkich użytkownikach bibliotek i Internetu 11 października 2006 r. Biblioteka Narodowa uruchomiła cyfrową Bibliotekę Narodową Polona (cBN Polona) dostępną pod adresem http://www.polona.pl/dlibra. W postaci elektronicznej będzie ona prezentować bogactwo zbiorów narodowych - najważniejsze wydania tekstów literackich i naukowych, dokumentów historycznych, czasopisma, grafikę, fotografię, nuty oraz mapy, a tym samym wirtualnie otwierać magazyny i skarbce gromadzące dziedzictwo kulturalne Polski, dokumentujące jej wielowiekowe tradycje i dokonania.cBN Polona wykorzystuje oprogramowanie dLibra, opracowane i rozwijane przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) oraz program System Zbiorów Zdigitalizowanych (SZZ) stworzony w Bibliotece Narodowej.orzystanie z CBN Polona jest bezpłatne i nie wymaga instalowania dodatkowego oprogramowania. Publikacje obecnie prezentowane są w formie stron html.
Wyszukiwanie publikacji w CBN odbywa się według każdego słowa występującego w opisie dokumentu. By ułatwić poruszanie się po bibliotece cyfrowej, na każdej stronie umieszczona została wyszukiwarka.
Alternatywnym dostępem do zbiorów CBN jest katalog komputerowy Biblioteki Narodowej (webOPAC BN). Dokumenty, których wersja cyfrowa dostępna jest w CBN Polona, w opisach katalogowych zamieszczone mają odpowiednie linki.
Obecnie Biblioteka Narodowa w Internecie udostępnia ponad 2000 książek. Kolejne tytuły pojawiają się właściwie codziennie.