Będzie serial na podstawie „Zatoki świń”?

Data: 2021-05-28 09:41:12 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Redakcja
udostępnij Tweet

Stacja HBO kupiła prawa do adaptacji książki Zatoka świń autorstwa Bożeny Aksamit oraz Piotra Głuchowskiego. Wydana nakładem Wydawnictwa Agora publikacja opowiada o wydarzeniach w jednym ze znanych klubów. 

Obrazek w treści Będzie serial na podstawie „Zatoki świń”? [jpg]
  • HBO zakupić miało prawa do ekranizacji książki Zatoka świń.
  • Publikacja opowiada o wydarzeniach, które miały miejsce w jednym z popularnych sopockich klubów.
  • Reporter Mikołaj Podolski mówi o „skandalicznej” decyzji HBO.

Zatoka świń to książka bazująca na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w jednym z nadmorskich nocnych klubów. Jak zapowiedziało „Press”, HBO kupiło od Agory prawa do ekranizacji publikacji. 

Zatoka świń – o czym jest książka?

Zatoka świń to wydana w 2016 roku książka, która powstała pod wpływem głośnej medialnej sprawy związanej ze skandalem pedofilskim w sercu polskiego wybrzeża – w Sopocie. 

Publikacja częściowo oparta na faktach przedstawiała losy 14-letniej dziewczyny, która stała się ofiarą sopockiego łowcy nastolatek oraz prawdziwego oblicza znanego sopockiego klubu. 

Zatoka świń – HBO kupuje prawa do książki 

Według najnowszych doniesień, stacja HBO miała zakupić prawa do ekranizacji książki Zatoka świń. Na ten moment nie są znane szczegóły dotyczące ekranizacji – jak sugeruje „Press”, na podstawie książki powstać może serial kryminalny. 

Informacje o sprzedaniu praw do książki potwierdził współautor publikacji, Piotr Głuchowski. HBO na ten moment nie chce komentować sprawy. 

Zatoka świń – historia nie do końca prawdziwa

Stworzona przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” publikacja bazowała na faktach oraz fikcji literackiej.  Chociaż wydawca podkreślał, że książka jest „kryminałem non-fiction”, to po premierze publikacji nie obyło się bez kontrowersji. 

Nie bez znaczenia miał fakt, że publikacja w sfabularyzowany sposób opowiadać miała o wydarzeniach, które dziać miały się w sopockim klubie „Zatoka Sztuki”. Wielu czytelników uznało publikację za reportaż. 

Co do proporcji faktów i fikcji, to jest siedemdziesiąt do trzydziestu. Amerykańska norma

– tłumaczyć miał później Piotr Głuchowski dziennikarzowi Mikołajowi Podolskiemu.

W swoim reportażu Łowca nastolatek z 2020 roku Mikołaj Podolski zarzucił Głuchowskiemu oraz Bożenie Aksamit nierzetelność. 

Powymyślali wiele wypowiedzi, a nawet sytuacje, które nigdy nie miały miejsca, zmieniali chronologię zdarzeń oraz ich znaczenie. W ich książce nie zgadzało się kilkaset faktów, również na temat pokrzywdzonych, mój, mojej redakcji oraz rodziny Tutghushyanów

– czytamy w książce „Łowca nastolatek”. 

Po publikacji naszego artykułu, Mikołaj Podolski, dziennikarz i autor Łowcy nastolatek, skontaktował się z naszą redakcją. Jak przyznaje, decyzja o zakupie praw do adaptacji książki przez HBO jest nie tylko szokująca, ale także może doprowadzić do sporów prawnych.

Jeśli HBO się na to porwie [na ekranizację „Zatoki świń” - przyp. red.] , to nie tylko złamie zasady wszelkiej etyki, ale też narazi się na poważne pozwy. Skoro stacja chce zarabiać na promowaniu bzdur o skrzywdzonych seksualnie dziewczynkach oraz ich bliskich, to już chyba niżej upaść nie można

– mówi nam Mikołaj Podolski.

Według dziennikarza książka wydana przed laty przez Agorę to „stek bzdur, który skrzywdził wiele uczciwych osób, często bardzo młodych i wrażliwych”.

Jeśli dojdzie do ekranizacji, to będzie to jedna z najpodlejszych rzeczy, jakie wydarzyły się w historii polskiej telewizji. To będzie żerowanie na gwałtach

– komentuje Mikołaj Podolski.

Autor Łowcy nastolatek wydał także obszerne oświadczenie na swoim profilu na Facebooku. W tekście zauważył, że Zatoka świń wywarła negatywny wpływ na rodziny ofiar –  „powymyślane bzdury doprowadziły na skraj rozpaczy m.in. matkę Anaid i niektóre ofiary przestępstw seksualnych, które nie mogły uwierzyć, że można tak zmyślać na ich temat. Nikt ich nigdy nie przeprosił”.

Głośno o sopockiej „Zatoce”

O znanym sopockim klubie głośno jest już od kilku lat. Pierwsze informacje pojawiały się w lokalnych mediach oraz za sprawą „Reportera”, magazynu, dla którego pisał Mikołaj Podolski. Według dziennikarzy, w sopockim „domu kultury” oprócz wydarzeń kulturalnych, świadczone miały być także usługi seksualne. W samym środku skandalu znalazł się także powiązany z klubami „Krystek”, który zmuszać miał do obcowania płciowego nastolatki z okolic Sopotu. 

W 2020 roku na TVP 1 pokazany został reportaż Nic się nie stało Sylwestra Latkowskiego. Program ponownie rozpoczął debatę publiczną w sprawie klubu z Sopotu. W materiale pojawiły się także oskarżenia wobec popularnych gwiazd – w tym pisarki Blanki Lipińskiej. Lipińska skomentowała wówczas na swoim Instagramie, że umieszczenie jej w materiale Latkowskiego miało na celu jedynie wzbudzenie kontrowersji.

Po emisji filmu Latkowskiego prokuratura po raz kolejny zająć miała się sprawą klubu z Sopotu.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Zatoka świń
Bożena Aksamit, Piotr Głuchowski1
Okładka książki - Zatoka świń

Ekskluzywne kluby nocne, w nich stręczyciele oferujący seks z dziećmi. Kokaina na stołach, policjanci na bramkach. Sopot by night. Samobójcza śmierć 14-letniej...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje