Naprawdę on TO napisał? Takie pytanie nasuwa się po przeczytaniu 7 dzieł popularnych pisarzy, których nawet nie podejrzewalibyśmy o napisanie podobnych książek czy opowiadań. Czasami po prostu zbyt mocno kojarzymy ich z jedną tylko książką, czasami całe ich życie czy postawa pozostaje w sprzeczności z charakterem tych tekstów. Oto zestawienie:
1. T. S. Eliot Old Possum's Book of Practical Cats (Starego oposa księga kocich żartów).
To najprawdopodobniej najbardziej znane dzieło Eliota, choć nie bezpośrednio, a za sprawą musicalu "Koty" Andrew Lloyd Webbera. Opublikowana w 1939 roku książka sprawiła, że wydawca Eliota, oficyna Faber and Faber, zrobiła fortunę, gdy autor libretta, Trevor Nunn, wykorzystał wiersze jako podstawę musicalu. Zresztą wpływ "kocich wierszy" Eliota sięga daleko dalej, niż moglibyśmy oczekiwać.
2. Jonathan Swift Human Ordure (Ludzkie nieczystości).
Chociaż wszyscy doskonale znamy jego satyrę fantastyczną Podróże Guliwera (1726), choć została ona tak przetrawiona przez popkulturę, by stać się "strawną" dla dzieci, Swift był także płodnym pamflecistą i sprawiał wrażenie zafascynowanego ludzkimi odchodami (zwróćcie choćby uwagę na wiersz The Lady's Dressing Room). Swift miał opublikować Human Ordure pod pseudonimem "Dr Shit" (czy naprawdę musimy to tłumaczyć)? Prawdopodobnie był także autorem pamfletu o pożytkach z pierdzenia.
3. Mark Twain 1601.
Przygody Tomka Sawyera, Przygody Hucka, Książę i żebrak - wszyscy znamy dzieła tego wybitnego pisarza. Tymczasem twórczość Samuela Clemensa (to prawdziwe nazwisko autora) na tym się nie kończy. To opowiadanie (właściwie satyra) to tak naprawdę proza porno, osadzona w roku 1601, w późnych latach panowania królowej Elżbiety I.
4. Anthony Trollope The Fixed Period (Niezmienny cykl).
Jeden z najważniejszych pisarzy angielskich doby wiktoriańskiej najprawdopodobniej był także wynalazcą... skrzynki pocztowej. Ale nie o tym dziś mowa. Mając 67 lat, Trollope stworzył dystopię fantasy, której akcja toczy się w roku 1980 na wyspie Britannuli. Panuje tam zasada powszechnej eutanazji obywateli, którzy kończą 67 lat.
5. John Steinbeck The Acts of King Arthur and His Noble Knights (Czyny Króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu).
To naprawdę zaskakujące dzieło, zwłaszcza jeśli zestawić je z twórczością autora Myszy i ludzi, Gron gniewu czy Długiej doliny. Autor skupiający się zwykle na ważkich problemach społecznych tu stara się zreinterpretować znaną legendę.
6. George Eliot The Lifted Veil.
Krótki tekst (opowiadanie czy nowelka?), bardzo odległe od najbardziej znanych dzieł tworzącej pod pseudonimem wiktoriańskiej pisarki - Adama Bede czy Miasteczka Middlemarch. Opowieść skupia się na postaci Latimera, mężczyzny, który dzięki zdolnościom telepatycznym odkrywa, że jego żona spiskuje, by go zamordować.
7. John Milton The History of Britain.
Trzy lata po publikacji swego arcydzieła - Raju utraconego - autor opublikował własną pracę na temat historii Brytanii (od pierwszych, tradycyjnych początków, aż do podoboju Normanów). Nie ukończył on jednak swego dzieła, ponadto podczas pracy korzystał często ze źródeł wątpliwych, przez co "historyczność" książki jest poddawana w wątpliwości. Zapewne dlatego raczej rzadko dziś po nią sięgamy.
źródło: interestingliterature.com
fot. wikipedia.org