Yusef Komunyakaa laureatem Nagrody Herberta

Data: 2021-08-19 14:04:13 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Yusef Komunyakaa został laureatem tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Nagroda zostanie wręczona poecie 15 września. 

Obrazek w treści Yusef Komunyakaa laureatem Nagrody Herberta [jpg]
fot.: Laren McClung / materiały prasowe

17 sierpnia poinformowano o przyznaniu tegorocznej Międzynarodowej nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta Yusefowi Komunyace – afroamerykańskiemu poecie, weteranowi wojny w Wietnamie. Przekazanie nagrody odbędzie się w czasie wrześniowej gali. 

Yusef Komunyakaa laureatem Nagrody Herberta 

W ostatni wtorek Fundacja im. Zbigniewa Herberta, organizator konkursu literackiego nazwanego na cześć znanego polskiego poety, poinformowała o tegorocznym laureacie Nagrody Herberta. Wyróżniony został pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Yusef Komunyakaa. 

– Podobnie jak Zbigniew Herbert, Komunyakaa jest awangardowym klasykiem, nigdy nie zapominającym o etyce, o »tablicach wartości«. Jego dzieło, charakteryzujące się unikalnym kunsztem poetyckim, można odczytywać jako trwające całe życie poszukiwanie pokoju, wolności  i sprawiedliwości społecznej – podkreślał członek Jury, Edward Hirsch.

Przypomnijmy, że Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku za „wybitne dokonania artystyczne i intelektualne”. Nagroda przyznawana jest zwłaszcza w dziedzinie poezji. Wśród dotychczas nagrodzonych znaleźli się m.in. Agi Miszol czy Ryszard Krynicki. 

Kim jest Yusef Komunyakaa? 

Yusef Komunyakaa urodził się 29 kwietnia 1947 roku jako James William Brown w mieście Bogalusa (USA). Jego ojciec był stolarzem, wywodził się z wielodzietnej afroamerykańskiej rodziny, co miało wpływ na jego dalszy rozwój – jak podkreślał artysta, dokładna praca ojca wyrobiła w nim zwyczaj dążenia do perfekcji. 

W momencie osiągnięcia pełnoletniości poeta zmienił nazwisko na Komunyakaa, które należało do jego dziadków pochodzących z Trynidadu. Po maturze opuścił rodzinne miasteczko, w latach sześćdziesiątych zaciągnął się do wojska i został wysłany do Wietnamu, gdzie pracował jako korespondent wojenny. Tam też objął posadę redaktora naczelnego wojskowej gazety. 

Może zainteresować cię również...

Po wojnie powrócił do kraju, gdzie studiował – anglistykę i socjologię, a następnie kreatywne pisanie. Ogromnym źródłem inspiracji był dla poety jazz i muzyka bluesowa. 

Obecnie wykłada kreatywne pisanie na New York University i jest zdobywcą licznych nagród – m.in. Pulitzera, Wallace Stevens Award, Ruth Lilly Poetry Prize oraz William Faulkner Prize. Wśród ostatnich tytułów znalazły się książki poetyckie Emperor of Water Clocks (2015) oraz Everyday Mojo Songs of the Earth: New and Selected Poems (2021).

Gala odbędzie się we wrześniu

Oficjalne wręczenie Yusefowi Komunyace odbędzie się w Warszawie 15 września 2021 roku. To nie pierwsza wizyty poety w Polsce. Artysta wielokrotnie odwiedzał Polskę w przeszłości. 

– Komunyakaa związany był z Polską w sposób bardzo osobisty, wielokrotnie odwiedzał nasz kraj – stąd obrazki z warszawskiej ulicy czy krakowskiego hotelu Copernicus. Co ważniejsze – poetyckie świadectwo zyskały dzięki temu zarówno Panorama Racławicka, jak i rzeźby Hasiora, upamiętnieni zostali pomordowani profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz anonimowe ofiary Holocaustu – wskazuje Jerzy Illg. 

Uroczystość wręczenia nagrody transmitowana będzie w mediach społecznościowych organizatora nagrody.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje