Yusef Komunyakaa został laureatem tegorocznej edycji Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Nagroda zostanie wręczona poecie 15 września.
- Afroamerykanin Yusef Komunyakaa został nagrodzony w tegorocznej Nagrodzie Herberta.
- W jego poezji widoczna jest m.in. polonica.
- Więcej informacji ze świata literatury znajdziesz na Granice.pl.
17 sierpnia poinformowano o przyznaniu tegorocznej Międzynarodowej nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta Yusefowi Komunyace – afroamerykańskiemu poecie, weteranowi wojny w Wietnamie. Przekazanie nagrody odbędzie się w czasie wrześniowej gali.
Yusef Komunyakaa laureatem Nagrody Herberta
W ostatni wtorek Fundacja im. Zbigniewa Herberta, organizator konkursu literackiego nazwanego na cześć znanego polskiego poety, poinformowała o tegorocznym laureacie Nagrody Herberta. Wyróżniony został pochodzący ze Stanów Zjednoczonych Yusef Komunyakaa.
– Podobnie jak Zbigniew Herbert, Komunyakaa jest awangardowym klasykiem, nigdy nie zapominającym o etyce, o »tablicach wartości«. Jego dzieło, charakteryzujące się unikalnym kunsztem poetyckim, można odczytywać jako trwające całe życie poszukiwanie pokoju, wolności i sprawiedliwości społecznej – podkreślał członek Jury, Edward Hirsch.
Przypomnijmy, że Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta przyznawana jest od 2013 roku za „wybitne dokonania artystyczne i intelektualne”. Nagroda przyznawana jest zwłaszcza w dziedzinie poezji. Wśród dotychczas nagrodzonych znaleźli się m.in. Agi Miszol czy Ryszard Krynicki.
Kim jest Yusef Komunyakaa?
Yusef Komunyakaa urodził się 29 kwietnia 1947 roku jako James William Brown w mieście Bogalusa (USA). Jego ojciec był stolarzem, wywodził się z wielodzietnej afroamerykańskiej rodziny, co miało wpływ na jego dalszy rozwój – jak podkreślał artysta, dokładna praca ojca wyrobiła w nim zwyczaj dążenia do perfekcji.
W momencie osiągnięcia pełnoletniości poeta zmienił nazwisko na Komunyakaa, które należało do jego dziadków pochodzących z Trynidadu. Po maturze opuścił rodzinne miasteczko, w latach sześćdziesiątych zaciągnął się do wojska i został wysłany do Wietnamu, gdzie pracował jako korespondent wojenny. Tam też objął posadę redaktora naczelnego wojskowej gazety.
Może zainteresować cię również...
Po wojnie powrócił do kraju, gdzie studiował – anglistykę i socjologię, a następnie kreatywne pisanie. Ogromnym źródłem inspiracji był dla poety jazz i muzyka bluesowa.
Obecnie wykłada kreatywne pisanie na New York University i jest zdobywcą licznych nagród – m.in. Pulitzera, Wallace Stevens Award, Ruth Lilly Poetry Prize oraz William Faulkner Prize. Wśród ostatnich tytułów znalazły się książki poetyckie Emperor of Water Clocks (2015) oraz Everyday Mojo Songs of the Earth: New and Selected Poems (2021).
Gala odbędzie się we wrześniu
Oficjalne wręczenie Yusefowi Komunyace odbędzie się w Warszawie 15 września 2021 roku. To nie pierwsza wizyty poety w Polsce. Artysta wielokrotnie odwiedzał Polskę w przeszłości.
– Komunyakaa związany był z Polską w sposób bardzo osobisty, wielokrotnie odwiedzał nasz kraj – stąd obrazki z warszawskiej ulicy czy krakowskiego hotelu Copernicus. Co ważniejsze – poetyckie świadectwo zyskały dzięki temu zarówno Panorama Racławicka, jak i rzeźby Hasiora, upamiętnieni zostali pomordowani profesorowie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz anonimowe ofiary Holocaustu – wskazuje Jerzy Illg.
Uroczystość wręczenia nagrody transmitowana będzie w mediach społecznościowych organizatora nagrody.