Co dalej z wynagrodzeniem za wypożyczenia biblioteczne? Niepokojący komunikat Stowarzyszenia Copyright Polska

Data: 2021-01-22 22:45:42 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Wydawców „Copyright Polska” pojawił się komunikat informujący o zakończeniu obsługi programu wypłat za wypożyczenia biblioteczne. Co oznacza to dla pisarzy i autorów książek?

Obrazek w treści Co dalej z wynagrodzeniem za wypożyczenia biblioteczne? Niepokojący komunikat Stowarzyszenia Copyright Polska [jpg]

Zgodnie z polskim prawem od 2016 roku pisarze i wydawcy otrzymują wynagrodzenie nie tylko za sprzedaż swoich książek, ale też za wypożyczenia dokonane w bibliotekach. System ten nazywa się Public Lending Right (PLR; prawo do publicznego wypożyczania) i stosowany jest w wielu krajach na świecie. Jest to rodzaj rekompensaty dla pisarzy i tłumaczy za bezpłatne udostępnianie ich dzieł czytelnikom, co może wpływać na wyniki sprzedaży w księgarniach. Program działa od kilku lat i dobrym zwyczajem wśród pisarzy stało się regularne zamieszczanie w mediach społecznościowych podziękowań dla czytelników za to, że nie tylko kupują książki, ale też wspierają twórców poprzez wypożyczanie ich dzieł z bibliotek. 

Czytaj także: Prawie 20 bibliotek zostanie zamkniętych w województwie łódzkim

Niedawno na stronie internetowej Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Copyright Polska”, które dotąd udostępniało pisarzom statystyki dotyczące wypożyczania ich książek, ale też zajmowało się podziałem i wypłacaniem wynagrodzeń, pojawił się komunikat, zgodnie z którym 31 grudnia 2020 roku zakończył się okres obsługiwania programu PLR przez SAiW, w związku z czym Stowarzyszenie nie zajmuje się już tą sprawą:

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że w związku z upłynięciem 31.12.2020 pięcioletniego okresu obsługiwania przez Stowarzyszenie programu PLR oraz wobec braku rozstrzygnięcia przez Ministra Kultury konkursu na organizację obsługującą program przez kolejnych 5 lat, od 1 stycznia 2021 r. Stowarzyszenie nie obsługuje wypłat wynagrodzeń PLR.

W związku z tym prosimy nie kierować do Stowarzyszenia korespondencji dotyczącej aktualizacji oświadczeń PLR oraz składania nowych oświadczeń PLR.

O zmianie sytuacji będziemy Państwa informować na bieżąco wraz z uzyskaniem wiedzy o rozstrzygnięciu konkursu.

Komunikat ten zaniepokoił wielu pisarzy, którzy zastanawiają się, czy wypłaty wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne są zagrożone. O sprawie napisał na Facebooku Robert J. Szmidt, opatrzywszy obrazek z komunikatem komentarzem: 

Ta informacja zainteresuje zapewne tylko ludzi piszących i tłumaczących. Wygląda na to, że PLR w obecnej formie właśnie poszedł się piip. 

Komunikat budzi gwałtowne emocje wśród twórców, z których wielu obawia się, że program PLR zostanie wstrzymany z uwagi na trudną sytuacją budżetu państwa, spowodowaną pandemią i związanym z nią kryzysem gospodarczym. 

Przesłaliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapytanie w tej sprawie, o komentarz poprosiliśmy również przedstawicieli Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „Copyright Polska”. Z informacji przezkazanych przez Stowarzyszenie wynika, że mamy do czynienia z krótkim okresem przejściowym, związanym z brakiem rozstrzygnięcia konkursu dla organizacji, które mogłyby obsługiwać program. Zamieszczenie powyższego komunikatu jest obowiązkiem, jakie na SAiW nakłada prawo, natomiast sam program i wypłacanie pisarzom wynagrodzeń za wypożyczenia nie są zagrożone. Same środki dla pisarzy są z kolei zapewnione do 2024 r. - więcej piszemy o tym w nowym artykule: Wynagrodzenia za wypożyczenia: środki zagwarantowane do 2024! 

Czytaj także: Mniej lektur na egzaminie ósmoklasisty! Co zostało wykreślone?

O konieczności wyboru co pięć lat nowej organizacji zajmującej się rozporządzaniem wynagrdzoeń, mówi art. 351 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z ustawą wynagrodzenie za użyczanie przez biblioteki publiczne egzemplarzy jest wypłacane przez wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego organizację zbiorowego zarządzania prawami autorskimi z dofinansowania przekazywanego jej przez tego ministra ze środków Funduszu Promocji Kultury. Maksymalny czas, na jaki organizacja może zostać wybrana, to pięć lat. Niezależnie od organizacji zajmującej się podziałem i wypłatą wynagrodzeń z tytułu PLR (czy chwilowego jej braku ze względu na trwajacy konkurs), wynagrodzenia za wypożyczenia wciąż będą przysługiwać autorom.

O sprawie będziemy, oczywiście, na bieżąco informowali na naszych łamach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje