Najciekawsze książki września 2018 - nowości i zapowiedzi

Data: 2018-09-03 12:07:55 | Ten artykuł przeczytasz w 14 min. Autor: Magdalena Galiczek-Krempa
udostępnij Tweet
News - Najciekawsze książki września 2018 - nowości i zapowiedzi

Jesień jeszcze się nie zaczęła, a na półkach księgarskich możemy obserwować już prawdziwy wysyp nowości wydawniczych. Kryminały, obyczajówki, książki dla dzieci i poradniki dla rodziców - jest w czym wybierać. Oto wrześniowe nowości wydawnicze, które nas szczególnie zainteresowały:

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – literatura piękna

Manhattan Beach Jennifer Egan, Znak

Fascynująca panorama Nowego Jorku lat 30. i 40. XX wieku, na której tle toczy się życie młodej Anny Kerrigan. Dziewczyna jest płetwonurkiem, reperującym statki, jednak po tragicznej śmierci ojca nurkuje po to, by znaleźć jego ciało. Pełna zagadek, zaskakująca, mocna i wciągająca powieść, od której trudno się oderwać.

Fizyka smutku Georgi Gospodinow, Wydawnictwo Literackie

Dwunastolatek z pieniążkiem w ręku wchodzi do namiotu osobliwości. Jest na jarmarku pierwszy raz, nie wie czego się spodziewać, nie wie też, jak wielkie piętno wywrze na nim spotkanie ze zdumiewającym stworem ukrytym w namiocie.
Historia zatacza kręgi, przed oczami czytelnika malują się obrazy wielopokoleniowej rodziny osadzone w Środkowo-Wschodniej Europie. Cień mitycznego Minotaura, potwora ukrytego w namiocie dryfuje cały czas nad opowieścią.

Dziecko z ziemi Fuminori Nakamura, Kwiaty Orientu

Angażująca, mroczna i melancholijna opowieść, która wymyka się wszelkim schematom. Wraz z głównym bohaterem, a zarazem narratorem książki wchodzimy do dziwnego świata, pełnego zagadek, niedopowiedzeń. Powieść wciąga, czytelnik chce poznać niejednoznacznego bohatera, dowiedzieć się o nim jak najwięcej. Niepokojąca opowieść Fuminori Nakamury na długo zapada w pamięć.

Dokąd odchodzą parasolki Afonso Cruz, Rebis

Jeśli zgubi się parasolkę, to co się później z nią dzieje? I czy można przy każdym wyjściu z domu zawieruszyć parasol, a przez całe życie nigdy żadnego przypadkowo nie znaleźć? Magiczna opowieść z Orientem i plejadą pięknie scharkteryzowanych, nietuzinkowych bohaterów w tle.

Immortaliści Chloe Benjamin, Czarna Owca

Co byś zrobił, gdybyś znał datę swojej śmierci? Jak wiedza ta wpłynęłaby na twoje dotychczasowe życie?

Pod koniec lat sześćdziesiątych rodzeństwo Goldów odwiedza tajemniczą wieszczkę, która przybyła do Nowego Jorku. Jak ułoży się przyszłość dzieci i czy przepowiednie kobiety będą miały na nią jakiś wpływ? Czy warto poddawać się mglistym wizjom wróżek, czy lepiej żyć pełnią życia i nie oglądać się na nic i nikogo?

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – książki dla najmłodszych

Kto wszedł w butach do środka? Lars Mæhle i Odd Henning Skyllingstad, Dziwny Pomysł

Czy przedszkolakom powinno się czytać tylko wesołe opowieści o zwierzątkach? A co powiedzielibyście na dziecięcy… kryminał? Zagadkowe plamy błota, które ktoś zostawił w przedszkolu zachęcają małych detektywów - Leona i Livię - do rozwiązania tej tajemnicy. Odpowiedź z pewnością zaskoczy młodych czytelników. Książki Larsa Mæhle’a były „testowane na dzieciach”. Autor dokładnie obserwował reakcje przedszkolaków na kolejne przygody małych bohaterów, a następnie korygował swój tekst, by dostarczyć maluchom jak najwięcej rozrywki płynącej z lektury.

Czujemisie Agata Królak, Dwie Siostry

Jak opowiadać o uczuciach gdy ma się kilka lat? Przecież maluchy nie znają jeszcze wszystkich określeń dotyczących emocji, a często same nawet nie potrafią określić, co tak naprawdę czują. „Czujemisie” pomagają okiełznać skomplikowany świat emocji a miłe dla oka rysunki przypadną do gustu małym i starszym odbiorcom.

Małe Licho i tajemnica Niebożątka Marta Kisiel, Wilga

Anioł stróż, potwór pod łóżkiem i mały chłopiec - Bożek - który mieszka w domu na odludziu. Kiedyś jednak przychodzi w końcu czas na to, by opuścić cztery ściany i wyjść do świata. Czy uda się to komuś, kto bardzo wyróżnia się z tłumu? Czy bycie innym zawsze wiąże się z problemami? A może okaże się, że jest to całkiem fajna przygoda?

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – książki dla młodzieży

Szkoła dyrektora Dreamera Justyna Balcewicz, Skrzat

Deszczowy dzień, nudna lekcja matematyki i fryzura nie do ujarzmienia to perspektywa naprawdę smuto rozpoczynającego się tygodnia. A gdyby tak znaleźć się w zupełnie innym miejscu? W innej szkole, gdzie panują zupełnie inne zasady, a zamiast koszmarny zajęć uczy się kreatywnego myślenia? Wraz z Liz, bohaterką książki Justyny Balcewicz przenieście się do szkoły dyrektora Dreamera!

Okrutny książę Holly Black, Wydawnictwo Jaguar

Autorka „Kronik Spiderwick” powraca w nowej trylogii! „Okrutny książę” to opowieść o porwaniu nastoletniej Jude do krainy wróżek i o jej walce o przetrwanie. Jakie intrygi snuć będą Elfy? I czy dziewczyna uda się bezpiecznie powrócić do domu?

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – literatura faktu, reportaż

Kopnij piłkę ponad chmury Iwona Szelezińska, Marginesy

Wciągający reportaż Iwony Szelińskiej zabiera czytelnika w zupełnie mu nieznane obyczaje, wierzenia i kulturę Nepalczyków. Pełne realizmu, a równocześnie zdumiewające historie zwyczajnych-niezwyczajnych ludzi składają się na fascynującą opowieść, którą czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Rzeźnicy i lekarze Lindsey Fitzharris, Znak

Jeszcze dwieście lat temu pobyt w szpitalu był niemalże prostą drogą do grobu. Brak należytej wiedzy medycznej, rozprzestrzeniające się zarazki - o których lekarze nie mieli pojęcia - czy brudne narzędzia wielokrotnego użytku stanowiły scenerię rodem z horroru. Jeśli chcecie przekonać się, że mimo wszystkich niedogodności dzisiejsze szpitale i pracujący w nich personel naprawdę chcą nam pomóc, sięgnijcie po „Rzeźników i lekarzy”. Ale nie czytajcie tej książki w poczekalni lub na izbie przyjęć!

Obywatel Coke Bartow J. Elmore, Rebis

Wszyscy znają smak Coca-coli. Ale czy znacie historię powstania tego napoju? I czy kiedykolwiek zastanawialiście się jakim sposobem firma ta osiągnęła tak niewyobrażalny sukces? Jednak z drugiej strony widzimy skutki jaki ten popularny napój wywiera na zdrowie ludzi i jak produkcja go wyczerpuje zasoby naturalne naszej planety. Przeczytajcie koniecznie, by kolejną szklankę uzupełnić… wodą mineralną.

Opowieść przodka Richard Dawkins, Yan Wong, W.A.B.

O ewolucji nie musicie czytać tylko w popularnonaukowych publikacjach, albo w pełnych skomplikowanej terminologii artykułach naukowych. Richard Dawkins zabiera czytelnika w zdumiewającą podróż do początków wszystkiego. Można się spodziewać, że historia zostanie poprowadzona prostym, jasnym i przystępnym językiem, jak w wcześniejszych publikacjach autora, chociażby w „Samolubnym genie”. Propozycja nie tylko dla maniaków biologii molekularnej. i genetyków.

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – powieści obyczajowe

Złodziejka dusz Renata Kosin, Filia

Niektóre sprzeczności wcale nie muszą się wykluczać! Żywym na to dowodem jest Anastazja Niebieska, bohaterka najnowszej powieści Renaty Kosin. Życie ekscentrycznej bibliotekarki, bohaterki książki Renaty Kosin, wymyka się spod kontroli, gdy na drodze Anastazji staje pewien tajemniczy mężczyzna.
Znając wcześniejszą twórczość autorki, można spodziewać się, że i tym razem trafi w nasze ręce pomysłowa, napisana z ogromną starannością i dbałością o szczegóły i zajmująca lektura.

Czerwony notes Sofia Lundberg, W.A.B.

Opowieść o 96-letniej samotnej kobiecie, która w samotności przegląda stary, czerwony notes, w którym kiedyś zapisywała numery telefonów i adresy znajomych ludzi. Czy w życiu Doris może jeszcze wydarzyć się coś niesamowitego? Czy tajemnice, które prześladowały kobietę przez całe dotychczasowe życie uda jej się w końcu wyjaśnić?

Sami sobie nigdy Anna M. Brengos, Wydawnictwo Lucky

Żyjąc w swoich małych, zamkniętych na cztery spusty światach dwu- lub trzypokojowych mieszkań, rzadko kiedy interesujemy się tym, co dzieje się u sąsiada. „Nie jestem wścibska”, „Nie będę się do nikogo wtrącać” - tak często usprawiedliwiamy swoją obojętność. Nie chcemy słyszeć o tym, co dzieje się po drugiej stronie ściany, ignorujemy wyraźne sygnały sugerujące krzywdy czy zaniedbania w opiece nad dziećmi. Ale czy tylko u bezimiennych sąsiadów dzieje się źle?

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – poradniki

Łatwa matma Elin Natas i Anne Lene-Johnsen, Marginesy

Nauka matematyki wcale nie musi kojarzyć się z największym koszmarem dzieciństwa. Udowadniają to Elin Natas i Anne Lene-Johnsen w książce „Łatwa matma”. Koniec z wkuwaniem wzorów i regułek. Sposób, który proponują autorki zaskoczy nie tylko uczniów, ale także rodziców, którzy, co tu dużo mówić… czasami też miewają problemy z matmą!

Baba Jaga radzi. Nieziemskie porady na codzienne troski Taisia Kitaiskaia, Wydawnictwo Kobiece

To nieprawda, że życie jest tylko pasmem nieustających trosk. Nikt przecież nie zmusza nas, by ronić łzy nad szczęściem swojego byłego partnera bądź z zawiścią patrzeć na sukces swojej koleżanki z pracy. Czas zmienić sposób myślenia! A życiową mądrość czerpać od „Baby Jagi”, która zna odpowiedzi na wszystko.

Pokochaj poniedziałki  Joanna Karpeta, GWP

Jeśli w niedzielę wieczorem dopadają cię nerwy, stres i fizyczny ból na samą myśl o nowym tygodniu pracy, to są to symptomy wypalenia zawodowego. Warto wiedzieć, że sytuację taką można zmienić, a praca na powrót może stać się satysfakcjonująca i inspirująca. O tym, jak pokonać lub nie dopuścić do tego, by wypalenie zawodowe zniszczyło dobrze zapowiadającą się karierę, a także by nie wpłynęło negatywnie na życie prywatne dowiecie się z pełnej przystępnie zaserwowanych porad publikacji „Pokochaj poniedziałki”.

Najciekawsze książkowe premiery września 2018 – kryminał, sensacja, horror

Dziwna pogoda  Joe Hill, Wydawnictwo Albatros

Jeśli szukacie mocnych wrażeń koniecznie sięgnijcie po zbiór czterech minipowieści Joe’go Hilla znajdujących się w zbiorze „Dziwna pogoda”. Mroczne, wstrząsające i mrożące krew w żyłach opowieści czerpią z największych ludzkich lęków i fobii. Życie, śmierć, jawa, sen, gdzie przebiega granica między tymi stanami?

Kontratyp  Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Kolejny kryminał bestsellerowego autora, którego nikomu nie trzeba przedstawiać.

Tym razem przenosimy się w Himalaje, gdzie w trakcie wyprawy na Annapurnę ginie trójka Polaków. Gdy niesamowitym zbiegiem okoliczności udaje się znaleźć jedną z ocalałych kobiet, zaczynają pojawiać się niewygodne pytania. Obok rozwiązania sprawy wypadku w Himalajach mecenas Joanna Chyłka musi zmierzyć się także z docierającymi do niej groźbami…

Moja siostra  Michelle Adams, Czarna Owca

Jaki może być powód oddania dziecka przez rodziców? Co jednak kryje się za decyzją, by porzucić jedno z dzieci, a drugie zatrzymać? Irini, to córka, która została oddana, Elle to córka, którą rodzice zatrzymali. Jaka tajemnica ciąży nad rodziną dziewczynek?

Wszystkie wrześniowe premiery znajdziecie w naszym dziale „Zapowiedzi wydawnicze"

Po które spośród wrześniowych nowości zamierzacie sięgnąć? 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Pokaż wszystkie recenzje