Willa Karpowiczów została wyremontowana. Przysłuży się Fundacji Olgi Tokarczuk 

Data: 2021-09-23 13:34:50 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wrocławska willa, która należała do Marii oraz Tymoteusza Karpowiczów, została wyremontowana i zgodnie z wolą właścicieli, przysłuży się promocji literatury. W posiadłości mieścić się będzie Fundacja im. Olgi Tokarczuk. 

Obrazek w treści Willa Karpowiczów została wyremontowana. Przysłuży się Fundacji Olgi Tokarczuk  [jpg]
Fot. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk / profil na Facebooku

Willa, w której w przeszłości mieszkała Maria oraz Tymoteusz Karpowiczowie, została wyremontowana i zostanie przekazana do dyspozycji Fundacji im. Olgi Tokarczuk. O pracach w posiadłości poinformował prezydent miasta, Jacek Sutryk. 

Remont w dawnej posiadłości 

Jak poinformował na swoim Facebooku prezydent Wrocławia, prace remontowe w willi dobiegają właśnie końca. Gotowa jest już elewacja budynku wraz z ogrodem i zielonym dachem willi. 

Z kolei wewnątrz budynku trwają prace wykończeniowe. Jak wskazuje prezydent miasta, podczas remontu odrestaurowano stare piękne schody, a jednocześnie zamontowano udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie wciąż odnaleźć będzie można meble, które należały do Tymoteusza Karpowicza i jego żony. 

Willa Karpowiczów siedzibą fundacji noblistki

O tym, że wrocławska willa należąca do Tymoteusza Karpowicza, poety i dramaturga, oraz jego żony Marii Karpowicz, filolożki, zostanie odnowiona i przekazana Fundacji Olgi Tokarczuk, dowiedzieliśmy się już w 2019, kiedy Oldze Tokarczuk przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Karpowicz został właścicielem willi w latach 50. i mieszkał w niej do lat 70, kiedy wraz z żoną wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Mieszkając we Wrocławiu, znany poeta własnoręcznie zajmować miał się swoim domem, wykonując własne meble i dbając o ogród. 

Może zainteresować cię także...

Willa, która powstała w latach 20. poprzedniego wieku, objęta była ochroną konserwatorską, jednak od lat niszczałam, stojąc pusta. Teraz budynek ponownie nabrał dawnego blasku – dzięki pracom remontowym, które ukończone zostaną jeszcze tej jesieni. 

Olga Tokarczuk – książki

Literacka Nagroda Nobla została przyznana polskiej pisarce w 2019 roku. Nagrodę przyznano za dotychczasowy dorobek artystyczny, w skład którego wchodzą m.in. powieści Prowadź swój pług przez kości umarłych, Dom dzienny, dom nocny czy Księgi Jakubowe.  Po otrzymaniu Nagrody, Olga Tokarczuk wydała książkę Czuły Narrator, której tytuł nawiązuje do jej Mowy Noblowskiej. Najnowsza publikacja stanowi zbiór esejów i wykładów na temat pisania i literatury. Nie brakuje w niej także miejsca na filozofię i światopogląd noblistki.

Od momentu otrzymania Nagrody, Olga Tokarczuk nieustannie angażuje się w działalność społeczną. Pisarka niejednokrotnie wypowiadała się na temat obecnej polityki, a w lipcu 2021 roku wzięła udział w spotkaniu z inną noblistką, Swietłaną Aleksijewicz.

Ostatnią książkę Olgi Tokarczuk kupić można poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Księgi Jakubowe
Olga Tokarczuk9
Okładka książki - Księgi Jakubowe

Akcja osadzona została w XVIII wieku na ziemi podolskiej, gdzie współistnieją obok siebie kultury żydowska i chrześcijańska. W świecie, w którym tak wiele...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje