Wiersz Julii Fiedorczuk pojawił się w brytyjskim metrze

Data: 2021-02-22 09:19:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wiersz poetki Julii Fiedorczuk pojawił się na plakatach umieszczonych w angielskim metrze w ramach akcji „Poems on the Underground”. 

Poems on the Underground

Julia Fiedorczuk jest polską poetką, pisarką i krytyczką literacką, która w swojej twórczości podejmuje tematy związane z ekopoetyką. Zadebiutowała w 2000 roku tomikiem Listopad nad Narwią, który ukazał się nakładem Biura Literackiego i zdobył nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. W 2018 roku wydała wielokrotnie nagradzany zbiór wierszy Psalmy, a w ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej powieść – Pod słońcem. Od niedawna z twórczością polskiej poetki na co dzień spotkać mogą się także… pasażerowie brytyjskiego metra! Jeden z wierszy pochodzących ze zbioru Tlen pojawił się bowiem plakatach w ramach akcji Poems on the Underground

Czytaj także: Kolejne zmiany na liście lektur szkolnych? Resort zapowiada zmiany

Po raz pierwszy akcja Poezja w metrze zorganizowana została w 1986 z inicjatywy trójki pisarzy – Judith Chernaik, Gerard Benson oraz Cicely Herbert. Celem akcji jest promocja współczesnej poezji i pokazanie, że po wiersze sięgać można także i w czasie jazdy komunikacją miejską. Projekt od lat organizowany jest we współpracy z angielskimi organizacjami artystycznymi. W każdej edycji Chernaik, Benson oraz Herbert wybierają innych twórców, których dzieła prezentowane są na bannerach. 

Wish you were hre - wiersz Julii Fiedorczuk

W sezonie wiosennym akcji w 2021 r. znalazł się wiersz Julii Fiedorczuk Wish You Were Here w przekładzie Billa Johnstona. Wiersz Fiedorczuk jest jedynym spośród sześciu utworów, który nie został napisany w języku angielskim. Oprócz wiersza polskiej poetki, na plakatach pojawiły się teksty Johna Keatsa, Percy Bysshe Shelley, Jean Binta Breeze oraz Jo Shapcott. 

Plakaty zaprojektowane zostały przez Toma Davidsona i znaleźć można je w londyńskim metrze od początku lutego. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje