W piątek rusza Salon Ciekawej Książki

Data: 2014-11-26 16:32:03 | Ten artykuł przeczytasz w 7 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - W piątek rusza Salon Ciekawej Książki

W ostatni weekend listopada zabytkowe wnętrza Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi gościć będą artystów pisarzy i poetów, przedstawicieli świata literatury oraz miłośników dobrej książki. IV Salon Ciekawej Książki, który odbędzie się w dniach 28 – 30 listopada br., to największa impreza wystawiennicza w regionie łódzkim skierowana do branży wydawniczej i czytelników. Każdego roku bierze w niej udział 7 tys. osób. Salon Ciekawej Książki stanowi również inaugurację tegorocznej edycji Festiwalu „Puls Literatury” organizowanej przez Dom Literatury w Łodzi.

Impreza rozwija się z roku na rok. W tegorocznym Salonie Ciekawej Książki weźmie udział blisko 100 wystawców. Po raz pierwszy gościć będziemy również rekordową liczbę pisarzy, poetów oraz przedstawicieli branży wydawniczej. Wśród wydawnictw znajdują się zarówno te posiadające w ofercie literaturę dziecięcą, jak również skierowaną dla dorosłych – piękną, sensacyjną, kryminalną, historyczną, literaturę faktu, beletrystykę i reportaże. Swój udział w imprezie potwierdziły największe firmy, działające na polskim rynku wydawniczym: Znak, Nasza Księgarnia, Czarna Owca, Agora, Zakamarki, Sonia Draga, Helion, Zeszyty Literackie, Akapit Press, SQN, Azymut PWN i Burda Publishing National Geographic.

Salon Ciekawej Książki dedykowany jest wydawcom, księgarzom, dystrybutorom i bibliotekarzom, dając możliwość nawiązania kontaktów biznesowych, a wielbicielom czytelnictwa zapoznania się z nowościami rynku wydawniczego. Salon Ciekawej Książki to także ważne wydarzenie o charakterze kulturalnym, edukacyjnym, literackim i rozrywkowym. Podczas 3 dni targowych na zwiedzających czekać będą spotkania z autorami, gwiazdami telewizji i kina. Zaplanowano także panele dyskusyjne dla bibliotekarzy, konferencje branżowe, edukacyjne warsztaty dla dzieci, itp.

Wystawcy tegorocznej imprezy zaprosili autorów książek i publikacji, które są aktualnie przygotowywane do druku. Na zaproszenie wydawnictwa Znak przyjedzie pisarz Marcin Ciszewski. Z kolei Alicja Resich-Modlińska, Barbara Bursztynowicz i Ilona Felicjańska na zaproszenie Burda Publishing opowiedzą, dlaczego zdecydowały się zająć twórczością pisarską. Wydawnictwo Bis zaprosiło Tomasza Szweda, autora i kompozytora, który poprowadzi warsztaty dla dzieci poświęcone książce. Piosenkarz zaprezentuje też mini recital swojej twórczości muzycznej. Instytut Pamięci Narodowej (IPN) organizuje konferencję poświęconą życiu i twórczości Jana Karskiego. Zagranicznym gościem Salonu będzie Jurij Andruchowycz – ukraiński poeta, prozaik i piosenkarz oraz Charles Bernstein – amerykański poeta, eseista, redaktor i literaturoznawca, który przyjedzie do Łodzi na zaproszenie organizatorów Festiwalu „Puls Literatury”.


Podczas Salonu odbędą się również konferencje poświęcone kulturze i literaturze, w tym m.in. Konferencja „Pamięć i niepamięć”, której organizatorami są: Wydawnictwa: Literatura, Księży Młyn Dom Wydawniczy i Officyna. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego organizuje konferencję pt. „W świecie książki dziecięcej - jubileusz 50-lecia Kolekcji Muzeum Książki Dziecięcej w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. Z kolei Wydawnictwo ANAGRAM zaprasza na konferencję pt. „Współczesna poezja polska po Pokoleniu Brulionu. Prawdy i mity. Portale literackie, druk na życzenie, rozproszenie, Facebook - jaką rolę w tym nowym, poetyckim świecie odgrywa wydawca i czy w ogóle jest potrzebny”. Miłośnicy literatury klasycznej i mediów społecznościowych będą mogli wziąć udział w spotkaniu organizowanym przez Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego pt. „Shakespeare 2014: w 450. Rocznicę urodzin” oraz „Szekspir na blogu”.

Tak ważna impreza kulturalna nie może odbyć się bez sprawdzenia znajomości zasad języka polskiego. Podczas Salonu Ciekawej Książki przeprowadzone będzie dyktando, w którym udział wezmą miłośnicy polskiej ortografii oraz przedstawiciele łódzkiego świata biznesu i polityki.

Poza wydawnictwami swoją ofertę przedstawią także firmy tworzące gry edukacyjne. Z ich bogatą ofertą można będzie zapoznać się w Strefie Gier i Zabaw. Wśród atrakcji, z których zapewne chętnie skorzystają całe rodziny, znajdą się gry planszowe przygotowane przez firmy G3, TacTic i Lider Serwis. Rodzice będą mogli zostawić pociechy pod okiem profesjonalnych animatorów prowadzących kreatywne zabawy. Gratką dla najmłodszych gości Salonu z pewnością okaże się budowanie książki z klocków Lego oraz zajęcia przygotowane przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Łodzi, pt. „Uwolnij swoją wyobraźnię”, gdzie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych staną przez zadaniem komponowania książki artystycznej z tekturowego pudełka.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Łodzi przygotowała również zajęcia dla osób na co dzień zajmujących się nauczaniem i wychowaniem młodzieży – nauczycieli, bibliotekarzy, psychologów i pedagogów szkolnych. Będą to warsztaty pt. „Filmoterapia w edukacji – profilaktyka współczesnych zagrożeń społecznych z wykorzystaniem filmu”, których celem jest prezentacja terapeutycznych walorów tego gatunku sztuki. Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przeprowadzi promocję platformy książek elektronicznych IBUK LIBRA, w której dostępnych jest już ponad 1300 publikacji. 28 listopada odbędzie się też uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursów zorganizowanych przez Bibliotekę: „Mój Bajkowy Świat”, „Mój Superbohater Książkowy”, „Zatrzymane w kadrze – mój ulubiony bohater literacki”.

Salon Ciekawej Książki to również możliwość „podzielenia się kulturą” z innymi uczestnikami imprezy. Służy temu bookcrosing – czyli wymiana książek. W specjalnie przygotowanej strefie można będzie pozostawić swoją przeczytaną już książkę, a w zamian wziąć inną, której jeszcze nie mieliśmy okazji poznać. To akcja, która z pewnością przyczyni się do popularyzacji czytelnictwa i skłoni amatorów literatury do jeszcze liczniejszego odwiedzenia Salonu.


Wnętrza „Białej Fabryki” to atrakcyjne, zarówno dla wystawców i zwiedzających, miejsce prezentacji oferty wydawniczej. Udział cenionych pisarzy i poetów z pewnością ucieszy koneserów literatury i będzie idealną okazją do poznania ich dorobku literackiego i zdobycia autografu ulubionego autora.


Festiwal „Puls Literatury” organizowany przez Dom Literatury w Łodzi, jest dorocznym wydarzeniem kulturalnym, mającym na celu upowszechnianie literatury oraz rozwijanie czytelnictwa; nazwa nawiązuje do wychodzącego w latach 1977-1981 w Łodzi nieregularnika „Puls”, ważnego i legendarnego pisma literackiego opozycji demokratycznej. Piąta edycja festiwalu jest kontynuacją i rozszerzeniem inicjatywy rozpoczętej w 2007 roku w związku z obchodami 30. rocznicy powstania czasopisma. W swoim założeniu Festiwal łączy dalszą i bliższą tradycję literacką z współczesnym „pulsem” literatury. Do udziału w nim zapraszani są wybitni pisarze, krytycy, tłumacze, literaturoznawcy, zaś na festiwalowe wydarzenia składają się spotkania autorskie, panele krytycznoliterackie, warsztaty, koncerty muzyczne, projekcje filmowe, działania multimedialne, wystawy (związane z ilustracją książek oraz artystów plastyków, którzy są jednocześnie pisarzami) happeningi i inne akcje w przestrzeni miasta i w przestrzeni Internetu. VI Festiwal Puls Literatury 2011 odbywał się będzie pod hasłem „Razem i osobno”, a w 2012 pod hasłem „Niebezpieczne związki”. W 2013 roku były to „Lokomotywy literatury”. W 2014 roku są to „Szumy, zlepy, ciągi”.

 


Godziny zwiedzania:

28    listopada (piątek)  -     od 10:00 do 18:00
29    listopada (sobota) -     od 10:00 do 18:00
30    listopada (niedziela) -    od 10:00 do 16:00

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282; www.muzeumwlokiennictwa.pl

Więcej informacji na www.salonciekawejksiazki.pl

Bilety:
normalny          6 zł
ulgowy             4 zł
dzieci do lat 10        wstęp wolny
grupy zorganizowane     wstęp wolny
emeryci i renciści     wstęp wolny

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje