Vesna Goldsworthy w Polsce

Data: 2007-11-15 23:29:57 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Szczepanik
udostępnij Tweet
News - Vesna Goldsworthy w Polsce Autorka najnowszej pozycji w serii Sulina - Vesna Goldsworthy przyjeżdża do Polski na promocję „Czarnobylskich truskawek”, poruszającej autobiograficznej opowieści o bałkańskich korzeniach, londyńskiej emigracji, walce z rakiem, tożsamości.

Spotkania odbędą się w następujących miastach:


WARSZAWA
29 listopada (czwartek), godz. 17:30
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26,
wejście III
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś

POZNAŃ
30 listopada (piątek), godz. 17:30
Biblioteka Brytyjska, ul. Ratajczaka 39
Spotkanie poprowadzi Joanna Roszak

WROCŁAW
1 grudnia (sobota), godz. 17:30
Biblioteka Brytyjska, ul. Kuźnicza 22
Spotkanie poprowadzi Marta Mizuro

2 grudnia (niedziela), godz. 12:00
Wrocławskie Promocje Dobrych Książek
Autorka podpisuje książkę na stoisku Wyd. Czarne nr. 16

KATOWICE
3 grudnia (poniedziałek), godz. 17:30
Biblioteka Brytyjska, Pl. Sejmu Śląskiego 1
Spotkanie poprowadzi Lech Miodyński

KRAKÓW
4 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Spotkanie poprowadzi Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki



W pewnym momencie swojego życia Vesna Goldsworthy - dziennikarka, pisarka, eseistka - dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn, straci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią jego rodziny, ze swymi bałkańskimi korzeniami. Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" - "książki dla Alexandra". Ale "książka dla Alexandra" szybko okazała się być pasjonującą lekturą dla całej rzeszy czytelników - zarówno z zachodniej, jak i z południowej Europy. Autorka (rocznik 1961, pochodzenie czarnogórsko-hercegowińskie) przeplata w swojej opowieści wspomnienia z dzieciństwa i młodości w titowskiej Jugosławii z burzliwymi losami Bałkanów (m.in. historia prababki, która nie ruszając się z domu, mieszkała w pięciu różnych państwach). Okres dojrzały to emigracja do Anglii i przejmująco, lecz bez sentymentalizmu ukazana
choroba, z którą zmaga się pisarka: mamy tutaj refleksje na temat życia na wyspie, z brytyjskim mężem, mamy znakomicie opisaną specyficzną interakcję z brytyjskością i kulturą brytyjską, a także wnikliwe rozważania o tożsamości narodowej (w tym przypadku: nieskrywana jugonostalgia połączona z lojalnością wobec Zjednoczonego Królestwa) i o istocie języka.

O książce:
"Przeczytałem `Truskawki` jednym tchem. Co za znakomita książka! Inteligentna, ironiczna i autoironiczna, autobiograficzna bez ekshibicjonizmu i dramatyczna bez patosu. Obraz zmierzchu Jugo i rozkwitu Vesny świetny: i publicystyka najwyższego lotu, i wnikliwy Bildungsroman. Dzieje rodzinne autorki to wgląd w historię Bałkanów przez kuchenny lufcik,
a historia jej osobistej tragedii medycznej opisana jest przejmująco, lecz bez sentymentalizmu. A w tle, jak filigrana, cały czas wojna - ta, która była, i ta która będzie, obecna, lecz nie nachalna"
Konstanty Gebert

"To jedna z takich książek, które z przyjemnością się czyta, a jednocześnie przeczytać się powinno. Bo opowiadają o naszym świecie, także w szerszym rozumieniu tego słowa niż tylko nasz świat prywatny, bo uczą mądrego trudnego patriotyzmu, także z dala od ojczyzny, bo pokazują, że Inny, tu: Anglik, nie musi być obcy, że inność dopełnia, a więc i wzbogaca, że pozwala na dystans wobec samych siebie, że jedyne, czego nikt nie może nam odebrać, to to, co mamy w głowie, że ważna jest tradycja, wartości w nią wpisane, ale też trzeba być otwartym na to, co niesie dzień dzisiejszy i jutro, tu i gdziekolwiek indziej."
Dorota Jovanka Ćirlić


O autorce:
Vesna Goldsworthy urodziła się w 1961 roku w Belgradzie. Ukończyła studia filologiczne na wydziale literatury jugosławiańskiej. Doktorat obroniła na uniwersytecie w Londynie, gdzie od 2000 roku wykłada literaturę angielską i dramat. Autorka książek "Inventing Ruritania" (2000) i "Chernobyl strawberries" (2005).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje