Rozwój technologii i popularno¶æ pracy zdalnej przyczyni³y siê do wzrostu liczby freelancerów na polskim rynku. Raport „Rynek freelancerów w Polsce 2023”1 Human Intelligence on Demand i Grupy Badawczej IQS podaje, ¿e 89% brand managerów i specjalistów ds. marketingu preferuje wspó³pracê z freelancerami, a 81% CEO i marketerów uwa¿a, ¿e zatrudnianie ich to ogromna oszczêdno¶æ czasu. Dla pracuj±cych tak osób jednym z kluczowych dylematów jest wybór odpowiedniej formy rozliczenia. Czy lepsz± opcj± jest zawarcie umowy o dzie³o, czy korzystanie z portalu do wystawiania faktur?
Dzia³alno¶æ freelancerska a rozliczenia podatkowe
Freelancing dotyczy g³ównie zawodów twórczych i najczê¶ciej ten model pracy wybieraj± osoby zajmuj±ce siê fotografi±, dziennikarstwem, copywritingiem, programowaniem czy grafik±. Raport No Fluff Jobs2 pokazuje, ¿e 78% pracowników IT decyduje siê na umowê B2B, ale dzia³alno¶æ tego typu ma tê ogromn± zaletê, ¿e nie wymaga nawi±zywania stosunku pracy. Obecne mo¿na zaobserwowaæ, ¿e zapotrzebowanie na us³ugi freelancerów jest coraz wiêksze, wiêc warto dok³adnie przemy¶leæ, jaki sposób rozliczeñ bêdzie w danym przypadku najkorzystniejszy.
Umowa o dzie³o dla freelancera – zalety i wady
Freelancerzy nieprowadz±cy dzia³alno¶ci gospodarczej bardzo czêsto decyduj± siê na wspó³pracê na podstawie umowy o dzie³o. Dla umów o warto¶ci powy¿ej 200 z³ brutto, czê¶æ wynagrodzenia mo¿e byæ zwolniona z podatku przy uwzglêdnieniu kosztów uzyskania przychodów (standardowo jest to 20%, a przy przeniesieniu praw autorskich – 50%), co czêsto okazuje siê korzystne finansowo. Zaletami umowy o dzie³o, które doceniaj± freelancerzy, s± te¿ swoboda w organizacji pracy i realizacji zadania wynikaj±ca z braku bezpo¶redniej kontroli zleceniodawcy oraz brak konieczno¶ci op³acania sk³adek na ubezpieczenie zdrowotne i spo³eczne. Wspó³praca w oparciu o umowê o dzie³o nie jest jednak mo¿liwa w przypadku zleceñ, które maj± charakter powtarzalny i w których istotny jest czas pracy np. us³ug takich jak obs³uga sklepu internetowego. Wiêcej na temat rozliczeñ umów o dzie³o mo¿esz przeczytaæ tutaj: https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/umowa-o-dzielo-na-czym-polega.
Niestety umowa o dzie³o mimo swoich zalet mo¿e zniechêcaæ niektórych przedsiêbiorców do podejmowania wspó³pracy z freelancerem, bo zleceniodawca ma obowi±zek odprowadzenia zaliczki na PIT i wys³ania PIT-11. W przypadku kontrahentów bêd±cych vatowcami istotnym minusem jest te¿ brak mo¿liwo¶ci zaliczenia umowy o dzie³o do kosztów prowadzenia dzia³alno¶ci. Na szczê¶cie istnieje rozwi±zanie, które pozwala freelancerom nieprowadz±cym dzia³alno¶ci na wystawianie faktur – platforma do wystawiania faktur dla osób fizycznych.
Portal do wystawiania faktur dla freelancerów – zalety i wady
Portal do wystawiania faktur to platforma, która umo¿liwia freelancerom wystawianie faktur elektronicznych w sposób uproszczony. Oferuje intuicyjny interfejs, który u³atwia proces, a niektóre portale gwarantuj± freelancerom p³atno¶ci za wykonane us³ugi, nawet w przypadku opó¼nieñ ze strony zleceniodawcy. Atutem bywa te¿ mo¿liwo¶æ uzyskania wsparcia prawnego i ksiêgowego. Taki portal wype³nia wszystkie obowi±zki rozliczeniowe, a zleceniodawca wspó³pracuj±cy z freelancerem otrzymuje fakturê VAT, któr± mo¿e wygodnie rozliczyæ.
Minusem z perspektywy freelancera jest konieczno¶æ dokonywania op³at lub p³acenia prowizji za wystawiane faktury, ale portale czêsto oferuj± atrakcyjniejsze konta premium.
Wybór miêdzy umow± o dzie³o a portalem do wystawiania faktur zale¿y od indywidualnych preferencji i potrzeb zarówno freelancera, jak i zleceniodawcy. Trzeba mieæ na uwadze, ¿e chocia¿ umowa o dzie³o daje du¿± swobodê dzia³ania, mo¿e zniechêcaæ niektóre firmy do wspó³pracy. Z kolei korzystanie z portalu do wystawiania faktur mo¿e upraszczaæ proces rozliczeñ i byæ korzystniejsze dla zleceniodawcy, ale dla freelancera wi±¿e siê z dodatkowymi op³atami. Warto wiêc dobraæ rozwi±zanie indywidualnie.