Uczniowie kontra fake newsy. Nauczycielki stworzyły fikcyjnego bohatera historycznego

Data: 2024-03-22 14:29:35 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W dobie coraz powszechniejszego dostępu do internetu coraz częściej natrafiamy na niesprawdzone informacje. Fake newsy stały się realnym problemem, z jakim mierzą się użytkownicy sieci. Jak więc poradziły sobie z tym dwie nauczycielki z Trzebini? 

Fotografia ilustracyjna - dzieci przed komputerami
zdjęcie poglądowe / fot. Pexels

Fake news to, zwłaszcza w dobie rozwoju sztucznej inteligencji, palący problem, z którym mierzą się wszystkie osoby zajmujące fact-checkingiem. Paradoksalnie, choć najmłodsi wydają się być urodzeni z telefonem w ręku, to właśnie im najtrudniej jest odróżnić prawdziwe i wiarygodne informacje od kłamstw i manipulacji. Nauczycielki z Trzebini postanowiły stworzyć ciekawą akcję i powołać do życia fikcyjnego bohatera, który miał uświadomić uczniom, jak łatwo można dać się zmanipulować. 

Nauczycielki stworzyły fake newsa

Dwie nauczycielki ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Trzebini jakiś czas temu stworzyły interesującą akcję edukacyjną, w ramach której wykreowały postać fikcyjnego bohatera, by pokazać uczniom, jak łatwo można uwierzyć w fałszywą informację. Nauczycielki postanowiły stworzyć życiorys fikcyjnego mężczyzny, który następnie zamieściły w sieci, między innymi na forach internetowych czy stronie na Facebooku. Starały się uwiarygodnić wszystko zdjęciami ze swoich prywatnych archiwów.

Przeczytaj także: Feminatywy to nic nowego? Kolejny głos w burzliwej dyskusji na temat języka

Głównym zadaniem uczniów było wyszukanie informacji na temat bohatera. Nauczycielki chciały sprawdzić, czy uczniowie zorientują się, że piszą o osobie, która nigdy nie istniała. Podczas zajęć uczniowie, za pośrednictwem internetu, przygotowali notatki – wszystkie na podstawie tych samych fałszywych informacji, znalezionych na stronach z pierwszych wyników wyszukiwania. 

Fake news kontra uczniowie

Uczniowie nie zwrócili uwagi na to, że teksty dostępne w internecie były pełne błędów gramatycznych oraz stylistycznych. Poszukiwane informacje pojawiły się również w mediach społecznościowych oraz na forach w podobnym czasie. Nie wzbudziło to jednak w nikim podejrzliwości. Dzieci nie kryły zaskoczenia, kiedy nauczycielki wyjaśniły im, że wszystko, czego dowiedziały się w sieci, było kłamstwem.

Przeczytaj także: „Lost Friends 2” – finałowa część cyklu „Friends” autorstwa Aleksandry Negrońskiej

Za przeprowadzenie akcji nauczycielki otrzymały nagrodę w ogólnopolskim konkursie edukacji medialnej w szkole. O sprawie dowiedzieli się także dziennikarze programu śniadaniowego Dzień dobry TVN. W reportażu dla popularnej stacji nauczycielka powiedziała:

Nauczanie przez doświadczenie to jest metoda, która jest najbardziej skuteczna i właśnie w ten sposób możemy dotrzeć do dzieci, żeby one doświadczyły tego fake newsa. 

Jak podkreślają nauczycielki, ich inicjatywa miała pokazać, że nie wszystko, co czytamy w sieci, jest prawdą. Jeśli chcecie się uchronić przed fake newsami, to pozostańcie sceptyczni podczas spędzania czasu w sieci. Korzystajcie ze sprawdzonych źródeł, a danej informacji najlepiej szukajcie na kilku niezwiązanych ze sobą stronach. Kierujcie się opiniami ekspertów i materiałami naukowymi. 

Poniżej możecie zobaczyć pełen materiał Dzień Dobry TVN: 

Przeczytaj także:


źródło: Dzień Dobry TVN

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje