Trznadel nagrodzony

Data: 2010-12-21 15:42:57 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Trznadel nagrodzony

Poeta i krytyk literacki Jacek Trznadel został laureatem tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Prozatorskiego im. Bolesława Prusa. Wręczenie nagrody odbędzie się pod koniec stycznia na zamku w Lublinie. Nagroda została przyznana Trznadlowi za całokształt twórczości.

 Laureata wybrano spośród 12 nominowanych tytułów lub wydawnictw. Byli wśród nich: Marek Nowakowski - nominowany również za całokształt twórczości - oraz Kazimierz Orłoś - za ostatni tom opowiadań "Bez ciebie nie mogę żyć", a także wydawnictwa Czarne i Norbertinum - za całokształt działalności - wynika z komunikatu jury II edycji konkursu.

 

Jacek Trznadel (ur. 1930) to krytyk literacki, poeta, członek kapituły nagrody literackiej im. Józefa Mackiewicza, jeden z założycieli Polskiej Fundacji Katyńskiej. Po ukończonych studiach polonistycznych przez wiele lat pracował w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 60. ukazały się jego eseje literackie - "Róże trzecie" (1966), oraz tomy wierszy: "Wyjście" (1964), "Gdzie indziej" (1971), "Rana" (1974). W 1978 roku opublikował dwie książki eseistyczne: "Czytanie Norwida" oraz "Płomień obdarzony rozumem".

 

Wprowadzenie stanu wojennego zastało go w Paryżu, gdzie od 1978 roku prowadził katedrę polonistyki na Sorbonie. Tuż przed powrotem na stałe do Polski, w 1983 roku, Trznadel nawiązał współpracę z paryską "Kulturą". W latach 80. współpracował też z innymi wydawnictwami drugoobiegowymi, najbardziej jednak znaczącym głosem Trznadla w tym okresie okazała się książka "Hańba domowa" - zbiór wywiadów z pisarzami na temat ich stosunku do stalinizmu. Książka wywołała bardzo gorące reakcje. Autorowi zarzucano m.in., że niszczy mit polskiej opozycji demokratycznej, pokazując, jak wielu jej członków w latach 50. przeżywało flirt z komunizmem. Trznadel, opisując meandry duchowej drogi polskich intelektualistów, nie ukrywał, że rozlicza się także z własną biografią (w latach 1956-1970 był członkiem PZPR).

 

Po roku 1989 Jacek Trznadel wydał m.in. zbiory esejów: "Ocalenie tragizmu", "Spojrzeć na Eurydykę", "Spór o całość. Polska 1939-2004" oraz tomy wierszy "Dzikie gęsi. Podręczna centuria snów", "Utajone w oddechu", "Bez odbioru".

 

Pozaliteracką sprawą, która od lat angażuje Jacka Trznadla, jest wyjaśnianie zbrodni katyńskiej. W 1990 roku był jednym z inicjatorów założenia Polskiej Fundacji Katyńskiej i Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej, pięć lat później ukazał się zbiór jego szkiców historycznych na ten temat pt. "Powrót rozstrzelanej armii" oraz zbiór opowiadań o tematyce katyńskiej zatytułowany "Z popiołu czy wstaniesz?". W kwietniu br., jako przewodniczący Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej, Trznadel był autorem apelu o powołanie międzynarodowej komisji, która zbadałaby okoliczności i przyczyny katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Pod apelem podpisało się ponad 300 tys. osób.

 

Obecnie Jacek Trznadel pracuje nad wydaniem dzieł wszystkich Bolesława Leśmiana.

 

W I edycji konkursu laureatem został Bohdan Królikowski za książkę "Akt oskarżenia".

 

Ogólnopolski Konkurs Prozatorski im. Bolesława Prusa organizowany jest przez lubelski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, przy wsparciu prezydenta Lublina. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się pod koniec stycznia 2011 r. w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku w Lublinie. Dokładny termin uroczystości zostanie podany w późniejszym terminie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje