Święto 3. maja to kolejna doskonała okazja, aby przypomnieć sobie, jak zawiązano pierwszą polską oraz europejską konstytucję, która była szansą na obronę Rzeczpospolitej Obojga Narodów w 1791 roku. Jak doszło do jej sporządzenia? Z czym się wiązały te działania? Jakie pojawiły się w związku z nią nadzieje? Już dziś odpowiedzi poznamy za sprawą emisji filmu dokumentalnego Trzeci maja, czyli dziś.
Trzeci maja, czyli dziś to film dokumentalny z 2021 roku w reżyserii Cypriana Demianiuka.
Trzeci maja, czyli dziś – opis
O czym jest Trzeci maja, czyli dziś? Twórcy filmu zdecydowali się ponownie spojrzeć na wydarzenia trzeciomajowe, prezentując widzom, jak przebiegało zawiązanie tego niezwykle istotnego wydarzenia w historii Polski. Historycy oraz eksperci podzielą się swoją wiedzą dotyczącą tego, dlaczego Rzeczpospolita Obojga Narodów zdecydowała się wykonać taki ruch.
Poznać możemy okoliczności, najważniejsze osoby zaangażowane w cały proces oraz nadzieje związane z tym wydarzeniem.
Czytaj także: Łowca stał się zwierzyną Gildii Zabójców – John Wick 3
Nie zabraknie jednak wątków dotyczących faktycznych konsekwencji oraz bolesnych konsekwencji, które mimo wszystko nadeszły nad nasze państwo, kończąc jego żywot na okres 123 lat. Nie był to jednak nasz koniec, a pamięć o wydarzeniach przetrwała setki lat, między innymi za sprawą Jana Matejko oraz jego fenomenalnego obrazu wieńczącego wydarzenia po stu latach.
Czytaj także: „Ziemia obiecana” – na TVP powraca ekranizacja dzieła Reymonta
Trzeci maja, czyli dziś – gdzie obejrzeć?
Zbliżająca się emisja dokumentu Trzeci maja, czyli dziś zaplanowana została przez Telewizję Polską na wtorek, 3 maja w następujących antenach oraz godzinach:
- 9:10 na TVP Historia
- 11:05 na TVP Kultura 2
- 16:55 na TVP 2
- 17:25 na TVP Polonia
- 20:10 na TVP Dokument
Czytaj także: Jason Bourne – Powrót po dziesięciu ciężkich latach...
Trzeci maja, czyli dziś – książka
Dokument Trzeci maja, czyli dziś stanowi spojrzenie ekspercie na wydarzenia, które uczyniły Rzeczpospolitą Obojga Narodów pierwszym europejskim państwem, które zdecydowało się zawrzeć i podpisać swoją konstytucję, zaraz po Stanach Zjednoczonych. To jednak nie uratowało naszego państwa przed kolejnymi, dramatycznymi wydarzeniami.... Interesujące spojrzenie na to wydarzenie może zapewnić Wam również książka Dyplomaci Prus, Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja 1791 roku, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Książkę "Dyplomaci Prus, Austrii i Rosji wobec Konstytucji 3 maja 1791 roku" kupić można poniżej: