Sierpniowe bestselery Empiku, księgarni TaniaKsiazka.pl i księgarń kameralnych

Data: 2022-09-06 15:42:43 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Wraz z początkiem września na stronach różnych księgarń zaczęły pojawiać się sierpniowe listy bestsellerów. Po jakie książki najchętniej sięgali klienci Empiku, księgarń kameralnych oraz księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl? Sprawdźcie nasze zestawienia TOP10! 

Obrazek w treści Sierpniowe bestselery Empiku, księgarni TaniaKsiazka.pl i księgarń kameralnych [jpg]

Na półkach księgarń cały czas pojawiają się nowe pozycje. Czasem naprawdę trudno dokonać wyboru i podczas zakupów zdecydować się tylko na jedną książkę. Pomocne mogą więc być zestawienia bestsellerów. Na początku sierpnia zaprezentowaliśmy dwie mocno różniące się od siebie listy: TOP10 Empiku oraz TOP10 księgarń kameralnych w lipcu. Dzisiaj także możecie zapoznać się zarówno z zestawieniem giganta rynku książkowego, jak i księgarń kameralnych, ale też popularnej księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl.

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w drugiej połowie sierpnia?

Jeśli jesteście ciekawi, po jakie pozycje sięgali Polacy w pierwszej połowie sierpnia, koniecznie musicie się zapoznać z naszym poprzednim zestawieniem. Po dwóch tygodniach na szczycie listy znalazła się niedawno zekranizowana powieść obyczajowa. Na kolejnych pozycjach królują romanse oraz książki młodzieżowe i YA. 

1. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens, Wydawnictwo Świat Książki

Gdzie śpiewają raki autorstwa Delii Owens to książka, która zdeklasowała wszystkie inne pozycje i znalazła się na podium. Po raz pierwszy polscy czytelnicy mogli się z nią zetknąć w 2019 roku. Tym razem jednak trafiła na półki księgarń w nowej, filmowej okładce. Wszystko za sprawą ekranizacji, która ostatnio trafiła do kin w kinach. Główną bohaterką powieści jest jest Kya Clark. Dziewczyna całe swoje życie mieszkała na bagnach, z dala od cywilizacji. Gdy trafiła do miasteczka, szybko stała się główną podejrzaną w sprawie morderstwa. 

2. Nick i Charlie. Heartstopper. Nowela, Alice Oseman, Wydawnictwo Jaguar

Nick i Charlie to pierwsza prozatorska opowieść o bohaterach poznanych w serii komiksów Heartstopper. Alice Oseman zdradza w niej, co dalej wydarzy się w życiu nastolatków. Nowela przenosi nas dwa lata w przód w stosunku do akcji komiksu. Jest to moment kryzysowy dla związku chłopaków. Nick planuje wyjazd na uniwersytet, a Charliego czeka jeszcze rok nauki w liceum. Czy uda im się przetrwać mimo przeciwności losu?

3. Nie ufaj mu, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Tym razem powieść Remigiusza Mroza znalazła się na trzecim miejscu listy. Kryminał zatytułowany Nie ufaj mu pojawił się na półkach księgarń jeszcze w lipcu nakładem Wydawnictwa Czwarta StronaJest to drugi tom cyklu Ina Kobryn. Główna bohaterka najbardziej na świecie pragnie zapomnieć o przeszłości. Pomaga siostrze w przygotowaniach do ślubu z Gracjanem Pabstem. Jednak pewne sekrety z życia mężczyzny mogą wyjść na jaw i przekreślić ten pozornie szczęśliwy związek.

4. The Love Hypothesis, Ali Hazelwood, Wydawnictwo Muza

The Love Hypothesis to najnowszy romans Ali Hazelwood, który, co ciekawe, zdobył popularność na TikToku. Ta viralowa powieść opowiada o ognistej relacji, jaka nawiązała się między dwójką naukowców. Czy miłość może być przedmiotem badań?

5. It Ends with Us, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte

W połowie stawki znalazła się książka napisana przez jedną z najbardziej rozpoznawalnych autorek romansów i literatury obyczajowej – Colleen Hoover. It Ends with Us jest powieścią dojrzałą i niezwykle osobistą. Opowiada o Lily Bloom, która związała się z Rylem – przystojnym lekarzem. Związek zaczynają trawić problemy niewidoczne z zewnątrz. Dodatkowo w życiu kobiety pojawia się jej pierwsza miłość i dawny przyjaciel Atlas Corrigan. Tylko on będzie w stanie pomóc Lily. 

6. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

Miejsce szóste zaskakuje! Znalazła się na nim japońska, kameralna powieść autorstwa Toshikazu Kawaguchi. Opowiada o małej kawiarni w centrum Tokio. To miejsce jest wyjątkowe, nie tylko ze względu na staranne parzoną kawę. W swojej ofercie ma ona również podróż w czasie. Jest jeden warunek: trzeba wrócić, zanim kupiony napój zdąży wystygnąć. 

7. Nieznajoma z Sekwany, Guillaume Musso, Wydawnictwo Albatros

Najnowsza książka Guillaume Musso miała swoją premierę niecały miesiąc temu, a konkretnie 10 sierpnia. Nieznajoma z Sekwany bazuje na jednej z miejskich legend, która została przeniesiona do czasów współczesnych. Powieść opowiada o tajemniczej kobiecie wyłowionej z rzeki. Cudem odratowana dziewczyna znika po kilku dniach. Według badań DNA była ona znaną pianistką, która … zginęła rok wcześniej. Jaka jest prawda?

8. Potęga podświadomości, Joseph Murphy, Wydawnictwo Świat Książki

Potęga podświadomości to jeden z najsłynniejszych poradników, jaki pojawił się na rynku książkowym. Od lat inspiruje i zachęca ludzi do zmiany swojego życia i sposobu myślenia. W tym roku publikacja doczekała się nowej, ekskluzywnej oprawy!  

9. Opowiem o tobie gwiazdom, Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Otwarte

Opowiem o tobie gwiazdom to debiutancka książka Edyty Prusinowskiej, znanej też pod pseudonimem Eniiablog. Jej główną bohaterką jest Astrid. Dziewczyna ciężko zniosła śmierć siostry i nie potrafi żyć w miejscu, które codziennie przypomina jej o tym tragicznym wydarzeniu. Postanawia wyrwać się ze swojego miasteczka i udać w podróż marzeń. Między nią a jej towarzyszem pojawią się uczucia. 

10. All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość, Marta Łabęcka, Wydawnictwo Editio

Tym razem w zestawieniu znalazła się kontynuacja książki Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię. Powieść autorstwa Marty Łabęckiej opowiada o Josie, która po sześciu latach wraca co rodzinnego miasteczka. Jest już dorosłą i pewną siebie kobietą z narzeczonym u boku. Próbowała zapomnieć o przeszłości. Co się jednak stanie, gdy na swojej drodze spotka pierwszą miłość? Czy ona i Chase będą potrafili ponownie znaleźć wspólny język?

Księgarnie kameralne – niszowe bestsellery?

Podobnie jak w lipcu, tak też i w sierpniu możemy zaobserwować znaczne różnice między TOPkami mainstreamowych księgarń a zestawieniem stworzonym przez księgarnie kameralne. Czytelnicy kupujący w małych księgarniach znacznie częściej sięgali po literaturę piękną. Sporo tutaj pozycji niszowych i nieobecnych w mediach głównego nurtu. Zgodność pojawiła się tylko przy jednej pozycji.

1. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

Na pierwszym miejscu znalazła się japońska książka, która pojawiła się również w TOPce Empiku. Jak widać, czytelnicy chętnie sięgają po powieści z tego rejonu świata. 

2. Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Empuzjon autorstwa Olgi Tokarczuk dalej znajduje się wysoko na liście księgarń kameralnych. O noblistce ciągle jest głośno w mediach, i to nie tylko za sprawą nowej powieści. Autorka została oskarżona o klasizm, gdy stwierdziła, że literatura nie jest dla idiotów.

3. Szczodrość syreny, Denis Johnson, Wydawnictwo Karakter

Szczodrość syreny to wydany pośmiertnie zbiór opowiadań Denisa Johnsona. Książka skupia się na z pozoru zwyczajnych wydarzeniach, którym autor nadaje głębię i znaczenie. Wszystko łączy się tu niczym puzzle. 

4. Witkacy i kobiety. Metafizyczny harem, Małgorzata Czyńska, Wydawnictwo Marginesy

Na czwartym miejscu książka o słynnym pisarzu i malarzu – Witkacym. Ta publikacja nie jest jednak jego typową biografią. Opowiada natomiast o kobietach, z którymi się przyjaźnił, które kochał i portretował przez wiele lat swojego życia. 

5. SPATiF, Aleksandra Szarłat, Wydawnictwo Czarne

SPATiF, czyli Stowarzyszenie Polskich Artystów Teatru i Filmu to miejsce, które działało w powojennej Warszawie. Stało się wyspą wolności, gdzie nie obowiązywała cenzura. To tam, za zamkniętymi drzwiami, rozwijała się prawdziwa sztuka. Każdy pragnął przekroczyć próg tego elitarnego klubu. 

6. Nie wszyscy pójdziemy do raju, Olga Górska, Wydawnictwo Drzazgi

To wyjątkowa powieść drogi. W rozpadającym się Oplu spotkają się trzy zupełnie różne dziewczyny. Wrócą wspomnieniami do lat młodości. Możemy tutaj przeczytać o tym, jak wyglądało dorastanie na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Z czym na co dzień borykali się nastolatkowie żyjący w tak zwanej kulturze wstydu

7. Tango, Michał Witkowski, Wydawnictwo Znak

Tango to nowy retrokryminał autorstwa Michała Witkowskiego. Groteska miesza się tutaj ze strasznymi, mrożącymi krew w żyłach wydarzeniami. Starszy aspirant Adolf Piątek otrzymał zgłoszenie dotyczące zabójstwa śpiewaka z miejscowej operetki. Podejrzanym staje się kochanek tenora. Jednak dokąd jeszcze mogą prowadzić tropy?

8. Jak starzeć się bez godności, Ewa Winnicka, Magdalena Grzebałkowska, Wydawnictwo Agora 

Na ósmym miejscu przezabawny antyporadnik napisany przez Magdalenę Grzebałkowska i Ewę Winnicką. Autorki starają się znaleźć odpowiedzi na różne pytania dotyczyące starzenia się. Niektóre są bardziej poważne i złożone, inne – absurdalne i szalone.

9. Tyłem do kierunku jazdy, Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak

W TOPce znalazła się również najnowsza książka Sylwii Chutnik, czyli Tyłem do kierunku jazdy. Jest to powieść o babci i wnuczce, które są do siebie niezwykle podobne. Zawsze idą pod wiatr i ze wszystkich sił poszukują wolności.

10. Banitka, Anna North, Wydawnictwo Cyranka

Zestawienie księgarni kameralnych zamyka nowa powieść Anny North zatytułowana Banitka. Jej główną bohaterką jest Ada, dziewczyna, która od jakiegoś czasu nie potrafi zajść w ciążę. Wie, że w jej mieście bezdzietne kobiety oskarżane są o czary i wieszane na szubienicy. Decyduje się więc na ucieczkę. W wieku osiemnastu lat dołącza do buntowniczek z Hole-in-the-Wall.

Bestsellery księgarni TaniaKsiazka.pl – na co decydowali się klienci sklepu internetowego?

Również księgarnia Taniaksiazka.pl zamieściła w sieci swoje zestawienie sierpniowych bestsellerów. Większość miejsc na podium zajmują powieści romantyczne i obyczajowe. Wśród nich nie brakuje jednak przydatnych poradników. Jakie książki najchętniej wybierali klienci księgarni internetowej?

1. Nie ufaj mu, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

W tym zestawieniu książka Mroza wylądowała na zaszczytnym pierwszym miejscu. Nie ma się co dziwić, w końcu autor jest jednym z najbardziej poczytnych polskich pisarzy, nawet maturzyści z dumą wykorzystywali jego prozę na tegorocznych maturach

2. The Love Hypothesis, Ali Hazelwood, Wydawnictwo Muza

W TOPce Taniej Książki hit TikToka trafił na podium! The Love Hypothesis zdecydowanie było chętnie czytane przez cały sierpień. Prawdopodobnie jeszcze długo będzie o tej powieści głośno, zwłaszcza, że do tej pory zebrała całkiem pozytywne recenzje. 

3. Lepiej niż w filmach, Lynn Painter, Wydawnictwo Kobiece

Pierwsza książka, która nie pojawiła się na liście Empiku. Lepiej niż w filmach autorstwa Lynn Painter to lekki romans. Jego główną bohaterką jest Liz Buxbaum. Dziewczyna jest wielką fanką komedii romantycznych i od zawsze wierzyła w pozytywne zakończenia. Teraz będzie chciała zwrócić na siebie uwagę Michaela, czyli jej miłości z młodzieńczych lat. By zdobyć serce mężczyzny, postanawia zaprzyjaźnić się z jego najlepszym kumplem, Wesem Bennetem. Sprawy szybko wymkną się spod kontroli, a rozszyfrowanie uczuć będzie trudniejsze niż się wydaje. 

4. Nie zaczęło się od ciebie, Mark Wolynn, Wydawnictwo Czarna Owca

Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces to psychologiczne publikacja, której tematem jest trauma pokoleniowa. Mark Wolynn jest terapeutą od lat badającym to zagadnienie. Książka odwołuje się do wyników wielu badań i równocześnie jest bardzo przystępną lekturą, nawet dla laików. 

5. Kiedy ciało mówi nie. Koszty ukrytego stresu, Gabor Maté, Wydawnictwo Czarna Owca

Kolejna psychologiczna publikacja na liście. Autor stara się w niej pokazać zależności między umysłem a ciałem. Odpowiada na wiele dręczących nas pytań. Dodatkowo ujawnia siedem zasad, które mają nas uchronić od ciągłego stresu. 

6. Potęga podświadomości, Joseph Murphy, Wydawnictwo Świat Książki

Również tutaj znalazł się poradnik Josepha Murphy'ego. Pozwala on spojrzeć na pewne rzeczy inaczej. Uczy procesów i przebadanych technik, które na zawsze mogą zmienić nasze życie. 

7. Tego lata stałam się piękna, Jenny Han, Wydawnictwo Kobiece

Tego lata stałam się piękna to pierwszy tom cyklu Lato autorstwa Jenny Han. W tym roku wydawnictwo Kobiece zdecydowało się wydać całą serię w odświeżonej szacie graficznej. Belly od lat ze zniecierpliwieniem czeka na wakacje. Zwykle spędza je w towarzystwie braci Fisherów – Conradem i Jeremiahem. W jednym jest szaleńczo zakochana, a drugi jest jej najlepszym przyjacielem. Tego lata jednak wszystko może się zmienić. 

8. Dla nas zawsze będzie lato, Jenny Han, Wydawnictwo Kobiece

Na ósmym miejscu znalazł się trzeci tom serii Lato. Od wydarzeń z poprzedniej książki minęły dwa lata. Belly spotyka się z jednym z braci Fisherów. Dziewczyna wydaje się szczęśliwa, jednak do czasu. Jej chłopak popełni niewybaczalny błąd, który może przekreślić całą ich relację.

9. It Ends with Us, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte

Nie mogło zabraknąć wzruszającej książki Colleen Hoover. Autorka jest uważana za mistrzynię powieści romantycznej. Historia Lily Bloom wciąga i wzrusza czytelników na całym świecie. 

10. Bez ciebie nie ma lata, Jenny Han, Wydawnictwo Kobiece

Zestawienie zamyka drugi tom cyklu książkowego Lato. Rodzina Fisherów ma pewne problemy, co sprawia, że Belly już nie czeka na wakacje, tak jak kiedyś. Mimo wszystko dziewczyna postara się im pomóc. Czy jej się to uda?

Którą z wyżej wymienionych książek najbardziej chcielibyście przeczytać?

Tagi: bestsellery,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Autor
Reklamy