Teatr Telewizji: "Deprawator" z Andrzejem Sewerynem już dzisiaj na antenie TVP 1!

Data: 2024-10-07 15:59:13 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

W Teatrze Telewizji czas na telewizyjną adaptację kolejnego głośnego przedstawienia ostatnich lat! Telewizyjna Jedynka proponuje tym razem zrealizowaną w ramach Roku Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza adaptację Deprawatora – autorskiego dramatu Macieja Wojtyszki, znakomitego reżysera teatralnego, dramaturga, ale też autora kultowej książki dla dzieci Bromba i inni. Jego najnowszy spektakl Deprawator nie jest jednak kierowany do najmłodszych widzów, choć część uczniów starszych klas podstawówki czy liceum powinna go docenić. Zobaczymy w nim bowiem spotkanie wielkich polskich pisarzy. 

Deprawator - kadr ze spektaklu
Fot. TVP

Teatr Telewizji: Deprawator – opis 

W przedstawieniu przenosimy się do domu Witolda Gombrowicza w Vence nieopodal Nicei. Tam spotykają się najwięksi chyba polscy literaci: Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz oraz gospodarz. Tam rozmawiają o swojej ojczyźnie i swych rodakach, o literaturze i sztuce, o filozofii, pięknie i brzydocie. Spotkanie pisarzy staje się przyczynkiem do dysputy o polskim patriotyzmie, o tym, co nas łączy i co dzieli. 

Przeczytaj także: Wspaniałe stulecie: Sułtanka Kösem - 106 odc. Kasym zostaje uwięziony z szalonym Mustafą. Streszczenie 106 i 107 odcinka 

Przedstawienie po raz pierwszy obejrzeć można było w 2018 roku w Teatrze Polskim w Warszawie. Autorem spektaklu jest Maciej Wojtyszko, który odpowiada ze scenariusz i jego adaptację. Krytycy zwracali uwagę, że to przedstawienie bardzo tradycyjne. Nie ma tu dramatycznej akcji, całość podzielona jest na kolejne sceny, a narracja toczy się dzięki dialogom, przeplatanym cytatami z wierszy i dzieł literatów. Podstawą przedstawienia są rozmowy bohaterów, a także interakcje między nimi. 

Nowe przedstawienie Teatru Telewizji to swego rodzaju kontynuacja przedstawienia Macieja Wojtyszki Dowód na istnienie drugiego, w którym widzowie byli świadkami spotkania Gombrowicza ze Sławomirem Mrożkiem. Spektakl można było obejrzeć na ekranach telewizyjnych we wrześniu 2024 roku. Oba przedstawienia dotyczą spraw poważnych, jednak obecne w spektaklach było również sporo poczucia humoru. W przedstawieniach obok głębokiego tekstu zachwycają wspaniałe kreacje najwybitniejszych polskich aktorów.

Teatr Telewizji: Deprawator – obsada

Deprawator to sztuka Macieja Wojtyszki, reżysera przedstawienia. 

Czytaj również: Teatr Telewizji: Nie ma - adaptacja reportażu Mariusza Szczygła już dziś na TVP Kultura

Na ekranie zobaczymy Andrzeja Seweryna, która wciela się w postać Witolda Gombrowicza, Wojciech Malajkat zagra Czesława Miłosza, a Paweł Krucz  Zbigniewa Herberta.

Teatr Telewizji: Deprawator – gdzie zobaczyć? 

Spektakl Teatru Telewizji Deprawator zobaczymy w poniedziałek, 7 października 2024 godzinie 20.30 w TVP1.

Teatr Telewizji: Deprawator – Andrzej Seweryn zachwyca!

W spektaklu Deprawator zachwyca przede wszystkim kreacja Andrzeja Seweryna jako Witolda Gombrowicza. Aktor wystąpił ostatnio w ekranizacji thrillera Nieobliczalna Magdy Stachuli, zrealizowanej dla platformy Prime Video. Wcześniej pojawił się między innymi w filmie Niebezpieczni dżentelmeni. Co ciekawe, w przedstawieniu Dowód na istnienie drugiego w rolę Gombrowicza wcielił się inny wybitny aktor, Jan Englert.

Poniedziałek 7 października w telewizji

Teatr Telewizji to nie jedyna mocna poniedziałkowa premiera telewizyjna. W Polsacie o 20:15 obejrzymy komedię sensacyjną Bullet Train, która zebrała znakomite recenzje, a reklamowała ją między innymi sama Magda Gessler, zaś w TVN 7 o 22:00 komedię sensacyjną w reżyserii Juliusza MAchulskiego, zatytułowaną Pieniądze to nie wszystko ze świetnym Markiem Kondratem w roli porwanego dla okupu biznesmena. O 23:00 Polsat pokaże ekranizację książkowego hitu Pięćdziesiąt twarzy Greya, jednak raczej nie polecamy Wam tej produkcji.  

Przeczytaj także:


 

Tagi: teatr tv, telewizja, teatr telewizji,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje