W 2024 roku swoją premierę będzie miał serial stworzony na podstawie bestsellerowej powieści historycznej. Okazuje się, że muzykę do produkcji skomponuje Hans Zimmer.
Tatuażysta z Auschwitz to książka autorstwa Heather Morris, która stanowi bazę dla nowego serialu Synchronicity Films oraz Sky Studios i Peacock. Została ona wydana w 2018 roku i już wtedy stała się międzynarodowym bestsellerem. W 2020 roku autorka stworzyła jej kontynuację zatytułowaną Podróż Cilki. Teraz wiadomo, że powstanie serial fabularny inspirowany pierwszą z powieści.
Hans Zimmer i Kara Talve stworzą muzykę do Tatuażysty z Auschwitz
Już od kilku miesięcy znamy główną obsadę serialu Tatuażysta z Auschwitz. Teraz jednak dowiedzieliśmy się, kto skomponuje muzykę do produkcji. Jednym z kompozytorów jest Hans Zimmer, który stworzył muzykę do wielu najpopularniejszych produkcji wszech czasów. Chodzi między innymi o filmy takie jak: Incepcja, Piraci z Karaibów, Dunkierka, Diuna, Król Lew, czy Interstellar. Dwukrotnie zdobył on Oscara za swoje utwory. Kompozytor o nowym projekcie powiedział:
W głębi Auschwitz kryje się historia nadziei i miłości, która przekracza granice i rezonuje z samą istotą naszego człowieczeństwa. Czuję się zaszczycony, że mogę być częścią tej niezwykłej produkcji. Zarówno Kara, jak i ja jesteśmy zaszczyceni możliwością skomponowania tej ścieżki dźwiękowej. Zapraszamy Was do towarzyszenia nam w tej podróży, podczas której będziemy celebrować ludzkiego ducha i siłę nadziei, nawet w najciemniejszych zakątkach historii.
czytaj także: Zapowiedziano serial Netfliksa o komisarzu Forście. W produkcji wystąpi Remigiusz Mróz
Drugą z kompozytorek serialu jest Kara Talve. Kobieta między innymi stworzyła muzykę do serialu animowanego dla dorosłych Simpsonowie oraz do wielu produkcji związanych z tym uniwersum. O pracy nad Tatuażystą z Auschwitz mówi ona tak:
To mój projekt marzeń; nie tylko stanowi dla mnie wyzwanie artystyczne, ale także głęboko rezonuje osobiście. Podobnie jak miliony innych osób, niektóre osoby z mojej rodziny ginęły w obozach, a zaszczyt współpracy z tym niezwykle utalentowanym zespołem i pomoc w ożywieniu tej historii pełnej nadziei były wyjątkową okazją do refleksji.
Na ten temat wypowiedziała się również Claire Mundell, czyli producentka wykonawcza Synchronicity Films. Wspomniała ona, że:
Wszyscy w Synchronicity są zaszczyceni faktem, że Kara i Hans będą nagrywać muzykę do „Tatuażysty z Auschwitz”, zwłaszcza że jest to pierwszy raz, kiedy Hans skomponował utwory do wysokiej klasy brytyjskiego serialu ze scenariuszem. To wzruszająca historia i nie moglibyśmy być bardziej dumni, że możemy pracować z nimi obojgiem nad projektem, który tak mocno rezonuje.
Tatuażysta z Auschwitz – o czym będzie serial?
Tatuażysta z Auschwitz opowiada historię Lale Sokolova, a właściwie Ludwiga Eisenberga. Mężczyzna w 1942 roku trafił do nazistowskiego obozu, gdzie miał tatuować innym osadzonym numery seryjne na ramionach. Dzięki temu był on lepiej traktowany i mógł cieszyć się znacznie większą swobodą, którą starał się wykorzystywać, by pomagać innym.
czytaj także: Pierwszy raz - 2 sezon trafił na platformę Netflix
Pewnego dnia poznał on młodą i przerażoną Gilę, w której zakochał się od pierwszego wejrzenia. Był on w stanie zrobić dosłownie wszystko, by wspólnie z kobietą przeżyć otaczające ich piekło i zaczekać na szczęście.
W Polscy produkcję będzie można oglądać na platformie streamingowej Viaplay. Na serial będzie się składało sześć odcinków. W główną rolę wcieli się Jonah Hauer-Kinga, kojarzony z postacią Eryka z Małej Syrenki. W pozostałych rolach: Anna Próchniak, Melanie Lynskey, Jonas Nay.
Tatuażysta z Auschwitz – ekranizacja kontrowersyjnej powieści
To serial, który został stworzony właśnie na podstawie bestsellerowej książki o tym samym tytule, czyli Tatuażysta z Auschwitz. Za powieść odpowiada Heather Morris, która spisać miała ją na bazie autentycznej historii. Powieść w Polsce cieszyła się ogromną popularnością, zdobywając m.in. statuetkę Bestsellerów Empiku. Wówczas autorka przyjechała do Polski.
Chociaż powieść inspirowana jest faktami, nie jest dokumentem historycznym. Wanda Witek-Malicka z Centrum Badań Muzeum Auschwitz w czasopiśmie "Memoria" przeanalizowała powieść Morris. W swoim artykule wyłuszczyła, w których miejscach powieść mija się z faktami historycznymi.
Choć opowieść zbudowana jest na kanwie losów autentycznego więźnia KL Auschwitz, którego pobyt w obozie, a częściowo także obozowe losy można potwierdzić na podstawie zachowanej dokumentacji archiwalnej, to jednak książka zawiera bardzo liczne błędy i informacje niezgodne z faktami, a także nadinterpretacje, przeinaczenia i niedopowiedzenia, na których zbudowany jest całościowy nieautentyczny obraz rzeczywistości lagrowej – pisała Witek-Malicka.
W 2020 roku na rynku ukazała się kolejna powieść autorki – Podróż Cilki. Już wówczas pojawiły się informacje o planowanej ekranizacji Tatuażysty... Wówczas mówiło się o filmie, za którego scenariusz odpowiadać miała Jacquelin Perske.
Książkę można kupić w popularnych księgarniach internetowych:
Tagi: ekranizacje książek,