Tajemnica brygu Warsaw

Data: 2011-02-10 11:02:54 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Tajemnica brygu Warsaw

 

Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży. 

 


By rozwiązać zagadkę morskiej katastrofy i wyjaśnić losy zaginionej załogi, trzeba wiele pracy, cierpliwości i, co najważniejsze, odrobiny szczęścia. Należy przeszukać stoczniowe archiwa, przejrzeć portowe raporty i wykazy handlowe. Należy umieć odczytać pisane ręcznie, najczęściej w różnych językach dokumenty, porównać je z zeznaniami rozbitków i starymi mapami. Ale nie zawsze zdobyta w ten sposób wiedza wystarcza, by odróżnić fakty od legend zasłyszanych w portowych tawernach. 


Właśnie nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl ukazała się "Tajemnica brygu Warsaw" Piotra Nawrota W książce tej prawda historyczna czasami miesza się z legendą, bo nie wszystko udało się odtworzyć, ustalić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość. Mimo tego jednak to nowość godna uwagi, gorąco polecamy ją czytelnikom - tym bardziej, że "Tajemnicy..." patronujemy. 



nawrotPiotr Nawrot urodził się i wychował w Warszawie, zawsze związany był z wodą i górami. Jako harcerz żeglował po jeziorach mazurskich, Zatoce Gdańskiej, Morzu Bałtyckim. Na pokładzie jachtów zdobywał doświadczenie i kolejne stopnie żeglarskie. W burzliwych latach osiemdziesiątych, niesiony wiatrem historii, „odpłynął” za ocean. Od dziecka, gdy po raz pierwszy zobaczył Tatry, zafascynowany jest górami. Przygodę z nimi zaczął od wycieczek z plecakiem po szlakach turystycznych, później z liną pokonywał coraz trudniejsze drogi wspinaczkowe, nie tylko w Tatrach, ale i w górach najwyższych. Nurkowania uczył się w zimnych, mrocznych wodach polskich jezior. Zdobyte wtedy doświadczenie przydaje mu się podczas nurkowania wśród wraków i koralowych raf mórz południowych. Mieszka w New Jersey, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Uniwersytecie Rutgers w Instytucie Oceanografii (IMCS). Podróżuje po świecie z ciekawości oraz uczestnicząc w wyprawach naukowo-badawczych Często przebywa w Ameryce Środkowej i Południowej, penetrując Andy i dżunglę amazońską. Interesuje się historią i antropologią. Publikuje w prasie polskiej i angielskojęzycznej. Jest autorem ponad dwustu audycji radiowych.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje