Tablica UNESCO dla Kultury

Data: 2011-07-20 11:11:37 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Tablica UNESCO dla Kultury

W siedzibie Instytutu Literackiego Kultura pod Paryżem uroczyście odsłonięto we wtorek tablicę pamiątkową z okazji niedawnego wpisania Archiwum Instytutu Literackiego Kultura na Listę Pamięci Świata UNESCO.

Archiwum podparyskiego Maisons-Lafitte - jednego z najważniejszych ośrodków polskiej emigracji - znajduje się od 2009 roku na prestiżowej liście Pamięci Świata UNESCO. Zbiory "Kultury" są dotychczas jednym z dziewięciu polskich obiektów w tym zestawieniu, obok m.in. autografu dzieła Mikołaja Kopernika "De revolutionibus", rękopisów Fryderyka Chopina i Tablicy 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku.

W obecności około stu zaproszonych gości tablicę w podparyskiej miejscowości odsłoniła we wtorek dyrektor generalna UNESCO, Irina Bokowa.

Na płycie umieszczonej na ogrodzeniu rezydencji Instytutu Literackiego można przeczytać w dwóch wersjach językowych - po polsku i francusku: "W tym domu mieści się Archiwum Instytutu Literackiego, wydawcy Kultury - pisma Wolnej Polski (1947-2000), wpisane na listę Pamięci Świata UNESCO ze względu na jego uniwersalną wartość".

Podczas ceremonii Bokowa podkreśliła, że polska "Kultura" z Maisons-Lafitte zmieniła Europę i świat, a na łamach tego pisma drukowano po raz pierwszy oryginalne wersje lub polskie tłumaczenia dzieł tak wybitnych pisarzy, jak Witold Gombrowicz, Albert Camus i Emil Cioran.

Prezes Instytutu Literackiego Kultura, Wojciech Sikora, powiedział PAP, że wpisanie na listę UNESCO jest dla tej instytucji "wyróżnieniem", ale także "zobowiązaniem" do dbania o te zbiory i do ich upowszechniania.

Władze polskie reprezentowali podczas wtorkowej ceremonii dyrektor departamentu Dziedzictwa Kulturowego w Ministerstwie Kultury Jacek Miler, ambasador Polski w Paryżu Tomasz Orłowski i ambasador Polski przy UNESCO Krzysztof Kocel. Ze strony francuskiej obecni byli m.in. przedstawiciele władz lokalnych oraz przewodniczący grupy Przyjaźni Francusko-Polskiej we francuskim parlamencie, senator Yann Gaillard.

Zbiory Instytutu Literackiego, które - zgodnie z wolą Jerzego Giedroycia - pozostaną w całości w Maisons-Laffitte, liczą około 180 metrów bieżących dokumentów, w tym także zdjęć, nagrań audio i wideo. Jest też olbrzymia biblioteka czasopism i książek, których jest około 100 tys., dzieła sztuki i muzealia.

W ramach wydawanej w Polsce serii "Archiwum Kultury" opublikowano do tej pory m.in. korespondencję Jerzego Giedroycia z Witoldem Gombrowiczem, Jerzym Stempowskim i Melchiorem Wańkowiczem.

Miesięcznik nie ukazuje się od śmierci Jerzego Giedroycia w 2000 roku, ale Instytut Literacki działa nadal. Jego priorytetem jest dziś zinwentaryzowanie, skatalogowanie w komputerowej bazie danych oraz udostępnienie odbiorcom ogromnej spuścizny po "Kulturze". Zadaniem tym, zaplanowanym na kilka kolejnych lat, zajmują się - na podstawie umowy z Instytutem Literackim - dwie polskie instytucje: Biblioteka Narodowa i Archiwa Państwowe.

Założony przez Jerzego Giedroycia w 1946 roku Instytut Literacki stanowił jeden z najważniejszych ośrodków wolnej myśli politycznej i literackiej polskiego uchodźstwa niepodległościowego w okresie powojennym. Współpracowali z nim m.in. Józef Czapski, Gustaw Herling-Grudziński, Andrzej Bobkowski, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz.

Z Paryża Szymon Łucyk (PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje