W gminie Kostrzyn otwarto Stację Książki – punkt stworzony z myślą o wymienianiu się książkami. Budynek powstał w sercu miejskiego parku.
- W Kostrzynie powstał wyjątkowy punkt służący do wymiany książek.
- Czytelnicy będą mogli zabrać książki do domu lub poczytać na leżakach w parku miejskim.
- To nie pierwsza akcja związana z wymianami książek w Polsce.
Czy odpoczywając w parku, można znaleźć sobie lepszą rozrywkę niż czytanie? Zdaniem bibliotekarzy z gminy Kostrzyn – nie! I dlatego w miejskim parku powstał specjalny punkt, w ramach którego czytelnicy mogą wymieniać się książkami.
Stacja Książki w Kostrzynie już otwarta!
8 czerwca w Kostrzynie miało miejsce oficjalne otwarcie Stacji Książki, czyli nowego literackiego punktu na mapie gminy Kostrzyn w województwie wielkopolskim.
Czytaj także: Bookcrossing w skrzynkach pocztowych? Sąsiedzka inicjatywa
Nowy punkt czytelniczy to jeden z nielicznych w Polsce, który nie jest biblioteką, a stworzony został z myślą o akcjach bookcrossingowych, czyli wymianach książek. Obecnie w Polsce czytelnicy coraz częściej spotkać mogą się z „budkami” na książki czy wymianami organizowanymi przez stowarzyszenia i fundacje. Stały punkt wymiany książek to jednak nowość.
Stacja Książki nawiązuje swoją nazwą do stacji kolejowej, znajdującej się w pobliżu. Jest to miejsce, w którym wszyscy mieszkańcy będąc na spacerze w parku Miejskim będą mogli wypożyczyć książkę i poczytać ją wygodnie na leżaku, bądź też wypożyczyć do domu
– tłumaczyła Małgorzata Kemnitz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kostrzyn w rozmowie z infokostrzyn.pl.
Stacja Książki powstała w Parku Miejskim. Lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem po lekturę mają sięgać zwłaszcza ci, którzy w parku odpoczywają. Punkt dostępny ma być dla wszystkich codziennie do godziny 21.
Wymiany książkowe – jak to działa?
Głównym celem Stacji Książki jest bezpłatna wymiana książek w ramach bookcrossingu. W przypadku punktu w Kostrzynie wymiana polegać będzie na „pożyczaniu” książek z półek punktu. Każdy chętny może zabrać książkę ze sobą – na parkową ławkę czy do domu – jednak w zamian musi odnieść inną wybraną przez siebie lekturę. Na podobnej zasadzie działa także wiele innych „budek” książkowych.
Czytaj także: 30 punktów bookcrossingowych powstanie w Kielcach
Twórcy punktu – Biblioteka im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Kostrzynie – planują organizować w punkcie także spotkania autorskie. Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu uroczystego otwarcia – zaproszonym przez bibliotekę gościem był Grzegorz Kasdepke, autor książek dla dzieci.
Czytaj także: 12-latka w czasie izolacji stworzyła biblioteczkę ze starej budki telefonicznej
Wymiany książkowe organizowane są w całej Polsce z inicjatywy bibliotek czy organizacji pozarządowych. W zależności od organizatora wydarzenia, czytelnicy mogą wymieniać się dowolnymi książkami we wszystkich rocznikach lub publikacjami wydanymi w określonym gatunku czy przedziale czasowym.