Spotkania z cyklu „Co dwie głowy" na warszawskim Muranowie

Data: 2016-10-19 11:25:30 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Spotkania z cyklu „Co dwie głowy

Kluboksięgarnia Radio Telewizja zaprasza na kolejne odcinki cyklicznych spotkań autorskich. Już w środę 19 października o godzinie 19.00 Kazimiera Szczuka rozmawiać będzie z Beatą Chomątowską o warszawskim Muranowie. Tydzień później, w środę 26 października o 19.00, kolejne spotkanie z cyklu „Co dwie głowy”: Jacek Dehnel i Grzegorz Piątek będą odbrązawiać międzywojnie. Wstęp na wszystkie wydarzenia w Kluboksięgarni Radio Telewizja jest darmowy, nie obowiązują zapisy. 

 

Autorski cykl Kazimiery Szczuki, poświęcony historii i teraźniejszości Muranowa, nosi tytuł „W głąb ziemi, w głąb pamięci”. Do rozmów zapraszani są pasjonaci i znawcy Muranowa: naukowcy, pisarze, artyści oraz – oczywiście – publiczność. Na inauguracyjnym, wrześniowym spotkaniu profesor Jacek Leociak opowiadał historię tego miejsca z czasów okołowojennych. Przybliżał między innymi historię legendarnej ulicy Nalewki i rolę licznych zakładów czapkarskich w dzielnicy. Wskazywał również nieliczne pozostałości przedwojennego Muranowa na dzisiejszej mapie stolicy. 

 

Gościem drugiego odcinka będzie Beata Chomątowska, pisarka, dziennikarka, autorka książki Stacja Muranów, niezwykłego portretu tej dzielnicy.  

- Muranów to dla mnie bez wątpienia najważniejsze miejsce w Warszawie. Interesuje mnie jako architektoniczna utopia, bo fascynują mnie takie utopie; ale również jako miejsce manifestowania się na różne sposoby pamięci i niepamięci o "miejscu-po-getcie" i stosunku powojennych mieszkańców do przeszłości. Przyglądam się z ciekawością jego aktualnym przeobrażeniom – z pewnością już teraz można powiedzieć, że jest to zupełnie osobny model wśród dawnych "dzielnic żydowskich" w Europie – mówi Beata Chomątowska.

 

Spotkanie odbędzie się w środę 19 października o godzinie 19.00 w Kluboksięgarni Radio Telewizja przy ul. Andersa 29. 

 

Tydzień później, w środę 26 października o 19.00 Kluboksięgarnia Radio Telewizja zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Co dwie głowy”. Gośćmi odcinka będą Jacek Dehnel i Grzegorz Piątek, którzy rozmawiać będą o prawdach i mitach międzywojnia. Obaj zajmowali się tą tematyką na własny sposób i z odmiennych perspektyw. Jacek Dehnel w wydanej w formie gazety książce Nowy Tajny Detektyw, opisującej brutalną stronę XX-lecia międzywojennego – bezrobocie, nędzę i przestępczość. Książka była częścią szerszego cyklu Dehnela podejmującego tę tematykę w oparciu na mało znane źródła: albumy operacyjne policji polskiej z lat 1928–38 oraz wydawany w latach 1931–35 kontrowersyjny tygodnik „Tajny Detektyw”. Grzegorz Piątek w książce Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego rozprawia się z legendą międzywojnia przez postać równie mitycznego prezydenta Warszawy – Stefana Starzyńskiego. Opisuje jego blaski i cienie, z których wyłania się obraz łączący cechy politycznego despoty, zaangażowanego społecznika, bezwzględnego realizatora zadań sanacyjnych władz oraz pragmatycznego urzędnika. 

 

Spotkania cyklu „Co dwie głowy” odbywają się w oryginalnej formule 3x30: pierwsza runda to trzydzieści minut pytań jednego prelegenta do drugiego. W drugiej turze role zostają odwrócone i uprzednio odpytywany – odpytuje. Do trzeciej tury dołącza publiczność przepytując obu gości przez kolejnych trzydzieści minut. O kolejności decyduje rzut monetą. Spotkania prowadzi gospodarz Kluboksięgarni Radio Telewizja – Marcin Wojciechowski. 

 

Kluboksięgarnia Radio Telewizja to nowe miejsce warszawskiego Muranowa. W latach 50. mieścił się tu sklep ze sprzętem RTV, dzisiaj rządzi papier. W przestrzeni Kluboksięgarni znaleźć można profesjonalną obsługę, świeżą kawę, a także miejsce do pracy i relaksu. 

 

Więcej szczegółów na:
 https://www.facebook.com/ksiegarniaradiotelewizja

 

Kluboksięgarnia Radio Telewizja 
ul. Andersa 29, 
00-159 Warszawa


REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje