Filmowcy stawiają na książki. Popularne seriale oparte na książkach

Data: 2021-02-26 09:33:29 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Popularna platforma streamingowa od wielu lat tworzy kolejne produkcje oryginalne, będące adaptacjami popularnych na świecie powieści. Jak zapewnia Netflixa, pojawienie się serialu na platformie to przepis na sukces także dla adaptowanych książek. 

Obrazek w treści Filmowcy stawiają na książki. Popularne seriale oparte na książkach [jpg]
 

Netflix, obok dystrybutorów cyfrowych treści takich jak HBO GO czy Player.pl, jest jedną z najchętniej wybieranych platform streamingowych w Polsce. W ostatnim komunikacie firma przygotowała zestawienia, w którym wskazuje na związek pomiędzy popularnością filmów i seriali emitowanych na Netflixie a sprzedażą książek, na podstawie których owe produkcje powstały. 

Netflix a bestsellery New York Timesa

Jak zauważa w swoim komunikacie prasowym Netflix, ponad połowa książek, które pojawiła się w lutym na liście TOP 10 bestsellerów New York Timesa to książki powiązane z seriami Netflixa. 

Adaptacje Netflixa

Wśród wyróżnionych produkcji znalazły się zwłaszcza romanse historyczne stworzone przez Julię Quinn. Książki amerykańskiej pisarki od lat cieszą się popularnością czytelników, jednak ostatnio poznało je jeszcze więcej osób za sprawą wzbudzającego kontrowersje serialu Bridgertonowie. Produkcja okazała się tak wielkim sukcesem, że zaledwie kilka dni po premierze Netflix zdecydował się zrealizować także drugi sezon serialu

Oprócz Bridgertonów, na liście bestsellerów znalazła się także książka Waltera Trevisa Gambit królowej. Chociaż serial na podstawie książki Trevisa miał swoją premierę w ubiegłym roku, wciąż cieszy się sporą popularnością wśród widzów. Powieść Gambit królowej pierwszy raz ukazała się na rynku w 1983 roku, a teraz przeżywa drugą młodość. 

Czytaj także: Firefly Lane – już wkrótce w Polsce ukaże się kolejna powieść Kristin Hannah

Bestsellerem lutego New York Timesa okazała się także nowa powieść popularnej Kristin HannahFirefly Lane. Książka opowiada o losach przyjaciółek, które pomimo mijających lat, wciąż wspierają się w codziennych problemach. W serialu Netflixa udział wzięły Katherine Heigl oraz Sarah Chalke. 

Giganci streamingowi stawiają na literaturę

To oczywiście nie wszystkie adaptacje stworzone w ostatnim czasie przez Netflix. Wśród innych produkcji, którymi chwali się platforma, znajduje się chociażby polska adaptacja powieści W głębi lasu Harlana Cobena. Serial stworzony przez polskich filmowców osadza opowieść w polskich klimatach lat 80.  W minionym roku popularny był również Wiedźmin, czyli serialowa adaptacja powieści Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin znany jest za granicą między innymi za sprawą gier komputerowych, a od pewnego czasu – także dzięki świetnie zrealizowanemu serialowi z Henrym Cavillem w roli głównej. 

Czytaj także: Już jest zwiastun serialu Kajko i Kokosz. Kto wystąpi w produkcji? 

W najbliższą niedzielę premierę mieć będzie z kolei serial animowany Kajko i Kokosz, który oparty będzie na popularnych komiksach Janusza Christy. Nowa produkcja to serialowe przeniesienie znanych z komiksowych zeszytów przygód. 

Tymczasem HBO realizuje właśnie zupełnie inne produkcje. Od soboty, 27 lutego, na HBO GO zobaczyć będzie można prowokacyjną produkcję My, dzieci z dworca Zoo, która powstałą na kanwie książki będącej zapisem wydarzeń z życia Christiane F. Nowy serial HBO przedstawia historię nastolatków, szukających swojego miejsca w otaczającym ich świecie. 

Czytaj także: Będzie serial na podstawie serii o Harrym Pottrze?

W lutym na HBO zadebiutował także serial oparty na najnowszej powieść J.K. Rowling Zabójcza biel. Produkcja Cormoran Strike: Zabójcza biel opowiada o losach prywatnego detektywa, tytułowego Cormorana Strike’a, który ponownie zajmuje się kryminalną zagadką – by jednak poznać jej rozwiązanie, musi powrócić do mrocznej przeszłości. 

Od 26 lutego na CANAL+ PREMIUM oraz online na platformie VOD canalplus.com pojawiła się z kolei kolejna odsłona Pisarze. Serial na krótko. Scenariusz każdego z odcinków napisany jest przez innego polskiego autora. Głównym tematem odcinków jest Warszawa i jej mieszkańcy. To, co wyróżnia tę miniprodukcję, to mnogość perspektyw. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Mój książę
Julia Quinn2
Okładka książki - Mój książę

Dafne Bridgerton jest urocza i inteligentna – ale nie wiedzieć czemu mężczyźni widzą w niej tylko przyjaciółkę. Żaden z londyńskich kawalerów...

dodaj do biblioteczki
Autor
Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Smugi
Małgorzata Starosta ;
Smugi
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Pokaż wszystkie recenzje