Rozwija się biznes związany z bestsellerową serią filmów z Jennifer Lawrence, opartą na książkach Suzanne Collins. Po serii ubrań inspirowanych Igrzyskami śmierci pojawił się plan, by otworzyć także parki rozrywki nawiązujące do serii. Pomysł budzi kontrowersje.
W minione wakacje w USA odbywały się już obozy dla młodzieży, inspirowane Igrzyskami śmierci Wzbudziły one duże kontrowersje - w książkach Collins grupa nastolatków miała za zadanie wziąć udział w igrzyskach, starając się nie tylko przeżyć, ale też zamordować wszystkich rywali. W przypadku wakacjnych obozów dzieci w wieku 10-14 lat miały za zadanie "zabić" przeciwników poprzez zdobycie chorągiewek z ich "bazy". Gdy dzieci zaczęły dyskutować o zabijaniu się nawzajem, a sprawą zainteresowała się lokalna prasa, organizatorzy zmienili sformułowanie dotyczące zadania, mówiąc, że zdobycie flagi to "zbieranie żyć", a nie zabijanie.
- To nie do pomyślenia! - skomentowała pomysł organizatorów w rozmowie z "The Times" psycholog dziecięca Susan Toler. - Taka rywalizacja prowadzi dzieci zbyt blisko aktów przemocy, o których dotychczas tylko czytały w książkach czy które widziały na wielkim ekranie. Kiedy zaczynają tak mocno wcielać się w rolę, odgrywając akt zabijania, zbliżają się do aktu morderstwa również w prawdziwym życiu.
Krytyka psychologów nie zraziła producentów, którzy bronili się, twierdząc, że wakacyjne obozy były nieoficjalne i nikt nie prosił ich o zaakceptowanie formuły rywalizacji. Studio Lionsgate zwróciło się już z prośbą o zaakceptowanie propozycji usytuowania dwóch parków rozrywki w Stanach Zjednoczonych. Nie mają one promować przemocy, a jedynie zdrową rywalizację. Jak będą więc odnosiły się do treści książek Collins? Tego na razie nie wiadomo.
Parki rozrywki to nie jedyne pomysły na zarobienie pieniędzy inspirowane Igrzyskami śmierci. Do sklepów trafić ma również seria ubrań rodem z książek Collins, która swój początek wzięła z bloga, mającego być jedynie narzędziem marketingowym. Więcej o ubraniach rodem z powieści Collins przeczytać można na stronie http://capitolcouture.pn/
Książki Collins sprzedały się jak dotąd w ponad 26 milionach egzemplarzy na całym świecie. Pierwszy z serii czterech filmów przyniósł ponad 690 milionów dolarów. Drugi obejrzeć będziemy mogli pod koniec listopada.