W posadzce jednej z księgarń odnaleziono właz, który prowadził do sekretnego podziemnego pokoju. Wkrótce po odkryciu do właścicieli księgarń zwróciło się lokalne muzeum.
Podczas remontu nowi właściciele pewnej księgarni w mieście Evansville w Indianie w Stanach Zjednoczonych odkryli tajemniczy właz znajdujący się w posadzce ich książnicy. Po otworzeniu zapadni okazało się, że znajduje się tam przejście do tajemniczego pokoju.
Kolej Podziemna działała pod księgarnią?
Sam Morris i jego brat, Adam, wspólnie prowadzą niezależną księgarnię Your Brother’s Bookstore, mieszczącą się w miasteczku Evansville w Stanach Zjednoczonych. Chociaż książnica działa od niedawna, już teraz zrobiło się o niej głośno na całym świecie – a to za sprawą niezwykłego odkrycia.
Może zainteresować cię także...
- Kolej podziemna – kolejny serial na motywach powieści tym razem od Amazon Prime Video
- Sekretny czytelniczy dom w środku lasu
- Tajemniczy czytelnik po 50 latach oddał książkę do biblioteki
Przed oficjalnym otwarciem, w księgarni rozpoczął się generalny remont. Zmieniano także posadzkę, pod którą odkryto… zapadnię i przejście prowadzące pod księgarnię. Właściciele postanowili zejść do pomieszczenia – okazało się, że jest tam tajemniczy zakurzony pokój z nietypowym otworem.
Później do właścicieli księgarni zwróciło się Muzeum Afroamerykanów działające w miasteczku. Muzealnicy mieli teorię, że pokój stanowi część Kolei Podziemnej. To właśnie o tym tajnym szlaku, z którego korzystać mieli uciekający przed niewolnictwem Afroamerykanie, przed kilkoma laty w swojej powieści Kolej Podziemna. Czarna krew Ameryki pisał nagrodzony Pulitzerem Colson Whitehead.
Amerykańska prohibicja powróciła do księgarni
Szybko okazało się jednak, że pokój wcale nie był częścią szlaku. Pozostałe w pomieszczeniu przedmioty takie jak elementy będące częścią destylatora, butelki oraz stół i krzesła, naprowadziły muzealników na zupełnie inny trop. Okazało się, że pomieszczenie pochodziło z czasów… amerykańskiej prohibicji!
Może zainteresować cię także...
- Ukraina zakazuje wydawania rosyjskich i białoruskich książek
- „Perswazje” Jane Austen zostaną zekranizowane! Netflix prezentuje zwiastun
- „Johnny” – wyjątkowa produkcja o ks. Kaczkowskim już we wrześniu w kinach!
Warto wiedzieć, że wprowadzona poprawka do amerykańskiej konstytucji sprawiła, że od 1919 do 1933 roku w Stanach Zjednoczonych zakazana była sprzedaż, produkcja i konsumpcja alkoholu. Wówczas bardzo często Amerykanie podejmowali się produkcji domowego alkoholu, sprzedażą na czarnym rynku zajmowały się także gangi.
Po zakonserwowaniu przedmiotów, artefakty ponownie trafić mają do tajemniczej piwniczki.