Rower, jabłko i… Impuls

Data: 2014-05-28 13:37:53 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Rower, jabłko i… Impuls

Maj w pełni, dni są coraz piękniejsze, a trawa coraz bujniejsza… Wszystko zachęca do ruchu, do śmiechu, do zabawy! Idealną propozycją na wiosenne przedpołudnia (gdzieś na bezludziu, z rowerem i jabłkiem w garści) jest seria podręczników dla nauczycieli WF Koncepcja edukacji fizycznej. Zdrowie – Sport – Rekreacja, autorstwa Urszuli Kierczak. Szczególnej uwadze polecamy cz. 2, przeznaczoną dla gimnazjalistów, którym wyładunek energii zdaje się szczególnie potrzebny.

 

Podręcznik Urszuli Kierczak jest odpowiedzią na rozporządzenie MEN, jakie weszło w życie 1 września 2012 r., określające treści nauczania w formie wymagań szczegółowych – jednolitych dla całego kraju – a zarazem pozostawiające nauczycielom WF wolną rękę w wyborze środków i metod ich osiągnięcia. Koncepcja… stanowi spójną i dopracowaną propozycję programową, obok treści obligatoryjnych, wynikających z podstawy programowej, proponujący pewien zasób treści fakultatywnych, możliwych do realizacji indywidualnej. Zainteresowany nauczyciel otrzymuje nie tylko precyzyjnie opisane metody osiągania celów kształcenia, ale i propozycję kryteriów oceny i metod sprawdzania uczniowskich osiągnięć. Jest to jednak tylko propozycja, mająca na celu wskazanie właściwego kierunku oraz uruchomienie inwencji twórczej pedagogów.

 

Za przeciwny biegun szkolnych problemów z powodzeniem można uznać kłopoty z prawidłową wymową. Uczniowskie potyczki językowe posłużyły za temat Zaburzeń artykulacji Anny Sołtys-Chmielowicz, które właśnie wydano po raz trzeci. Ambicją Autorki jest, jak sama przyznaje, opracowanie metodyczne wywoływania dźwięków i umieszczania ich w większych zbitkach językowych. Siła książki tkwi w jej tematyce: badania dowodzą, że poruszana tu problematyka stanowiła przedmiot refleksji foniatrów już dwieście lat temu – mimo to nadal pozostaje wielką niewiadomą. Wszelkie odmiany dyslalii (zaburzeń artykulacyjnych) stanowią bezpośrednią przyczynę szkolnych niepowodzeń znacznej części uczniów, co w sposób równie bezpośredni przekłada się na ich późniejsze decyzje i wybory życiowe. Szczególną wartość niosą opisy autentycznych, szczególnie trudnych przypadków zaburzeń wymowy u dzieci i młodzieży. Każdego logopedę ucieszy dołączona bibliografia, stanowiąca przegląd i ogląd współczesnej logopedii. 

 

dzieciNieco inaczej do tego samego zagadnienie podeszła Barbara Winczura, pisząc Dzieci o specjalnych potrzebach komunikacyjnych i wypełniając tym samym lukę w pedagogice specjalnej z wieloma zaburzeniami. Winczura lokuje zaburzenia porozumiewania na tle systemów społecznych oraz reguł, rządzących i współtworzących kulturę czy, szerzej, cywilizację. Ukazuje, jak nieznajomość zasad oraz kodów doprowadza do rozbicia osobowości oraz, w rezultacie – do społecznej alienacji. 

 

Zaburzenia artykulacji to jeden z podstawowych objawów chorób rozwojowych, m.in. autyzmu. Na zakończenie przedstawiamy Autyzm dziecięcy Lucyny Bobkowicz-Lewandowskiej , książkę niezwykle przez naszych Czytelników cenioną (obecne wydanie jest już szóstym!). Prezentowana praca zawiera m. in. badania autorki dotyczące wpływu procesu terapeutycznego na stopień autyzmu i rozwój psychoruchowy. Celem badań było także określenie związku między stopniem autyzmu a poziomem i profilem rozwoju psychoruchowego dzieci. Wyniki tych badań mogą być zastosowane przez terapeutów w ich pracy z osobami dotkniętymi autyzmem, a także w diagnozie i profilaktyce choroby – obok opisu epidemiologii oraz charakterystycznych przymiotów, Czytelnik otrzymuje przegląd wybranych form terapii oraz wykaz niezbędnej literatury przedmiotu. 

 

Zapraszamy na stronę Oficyny Wydawniczej „Impuls”, gdzie na Czytelników czeka aż 670 tytułów w wersji papierowej oraz prawie 300 ebooków w formatach epub, mobi oraz PDF, podzielonych między 20 kategorii tematycznych, obejmujących obszernie zaprezentowaną i bogatą w opisy ofertę z pedagogiki i nauk pokrewnych:

 

www.impulsoficyna.com.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Już Ci nie uwierzę
Izabela M. Krasińska ;
Już Ci nie uwierzę
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Pokaż wszystkie recenzje